Radio Opole » Kraj i świat
2021-11-29, 17:40 Autor: PAP

Lidia Grychtołówna tworzy w Rybniku fundację wspierającą młodych artystów

Wybitna pianistka Lidia Grychtołówna planuje utworzyć w rodzinnym Rybniku (Śląskie) fundację, której celem będzie wspieranie młodych, zdolnych artystów. Siedziba fundacji ma się znaleźć się w wilii przy ul. Powstańców Śląskich 36, gdzie mieszkała artystka.

Podpisano właśnie akt notarialny, który jest oświadczeniem woli Lidii Grychtołówny o ustanowieniu fundacji.


"Rybnik to moje ukochane miasto, tutaj się urodziłam, tu były moje początki. W Rybniku zaczynałam się uczyć gry na fortepianie, najpierw u mojej matki, a potem, w czasie drugiej wojny światowej, lekcje pobierałam u Karola Szafranka. Tu na cmentarzu komunalnym spoczywają moi rodzice, również mój mąż, Janusz Ekiert" – powiedziała Lidia Grychtołówna.


"W tym mieście panuje doskonały klimat dla rozwoju młodych talentów, dlatego moim pragnieniem jest, żeby w Rybniku powstała Fundacja Lidii Grychtołówny i Janusza Ekierta, której zadaniem będzie pomoc zdolnej, ale niezamożnej młodzieży. Chciałabym, żeby młodzi ludzie w tym mieście mieli wsparcie w swoim rozwoju, w udziale w konkursach, kursach, warsztatach czy w organizacji koncertów. Wsparcie dotyczyć może również młodych ludzi rozwijających się w innych dziedzinach sztuki" – dodała pianistka.


"W przyszłości miasto zyska ładniejszą przestrzeń, wyremontowany, piękny budynek, a młodzi ludzie aspirujący do grona najlepszych pianistów uzyskają wsparcie na swój rozwój. Ponadto, będzie to dobre uzupełnienie działania naszej szkoły muzycznej, aktywnych w mieście stowarzyszeń muzycznych czy filharmonii" – podkreślił prezydent Rybnika Piotr Kuczera.


Miasto Rybnik w marcu 2020 roku zakupiło za 990 tys. zł willę przy Powstańców Śląskich od prywatnego właściciela i planuje ją wyremontować oraz przystosować do działania fundacji. Inwestycją będzie się zajmował Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. W przyszłorocznym budżecie miasto przeznacza 100 tys. zł na przygotowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na remont budynku przeznaczonego na siedzibę fundacji.


Lidia Grychtołówna – wybitna pianistka i pedagog, urodziła się 18 lipca 1928 w Rybniku. Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów muzycznych. W 1955 zdobyła VII nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, rok później - III nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Roberta Schumanna w Berlinie, w 1958 r. - nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ferruccio Busoniego w Bolzano, w 1959 r. - nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rio de Janeiro.


Swój talent artystka prezentowała prawie we wszystkich krajach Europy i Ameryki Południowej. Koncertowała także w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, na Kubie, w Australii, Tajlandii, Chinach i Japonii.


Pianistka od 1986 do 2007 roku była profesorem Uniwersytetu im. Jana Gutenberga w Moguncji, gdzie prowadziła swoją klasę fortepianu. Jako uznany na świecie autorytet w dziedzinie pianistyki jest zapraszana do zasiadania w gremiach jurorów najbardziej cenionych konkursów muzycznych, w tym od 1980 roku Konkursów Chopinowskich w Warszawie oraz konkursów organizowanych za granicą.


31 maja 2017 r. otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rybnika. (PAP)


autorka: Anna Gumułka


lun/ aszw/


Kraj i świat

2024-06-28, godz. 07:40 Nagroda Literacka "Nike" 2024 - ogłoszono 20 nominowanych książek 'Chłopki' Joanny Kuciel-Frydryszak, 'Jezus umarł w Polsce' Mikołaja Grynberga oraz 'Mam tak samo jak ty' Doroty Masłowskiej - to trzy z 20 książek nominowanych… » więcej 2024-06-28, godz. 07:30 "Horyzont. Rozdział 1" – osobista, a jednak epicka opowieść Kevina Costnera od piątku w kinach Debiutujący w polskich kinach 'Horyzont. Rozdział 1' to osobista, a jednocześnie epicka opowieść Kevina Costnera, powrót do gatunku najbliższego jego sercu… » więcej 2024-06-28, godz. 07:30 ME 2024 - gruziński miliarder obiecuje wysokie nagrody Do grona Gruzinów uradowanych sukcesami reprezentacji narodowej w piłkarskich mistrzostwach Europy rozgrywanych w Niemczech dołączył najbogatszy człowiek… » więcej 2024-06-28, godz. 07:20 Polacy najczęściej boją się chorób bliskich; na drugim miejscu anomalii pogodowych Najwięcej Polaków obawia się chorób najbliższych osób, następnie anomalii pogodowych, na trzecim miejscu - chorób i utraty własnego zdrowia - wynika z… » więcej 2024-06-28, godz. 07:20 Korduba i Trybuś: warszawskie mieszkania mówią o powikłanych losach miasta (wywiad) Te mieszkania mówią o powikłanych losach Warszawy. Nie tylko tych związanych ze zniszczeniem, ale też odbudowami, migracjami ludności i przedmiotów - powiedzieli… » więcej 2024-06-28, godz. 07:20 PSP: w czwartek 1142 zgłoszenia związane z usuwaniem skutków silnego wiatru i podtopień W czwartek na terenie kraju strażacy odnotowali 1142 interwencje związane z usuwaniem skutków silnego wiatru oraz podtopień - poinformował PAP rzecznik komendanta… » więcej 2024-06-28, godz. 07:20 Dr hab. Piotr Szlanta: Austro-Węgry musiały zareagować na zamach w Sarajewie (wywiad) Franciszek Ferdynand był niezbyt lubiany, nawet na dworze w Wiedniu, ale opinia publiczna opowiedziała się za rozprawą z Serbią - mówi PAP dr hab. Piotr… » więcej 2024-06-28, godz. 07:10 Iran/ Rozpoczęło się głosowanie w wyborach prezydenckich W piątek w Iranie rozpoczęło się głosowanie w przyspieszonych wyborach prezydenckich. Irańczycy wybiorą następcę Ebrahima Raisiego, który 19 maja zginął… » więcej 2024-06-28, godz. 07:10 50 lat temu powstał film "Wiosna, panie sierżancie” - ostatnia komedia Tadeusza Chmielewskiego 28 czerwca 1974 r. odbyła się premiera filmu „Wiosna, panie sierżancie” - ostatniej komedii wyreżyserowanej przez Tadeusza Chmielewskiego; twórcę takich… » więcej 2024-06-28, godz. 07:10 110 lat temu w Sarajewie zginął Franciszek Ferdynand. Zamach przesądził o wybuchu I wojny światowej 28 czerwca 1914 r. w Sarajewie serbski zamachowiec zastrzelił następcę tronu austro-węgierskiego, Franciszka Ferdynanda Habsburga i jego żonę Zofię. To… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »