Radio Opole » Kraj i świat
2023-05-31, 20:20 Autor: PAP

Sekretarz generalny ONZ wzywa Pjongjang do wznowienia dialogu w celu denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres skrytykował w środę Koreę Północną za wystrzelenie jej pierwszego wojskowego satelity szpiegowskiego i wezwał Pjongjang do szybkiego wznowienia dialogu, mającego na celu denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego.

Według doniesień medialnych próba zakończyła się fiaskiem. Satelita rozbił się w morzu. KRLD zapowiedziała jednak przeprowadzenie kolejnego startu.

Jak przekazał rzecznik sekretarza generalnego, Guterres zaakcentował, że każde wystrzelenie przy użyciu technologii rakiet balistycznych stanowi pogwałcenie odpowiednich rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

"Sekretarz Generalny ponownie wzywa KRLD do zaprzestania takich działań i szybkiego wznowienia dialogu, aby osiągnąć cel trwałego pokoju oraz całkowitej i możliwej do zweryfikowania denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego" - głosi oświadczenie Guterresa.

Ze źródeł ONZ wynika, że wystrzelenie rakiety wywołało zamieszanie w sąsiedniej Korei Południowej i Japonii. Władze w Seulu wysłały wiadomości tekstowe wzywające mieszkańców do przemieszczania się. Później stwierdziły jednak, że komunikat ogłoszono przez pomyłkę.

Japoński rząd wydał ostrzeżenie dla mieszkańców prefektury Okinawa na południu kraju.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ mal/

Kraj i świat

2024-06-10, godz. 22:00 Hołownia o wynikach wyborów do PE: Europa nam brunatnieje Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego pokazują, że Europa 'brunatnieje' - uważa marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Jak podkreślił, jednak wszystko na… » więcej 2024-06-10, godz. 22:00 Świętokrzyskie/ Ewakuacja dzieci z przedszkola, podtopione piwnice i posesje Ewakuacja dzieci z przedszkola, do którego zalana została droga dojazdowa, podtopione piwnice i posesje - to skutki ulewnych deszczy, które w poniedziałek… » więcej 2024-06-10, godz. 22:00 Prezydent: Zawsze stałem i stoję na straży bezpieczeństwa naszych żołnierzy (opis) Zawsze stałem i stoję na straży bezpieczeństwa naszych żołnierzy - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w bazie WZZ Podlasie. Mówił, że chodzi… » więcej 2024-06-10, godz. 21:50 Od 0 do 150, czyli liczby Lewandowskiego w reprezentacji Polski 150 meczów, 82 gole - to bilans prawie 16 lat występów w piłkarskiej reprezentacji Polski Roberta Lewandowskiego. Do najlepszego snajpera biało-czerwonych… » więcej 2024-06-10, godz. 21:40 Polska - Turcja 1:0 do przerwy w piłkarskim meczu towarzyskim Polska prowadzi z Turcją do przerwy 1:0 w towarzyskim meczu piłkarskim w Warszawie. Bramkę zdobył w 12. minucie Karol Świderski. » więcej 2024-06-10, godz. 21:30 Lekkoatletyczne ME - Kotwiła i Cimanouska poza finałem biegu na 200 m Martyna Kotwiła i Kryscina Cimanouska odpadły w półfinale biegu na 200 m podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Rzymie. W finale wystartuje osiem sprinterek:… » więcej 2024-06-10, godz. 21:30 Polska - Turcja 1:0 w 12. minucie towarzyskiego meczu piłkarskiego (aktl.) Polska prowadzi z Turcją 1:0 w 12. minucie towarzyskiego meczu piłkarskiego, który odbywa się na PGE Narodowym w Warszawie. Bramkę zdobył Karol Świders… » więcej 2024-06-10, godz. 21:20 Hołownia: strefa buforowa przy granicy polsko-białoruskiej musi powstać Strefa buforowa przy granicy polsko-białoruskiej musi powstać bez dyskusji, by powstrzymać przemytników ludzi i bandytów, którzy te granicę mogą przekraczać… » więcej 2024-06-10, godz. 21:10 Polska - Turcja 1:0 w 12. minucie towarzyskiego meczu piłkarskiego Polska prowadzi z Turcją 1:0 w 12. minucie towarzyskiego meczu piłkarskiego, który odbywa się na PGE Narodowym w Warszawie. Bramkę zdobył Karol Świders… » więcej 2024-06-10, godz. 21:10 Polska - Turcja 1:0 w 12. minucie Polska prowadzi z Turcją 1:0 w 12. minucie towarzyskiego meczu piłkarskiego w Warszawie. Gola uzyskał Karol Świderski. » więcej