Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-13, 06:40 Autor: PAP

Mutacja genetyczna, która powoduje wyższą inteligencję

Choć mutacje genów związanych z funkcjonowaniem układu nerwowego najczęściej prowadzą do poważnych chorób, zdarzają się takie, które mają pozytywny wpływ na człowieka. Jednym z takich wyjątków jest mutacja powodująca wyższa inteligencję - informuje pismo „Brain”.

Dwóch niemieckich neurobiologów przypadkowo odkryło, że pojedyncza mutacja, wynikiem której jest uszkodzenie jednego z białek synaptycznych, powoduje nie tylko ślepotę u dotkniętych nią osób, ale także ponadprzeciętną inteligencję. „To niezwykłe odkrycie, ponieważ bardzo rzadko mutacje prowadzą do poprawy, a nie utraty funkcji” - podkreśla prof. Tobias Langenhan z Uniwersytet w Lipsku, jeden z odkrywców niespotykanego zjawiska.


Synapsy to „punkty kontaktowe” w mózgu, przez które komórki nerwowe porozumiewają się ze sobą. Zaburzenia w tej komunikacji prowadzą do chorób układu nerwowego: od dość łagodnych, dających niewielkie objawy, po bardzo poważne niepełnosprawności.


Zainteresowanie prof. Langenhana oraz jego współpracownika prof. Manfreda Heckmanna z Uniwersytetu w Würzburgu wzbudziła niedawna publikacja naukowa poświęcona mutacji, która uszkadza jedno z białek synaptycznych, w wyniku czego prowadzi do ślepoty. Badacze zwrócili na nią uwagę, ponieważ od lat zajmują się analizowaniem funkcji synaps. Szczegółoway przegląd przypadków medycznych wykazał jednak coś ciekawego: wszyscy dotknięci mutacją pacjenci mieli także ponadprzeciętny iloraz inteligencji.


„Zainteresowało nas to na tyle, że postanowiliśmy laboratoryjnie wprowadzić tę mutację do genów muszek, a następnie wykorzystać różne nowoczesne techniki, aby sprawdzić, co dokładnie dzieje się w synapsach tak potraktowanych zwierząt - opowiada prof. Langenhan. - Wybraliśmy muchy, ponieważ nie da się prowadzić pomiarów synaptycznych w mózgach ludzi. Ale aż 75 proc. genów wywołujących choroby u ludzi występuje również u muszek owocowych”.


„Szybko zaobserwowaliśmy, że zmodyfikowane przez nas zwierzęta wykazywały znacznie zwiększoną transmisję informacji w synapsach. Ten niesamowity wpływ pojedynczej zmiany genetycznej na synapsy muchy jest prawdopodobnie dokładnie taki sam u ludzi. To by wyjaśniało ich zwiększoną wydajność poznawczą” – dodaje.


Naukowcy ustalili, że mutacja czyni pacjentów inteligentniejszymi, ponieważ poprawia komunikację między neuronami w ich mózgach. Tymi neuronami, które zawierają uszkodzone białko.


Dalsze analizy ujawniły, jak dokładnie się to odbywa: składniki molekularne w transmitującej komórce nerwowej, które wyzwalają impulsy synaptyczne, w wyniku mutacji zbliżają się do siebie, co prowadzi do zwiększonego uwalniania neuroprzekaźników.


„Nasze badanie pięknie pokazuje, w jaki sposób popularne zwierzę modelowe, jakim jest muszka owocowa, może zostać wykorzystane do bardzo głębokiego poznania chorób ludzkiego mózgu” - podsumowują prof. Langenhan.


Artykuł źródłowy można znaleźć tutaj: http://dx.doi.org/10.1093/brain/awac011 (PAP)


Katarzyna Czechowicz


kap/ ekr/


Kraj i świat

2024-06-02, godz. 17:20 Ekstraliga rugby - brązowy medal dla Pogoni Siedlce Rugbiści Awenty Pogoń Siedlce - po raz czwarty w historii - wywalczyli brązowy medal mistrzostw Polski. W rozegranym w niedzielę meczu o trzecie miejsce ekstraligi… » więcej 2024-06-02, godz. 17:20 Ekstraliga rugby - końcowa kolejność sezonu Rugbiści Orlen Orkana Sochaczew zostali mistrzami Polski. W finale rozgrywek pokonali Ogniwo Sopot 22:18 i wywalczyli swój drugi tytuł. W meczu o brązowy medal… » więcej 2024-06-02, godz. 17:20 Poseł Michał Szczerba: na poniedziałek Daniel Obajtek został wezwany do prokuratury (aktl.) Daniel Obajtek został wezwany na poniedziałek, 3 czerwca, do prokuratury - poinformował w niedzielę poseł KO Michał Szczerba. Obajtek oświadczył, że w… » więcej 2024-06-02, godz. 17:20 ME 2024 - Kochalski powołany w miejsce kontuzjowanego Zycha Oliwier Zych, który miał być bramkarzem pomagającym reprezentacji narodowej na zgrupowaniu przed mistrzostwami Europy, z powodu kontuzji nie weźmie w nim… » więcej 2024-06-02, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, niedziela 2 czerwca, 17.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Iga Świątek wygrała z Rosjanką Anastazją Potapową 6:0, 6:0 i awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego… » więcej 2024-06-02, godz. 17:10 Puchar Narodów hokeistów na trawie – ulewa pokrzyżowała szyki organizatorom Zaplanowane na niedzielę w Gnieźnie dwa spotkania Pucharu Narodów hokeistów na trawie Pakistanu z Kanadą i Francji z Malezją z powodu ogromnej ulewy zostały… » więcej 2024-06-02, godz. 17:10 French Open - wyniki turnieju mężczyzn Wyniki niedzielnych meczów 4. rundy (1/8 finału) mężczyzn turnieju tenisowego French Open w Paryżu: Carlos Alcaraz (Hiszpania, 3) - Felix Auger-Aliassime… » więcej 2024-06-02, godz. 17:00 KGP: podczas długiego weekendu do soboty w 244 wypadkach drogowych zginęło 15 osób Od początku długiego weekendu do soboty w 244 wypadkach drogowych zginęło 15 osób, a 281 zostało rannych; ponadto zatrzymano 1093 nietrzeźwych kierowców… » więcej 2024-06-02, godz. 17:00 French Open - wygrana Alcaraza w 1/8 finału Carlos Alcaraz awansował do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open w Paryżu. Rozstawiony z numerem trzecim hiszpański tenisista pokonał w niedzielę… » więcej 2024-06-02, godz. 16:50 Podlaskie/ Państwowy Chór Kameralny "Polifonia" z Litwy z tytułem Primus Inter Pares Międzynarodowego Festiwalu Muzyki… Państwowy Chór Kameralny 'Polifonia' z Siaulai na Litwie zdobył tytuł Primus Inter Pares 43. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej 'Hajnówka 2024'… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »