Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-16, 09:40 Autor: PAP

Poznań/ Muzeum Broni Pancernej ma pierwszy w historii katalog zbiorów

Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu (MBP) ma pierwszy katalog zbiorów w swojej liczącej blisko 60 lat historii. Publikacja zawiera m.in. opisy i fotografie wybranych renowacji najcenniejszych eksponatów.

Historia poznańskiej kolekcji, zbioru wozów bojowych: czołgów i dział pancernych sięga lat '60 ub. wieku. Od października 2019 roku Muzeum Broni Pancernej działa w nowej lokalizacji, w okolicy poznańskiego lotniska Ławica, jako oddział Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.


Placówka szczyci się unikatowymi zbiorami w tej części Europy, w ciągu minionych dwóch lat nową siedzibę odwiedziło blisko 40 tys. osób.


Jak powiedział PAP szef placówki ppłk Tomasz Ogrodniczuk, wydanie katalogu to w dużej mierze odpowiedź na liczne prośby miłośników sprzętu wojskowego, którzy odwiedzali i podziwiali poznańską ekspozycję. Plany przygotowania takiego wydawnictwa przedstawiciele Muzeum Wojska Polskiego potwierdzali już przy okazji otwarcia oddziału w Poznaniu. Przygotowanie katalogu trwało około 1,5 roku.


Publikacja zawiera opisy, dane taktyczno-techniczne i zdjęcia około 80 obiektów ze zbiorów muzeum, zebranych w grupy tematyczne.


"W katalogu znalazły się obiekty, które znajdują się w ewidencji muzeum oraz te, które zostały nam użyczone i które my wypożyczyliśmy. Tę publikację można traktować także jako przewodnik po naszym obiekcie – każdy eksponat jest dokładnie opisany, wskazana jest też jego lokalizacja w muzealnych pawilonach lub poza nimi" – wyjaśnił Ogrodniczuk.


Osobną częścią katalogu są opisy wybranych renowacji eksponatów. Dzięki zdjęciom można porównać stan, w jakim były po sprowadzeniu do Polski, po wydobyciu ich z wody, ziemi czy betonu oraz stan po przeprowadzonych pracach.


Opisana jest m.in. renowacja działa szturmowego Sturmgeschuetz IV, który w styczniu 1945 roku zatonął przy forsowaniu rzeki Rgilewki koło Kutna, po ponad 60 latach został wydobyty, po czym wyremontowany w poznańskich Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych przez pasjonatów związanych z MBP. Autorzy katalogu podkreślili, że wydobycie StuG-a, uruchomienie oraz doprowadzenie go do obecnego stanu wystawienniczego rozsławiło Muzeum Broni Pancernej na całym świecie.


Przewodnik ukazał się w nakładzie 2 tys. egzemplarzy. Niebawem będzie go można nabyć w siedzibie MBP oraz w Muzeum Wojska Polskiego. Ppłk Ogrodniczuk przyznał, że liczy się z dużym zainteresowaniem katalogiem; zapewnił, że w razie potrzeby przygotowany zostanie dodruk. Planowane jest też przygotowanie katalogu w angielskiej, niemieckiej i rosyjskiej wersji językowej.


W ubiegłym roku Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu wzbogaciło się o sprowadzony z Włoch, pochodzący z czasów II wojny światowej kanadyjski pancerny samochód rozpoznawczy Fox. Pojazd odnaleźli w 2018 r. polscy żołnierze stacjonujący na Sycylii. Do muzeum wjechał też niszczyciel czołgów M36 Jackson – pojazd pozyskany ze Słoweńskiego Muzeum Wojskowego w Pivce.


Kilka miesięcy temu na ekspozycję trafiły działka amerykańskich samolotów z lat II wojny światowej, znalezione podczas demontowania ogrodzenia i rozkuwania betonowych słupów na terenie posesji we Wróblewie (Wielkopolskie).


Wśród zbiorów muzeum jest m.in. unikatowa niemiecka armata polowa 7,7 cm leichte Feldkanone (l.F.K.) 1896 n. czy polska tankietka z 1935 roku. W kolekcji jest też czołg "Rudy" z serialu "Czterej pancerni i pies" oraz czołgi, które zagrały w "Moście szpiegów" Stevena Spielberga. (PAP)


autor: Rafał Pogrzebny


rpo/ itm/


Kraj i świat

2024-06-01, godz. 08:10 Paryż - Zamojski: ani przez chwilę nie można się poddawać (wywiad) 'Najważniejsza jest wiara w siebie, ani przez chwilę nie można się poddawać' - powiedział w wywiadzie dla PAP Przemysław Zamojski, 37-letni kapitan reprezentacji… » więcej 2024-06-01, godz. 08:00 IMGW ostrzega przed burzami w prawie całej Polsce IMGW wydał w sobotę ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami dla całego kraju z wyjątkiem Wybrzeża. W większości Polski obowiązują ostrzeżenia… » więcej 2024-06-01, godz. 08:00 Paryż - córka lekarza-misjonarza wiosłuje w barwach Ugandy i jedzie na drugie igrzyska Wioślarka Kathleen Grace Noble, córka irlandzkich misjonarzy, która rozpoczynała przed blisko dekadą treningi na afrykańskim jeziorze Wiktoria, gdzie żyją… » więcej 2024-06-01, godz. 08:00 Indie/ Rekordowe upały w ostatnim dniu wyborów parlamentarnych W Indiach rozpoczął się w sobotę ostatni dzień wieloetapowych wyborów do izby niższej parlamentu. Fala rekordowych upałów, które od kilku tygodni utrzymują… » więcej 2024-06-01, godz. 07:50 Wielkopolskie/ W sobotę XXVIII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 Pod hasłem 'Wracaj do domu!' w sobotnie popołudnie na Polach Lednickich (woj. wielkopolskie) rozpocznie się 28. edycja Ogólnopolskiego Spotkania Młodych Lednica… » więcej 2024-06-01, godz. 07:40 1 czerwca rozpoczyna się program refundacji in vitro W sobotę rozpoczyna się program refundacji in vitro, na który państwo przeznaczy 2,5 mld zł do końca 2028 r. Z finansowania mogą skorzystać pary, które… » więcej 2024-06-01, godz. 07:40 Ekspertka: program refundacji in vitro spełnia oczekiwania pacjentów Program refundacji in vitro pozwala na to, by skorzystały z niego zarówno pacjentki lepiej rokujące na zajście w ciążę, jak i te z mniej obiecującymi wynikami… » więcej 2024-06-01, godz. 07:40 Halle Berry i Olivier Martinez dla dobra syna zgodzili się wziąć udział w terapii rodzicielskiej Zdobywczyni Oscara wraz z eksmałżonkiem podjęli próbę polubownego rozwiązania swojego konfliktu. Halle Berry i Olivier Martinez, którzy sfinalizowali rozwód… » więcej 2024-06-01, godz. 07:40 W lekkoatletyce mają być wprowadzane nowe konkurencje Światowa Federacja Lekkoatletyczna zamierza wprowadzać do programu zawodów nowe konkurencje, takie jak sztafeta mieszana 4x100 metrów czy bieg z przeszkodami… » więcej 2024-06-01, godz. 07:20 Prof. Stelmach o wybitnym krytyku architektury Józefie Rykwercie: trzeba go czytać i znać To jedna z niewielu znanych mi osób, które przyznały się, że jakaś przestrzeń wzruszyła je do łez - powiedział PAP prof. Bolesław Stelmach, dyrektor… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »