Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 13:10 Autor: PAP

Lublin/ Przeszczepy szpiku także od dawców niespokrewnionych w szpitalu klinicznym nr 1

Przeszczepy szpiku także od dawców niespokrewnionych będą przeprowadzane w szpitalu klinicznym nr 1 w ramach Lubelskiego Ośrodka Dawców Szpiku. Według szacunków takich procedur może być ok. 30 rocznie. Dotychczas w tej placówce wykonano ok. 1 tys. przeszczepów autologicznych i od dawców rodzinnych.

O powstaniu Lubelskiego Ośrodka Dawców Szpiku poinformował w czwartek na konferencji prasowej kierownik Kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku SPSK1 prof. Marek Hus. Jak wyjaśnił, oznacza to rozszerzenie przeszczepów szpiku o grupę dawców niespokrewnionych. Będzie to pierwszy taki ośrodek dla dorosłych w Lublinie i w województwie. „Chcemy rozwijać możliwość pozyskiwania komórek krwiotwórczych od dawców niespokrewnionych. Myślę, że pierwsze transplantacje wykonamy jeszcze w pierwszym półroczu tego roku” – zapowiedział profesor.


Poinformował, że ośrodek będzie w stanie wykonać rocznie ok. 30 przeszczepień szpiku od dawców niespokrewnionych. Do tej pory takie osoby musiały wyjeżdżać do innych ośrodków w Polsce, po czym wracały dalej pod opiekę lubelskiej kliniki.


Od 2005 roku lubelscy hematoonkolodzy z SPSK1 wykonują procedury przeszczepienia od dawców rodzinnych. Natomiast pierwszy przeszczep autologiczny (czyli autoprzeszczep – PAP) został wykonany w 1997 roku. „Do tej pory wykonaliśmy łącznie ponad tysiąc takich procedur” – dodał kierownik.


W klinice hematoonkologii SPSK1 przeprowadzono dotychczas ponad 150 badań klinicznych, z czego 40 jest aktualnie prowadzonych. Najważniejsze skierowane są do pacjentów m.in. ze szpiczakiem, białaczką, małopłytkowością, hemofilią. „W każdym wypadku są to badania, które wypełniają pewną szarą przestrzeń. Adresujemy je ciężko chorym ludziom, którym możemy zaproponować poprawę jakości życia lub wręcz to życie przywrócić, stawiając ich na nogi” – wyjaśnił prof. Hus.


Dodał, że w Polsce około 150 tys. osób cierpi na choroby nowotworowe krwi, z czego około 7 tys. rocznie stanowią nowe przypadki.


Na konferencji prasowej poinformowano również o przekazaniu prawie 700 tys. zł darowizny od Fundacji DKMS, dzięki której zakupiono dla kliniki hematoonkologii m.in. 15 specjalistycznych łóżek elektrycznych, 25 różnych pomp infuzyjnych, lampy bakteriobójcze, dwa urządzenia do rozmnażania osocza.


Odnosząc się do kwestii znalezienia bliźniaka genetycznego Leszek Lewandowski z Fundacji DKMS porównał, że to jak szukanie igły w stogu siana. „I my tej igły szukamy na całym świecie. Jeśli chodzi o konkretne liczby, to może być stosunek 1 do 100 tys. a nawet 1 do kilkuset milionów. Nam się udało znaleźć do tej pory 11,5 tys. dawców, czyli można powiedzieć, że daliśmy szansę na nowe życie takiemu małemu miasteczku gdzieś w Polsce” – zaznaczył Lewandowski dodając, że w bazie DKMS zarejestrowanych jest ok. 1,8 mln potencjalnych dawców szpiku.(PAP)


Autorka: Gabriela Bogaczyk


gab/ mhr/


Kraj i świat

2024-05-23, godz. 06:10 Palestynę uznaje większość krajów na świecie, najmniej w Europie Palestynę uznaje większość krajów na świecie, najmniej w Europie. Hiszpania, Irlandia i Norwegia ogłosiły w środę, że 28 maja uznają państwo palestyńskie… » więcej 2024-05-23, godz. 05:40 Prognoza pogody na 23 i 24 maja Jak informuje IMiGW od Wysp Brytyjskich, przez centrum kontynentu, po Morze Czarne i Bałkany rozciąga się obszar z ośrodkami niżowymi i frontami atmosferycznymi… » więcej 2024-05-23, godz. 05:40 Kanada/ Trudeau: Kanada jest gotowa uznać państwo palestyńskie, ale nie teraz Kanada jest gotowa uznać istnienie państwa palestyńskiego, ale obecnie, gdy trwa wojna w Strefie Gazy nie jest to właściwy czas - powiedział w środę w… » więcej 2024-05-23, godz. 05:00 Tajwan/ MON potępia "irracjonalne prowokacje" chińskiej armii wokół wyspy Tajwańskie ministerstwo obrony narodowej potępiło w czwartek Chiny za rozpoczęcie dwudniowych manewrów wojskowych wokół wyspy trzy dni po zaprzysiężeniu… » więcej 2024-05-23, godz. 04:40 Namibia/ Potomkowie niemieckich kolonizatorów nie chcą, by ulica Bismarcka zmieniła nazwę Zmiany nazw ulic w stolicy Namibii, Windhoek, wymazują niemiecką historię kraju, a ulica Bismarcka brzmiała lepiej niż obecna Simeona Shixungileni, stwierdził… » więcej 2024-05-23, godz. 04:00 Kolumbia/ Prezydent polecił utworzenie ambasady w Ramallah Prezydent Kolumbii Gustavo Petro ogłosił w środę decyzję o utworzeniu ambasady swego kraju w Ramallah, stolicy administracyjnej Autonomii Palestyńskiej… » więcej 2024-05-23, godz. 03:20 Albania/ David Cameron: jeśli Bałkany mają problem, ma go także Europa Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii David Cameron ostrzegł w środę w Tiranie, że 'jeśli Bałkany będą mieć problem, będzie go mieć także… » więcej 2024-05-23, godz. 02:40 Chiny/ Media: armia rozpoczęła ćwiczenia wokół Tajwanu W czwartek od wczesnych godzin porannych chińska armia rozpoczęła wspólne ćwiczenia wokół Tajwanu, podają chińskie media państwowe. » więcej 2024-05-23, godz. 02:10 RPA/ Wzrasta liczba zabójstw politycznych przed majowymi wyborami parlamentarnymi W Republice Południowej Afryki odnotowano 10 zabójstw politycznych w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2024 r., wynika z najnowszego raportu Globalnej Inicjatywy… » więcej 2024-05-23, godz. 01:30 BiH/ Prezydent Republiki Serbskiej: przedłożę Sarajewu „pokojowe rozwiązanie państwa”. Milorad Dodik, prezydent Republiki Serbskiej - części autonomicznej Bośni i Hercegowiny - zapowiedział w środę zaproponowanie Sarajewu 'pokojowego rozwiązania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »