Radio Opole » Kraj i świat
2022-07-06, 15:20 Autor: PAP

NCBR uruchamia program wsparcia dla ukraińskich naukowców

Uruchomiliśmy inicjatywę Scheme: Support for Ukrainian researchers under Bilateral Fund of 'Applied Research' Programme, której celem jest pomoc ukraińskim naukowcom - przekazało w środę Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

W środę Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) poinformowało, że uruchamia inicjatywę o nazwie "Scheme: Support for Ukrainian researchers under Bilateral Fund of 'Applied Research' Programme" albo "Schemat Wsparcia Ukraińskich Naukowców".


Jak podano na stronie NCBR, celem przedsięwzięcia jest "zapewnienie wsparcia ukraińskim naukowcom dotkniętym konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy, którzy nie mogą kontynuować działalności naukowej lub pracy w zakresie badań i rozwoju (B+R)". "Schemat umożliwia ukraińskim badaczom dołączenie do polsko-norweskich zespołów projektowych i kontynuowanie kariery naukowej" - wyjaśniono.


Zgodnie z informacją przekazaną przez NCBR pomoc dla ukraińskich naukowców zostanie udzielona w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w zakresie Programu "Badania stosowane". NCBR jest operatorem obu przedsięwzięć.


W ocenie NCBR inicjatywa "przyczyni się do wspierania rozwoju kapitału ludzkiego oraz współpracy z ukraińską społecznością akademicką, zwiększając udział Ukrainy w europejskich sieciach badawczych i programach B+R+I (badawczych, rozwojowych, innowacyjnych - PAP)".


"Budżet przeznaczony na finansowanie Działań w ramach Schematu Wsparcia Ukraińskich Naukowców wynosi 380 tys. euro. W przypadku dużego zainteresowania Schematem Wsparcia Ukraińskich Naukowców oraz dostępności dodatkowych środków budżet może ulec zwiększeniu" - poinformowało NCBR. Jak dodano, poziom dofinansowania może sięgać do 100 proc. kosztów kwalifikowalnych projektu dla organizacji prowadzących badania i upowszechniających wiedzę.


Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zaznaczyło, że do ubiegania się o dofinansowanie uprawnione są polskie organizacje prowadzące badania i upowszechniające wiedzę, będące Promotorem lub Partnerem Projektu w aktywnych projektach badawczych finansowanych w konkursach: POLNOR 2019 Call, POLNOR CCS 2019 Call i IdeaLab Call.


Dofinansowanie jest przeznaczone na pokrycie kosztów zatrudnienia i realizacji dodatkowych zadań w zakresie badań podstawowych, badań przemysłowych, prac rozwojowych lub innego rodzajów prac związanych z projektem przez ukraińskiego naukowca. Zakres zadań jest określany w Formularzu realizacji Działania.


Formularze realizacji Działania można składać za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej – ePUAP na adres NCBR do 25 lipca 2022 r. do godz. 11. Proces naboru ma być powtarzany co miesiąc aż do wyczerpania budżetu.


Więcej informacji oraz dokumentację naboru można znaleźć na stronie Funduszu Współpracy Dwustronnej III edycji Funduszy Norweskich (gov.pl/web/ncbr/fundusz-wspolpracy-dwustronnej) i EOG oraz na platformie konkursowej NCBR (gov.pl/web/ncbr/scheme-support-for-ukrainian-researchers-under-bilateral-fund-of-applied-research-programme). (PAP)


autorka: Ewa Nehring


neh/ mk/


Kraj i świat

2024-05-23, godz. 16:00 MF: w czerwcu niższe oprocentowanie krótkich obligacji, wyższe papierów o dłuższym terminie zapadalności W czerwcu Ministerstwo Finansów obniży oprocentowanie obligacji o krótkim terminie zapadalności, a zwiększy oprocentowanie obligacji o dłuższym terminie… » więcej 2024-05-23, godz. 16:00 UE/ Wszczęto procedurę naruszenia prawa m.in. wobec Polski w sprawie wymiany informacji o dochodach Komisja Europejska uruchomiła procedurę naruszenia prawa UE wobec Niemiec, Węgier, Polski i Rumunii za brak terminowej wymiany informacji o dochodach osiąganych… » więcej 2024-05-23, godz. 16:00 UE/ Von der Leyen: Unijny przemysł obronny powinien być wspólnym europejskim projektem (krótka) Musimy nadal pomagać Ukrainie, ale Unia Europejska musi też zainwestować we własną obronność, w tym w przemysł obronny i wspólną tarczę obrony powietrznej… » więcej 2024-05-23, godz. 16:00 UE/ Przed wyborami do PE Europejczycy chcą wspólnej polityki obronnej i produkcji broni Ponad trzy czwarte Europejczyków chce wspólnej unijnej polityki obrony i bezpieczeństwa, a siedmiu na dziesięciu uważa, że Europa powinna zintensyfikować… » więcej 2024-05-23, godz. 15:50 UE/ Francja i Niemcy chcą, by przyszła KE skupiła się na odblokowaniu miliardów euro na inwestycje Francja i Niemcy chcą, aby przyszła Komisja Europejska skupiła się na ograniczeniu biurokracji i odblokowaniu miliardów euro z prywatnych i publicznych funduszy… » więcej 2024-05-23, godz. 15:50 Portugalia/ RPO: strażnicy znęcają się nad aresztantami w co najmniej czterech więzieniach W co najmniej czterech zakładach karnych na terenie Portugalii dochodzi do bicia i poniżania osadzonych, wynika z raportu portugalskiego rzecznika praw obywatelskich… » więcej 2024-05-23, godz. 15:40 KE przechodzi do drugiego etapu procedury naruszenia prawa UE wobec m.in. Polski ws. stawki podatku dla korporacji mi… Komisja Europejska w czwartek przeszła do drugiego etapu procedury naruszenia prawa UE wobec Hiszpanii, Cypru, Litwy, Łotwy, Polski i Portugalii. Chodzi o brak… » więcej 2024-05-23, godz. 15:40 Wysłuchanie publiczne dotyczące zmiany konstytucji ws. funkcjonowania TK - 2 lipca Senacka Komisja Ustawodawcza zdecydowała, że 2 lipca odbędzie się wysłuchanie publiczne ws. zmiany konstytucji dotyczącej TK. Projekt zakłada m.in. nowy… » więcej 2024-05-23, godz. 15:40 French Open - Świątek i Hurkacz zaczną od meczu z kwalifikantami (opis) Liderka światowego rankingu Iga Świątek i rozstawiony z numerem 8. Hubert Hurkacz w pierwszej rundzie wielkoszlemowego French Open zmierzą się z tenisistami… » więcej 2024-05-23, godz. 15:40 Portugalia/ Policja ujęła mężczyznę, który chciał dokonać zamachu w siedzibie prawicowej partii Chega Funkcjonariusze portugalskiej policji zatrzymali w czwartek w siedzibie prawicowej partii Chega mężczyznę, który planował zamach bombowy. W jego plecaku znaleziono… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »