Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-20, 11:10 Autor: PAP

Badanie: mniejsze obawy o utratę pracy i większy optymizm co do znalezienia nowej

Pracownicy mniej obawiają się utraty pracy i lepiej oceniają perspektywy znalezienia nowego zatrudnienia - wynika z 44. edycji Monitora Rynku Pracy Instytutu Badawczego Randstad. Jednocześnie zmniejszyła się rotacja pracowników i wydłużył się średni czas poszukiwania pracy.

Według badania, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy 20 proc. pracowników zmieniło pracodawcę, o 3 pkt proc. mniej niż w poprzednim badaniu z I kw. br. Tyle samo, 20 proc. pracowników zmieniło w ciągu ostatniego półrocza stanowisko u swojego obecnego pracodawcy - jest to wzrost o 3 pkt proc.


Najczęściej pracę zmieniały osoby zatrudnione na stanowisku sprzedawcy lub kasjera (36 proc.), a najrzadziej kierowcy oraz najwyższa kadra zarządzająca – poniżej 10 proc. Stanowisko wewnątrz przedsiębiorstw najczęściej zmieniała kadra kierownicza średniego szczebla oraz mistrzowie i brygadziści.


Zdaniem ekspertki rynku pracy Konfederacji Lewiatan Moniki Fedorczuk, częstsze zmiany stanowiska w ramach jednego zakładu pracy przy ogólnej niższej rotacji pracowników na rynku mogą świadczyć o tym, że pracodawcy znając problemy z rekrutacją pracowników, próbują w maksymalny sposób wykorzystać potencjał zatrudnionych osób, dokonując awansów i zmian zaszeregowania w ramach istniejącej struktury zatrudnienia. "Widać wyraźnie, że większa skłonność do zmiany pracodawcy jest w tych grupach pracowniczych, które – z uwagi na charakter pracy – nie dają większej szansy na awans wewnątrz firmy lub też dla których zmiana pracy nie wiążę się z koniecznością uczestnictwa w długotrwałym procesie rekrutacyjnym" - wskazała ekspertka.


Niezmiennie najczęstszą przyczyną zmiany pracy było wyższe wynagrodzenie (wzrost wskaźnika w stosunku do ubiegłego kwartału z 38 proc. do 45 proc.), na drugim miejscu – korzystniejsza forma zatrudnienia (wzrost o 10 pkt proc. do 40 proc.). Jak podkreślono w raporcie, oba wskaźniki wróciły do poziomów, które były obserwowane przed pandemią. Wzrósł odsetek osób, które zmieniły pracę, bo nie były zadowolone z poprzedniego pracodawcy i zmalał odsetek tych, którzy jako powód wskazały utratę dotychczasowego zatrudnienia.


W II kw. 2021 r. 29 proc. respondentów oceniało ryzyko utraty pracy jako duże lub średnie, z czego 9 proc. - duże. To spadek o 7 pkt proc. w porównaniu do poprzedniej edycji badania i najmniej od II kw. 2019 r. Najczęściej duże obawy o utratę pracy wyrażają osoby zatrudnione w administracji publicznej. Najpewniejsi swojej sytuacji są z kolei pracownicy sektorów opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, usług finansowych i ubezpieczeń oraz edukacji.


Jak zauważono, do poziomów sprzed pandemii wróciły również oceny dotyczące szansy na znalezienie nowej pracy. Na pytanie o to, czy w najbliższym półroczu respondenci znaleźliby jakąkolwiek pracę, pozytywnie odpowiedziało 87 proc., co jest jednym z najwyższych wyników od 2010 r. W przypadku znalezienia w ciągu nadchodzących sześciu miesięcy zatrudnienia takiego samego lub lepszego, swoje szanse pozytywnie oceniło 67 proc. respondentów, najwięcej od początku pandemii.


"Luzowanie obostrzeń i otwarcie gospodarki korzystnie wpłynęło na nastroje na rynku pracy. Pracownicy czują się niemal tak pewnie, jak przed pandemią i coraz rzadziej obawiają się zwolnień. To jednak nie przekłada się na większą chęć szukania pracy, co może stworzyć problemy dla firm szukających pracowników z odpowiednim doświadczeniem, zwłaszcza że plany rekrutacji są ambitne, szczególnie w logistyce, firmach produkcyjnych, branży budowlanej i usługach dla biznesu" – skomentowała dyrektor personalna i członek zarządu Randstad Polska Monika Hryniszyn.


Z badania wynika, że w II kw. wydłużył się średni deklarowany czas poszukiwania pracy – z 2,8 miesiąca do 3,1 miesiąca. W porównaniu z poprzednim kwartałem mężczyźni dłużej poszukują nowego zatrudnienia, a kobiety krócej. Znacznie skrócił się czas szukania pracy osób z najstarszej badanej grupy wiekowej (50-64 lata): z 4,6 do 3,3 miesiąca.


Badanie przeprowadzono w dniach 2 – 14 czerwca 2021 r. na próbie 1002 respondentów.(PAP)


autorka: Karolina Mózgowiec


kmz/ drag/


Kraj i świat

2024-06-17, godz. 16:50 Zimbabwe/ Co tydzień RPA odsyła przez granicę sto zwłok zimbabweńskich imigrantów Co tydzień przez przejście graniczne z RPA w Beitbridge na rzece Limpopo wwożonych jest co najmniej sto ciał zmarłych w sąsiednim kraju mieszkańców Zimbabwe… » więcej 2024-06-17, godz. 16:50 Ukraina/ W ostrzale infrastruktury cywilnej w obwodzie połtawskim 9 osób rannych Dziewięć osób zostało rannych w wyniku ostrzału infrastruktury cywilnej w obwodzie połtawskim, według wstępnych informacji nie ma ofiar śmiertelnych -… » więcej 2024-06-17, godz. 16:50 Zachodniopomorskie/ Konferencja na temat 900-lecia chrztu Pomorza Historycy i archeolodzy spotkali się w poniedziałek w Wolinie (woj. zachodniopomorskie) na konferencji poświęconej 900-leciu chrystianizacji Pomorza. W 2024… » więcej 2024-06-17, godz. 16:40 Rzadki kolekcjonerski winyl Johna Lennona i Yoko Ono będzie wystawiony w Strawberry Field Niegdysiejszy sierociniec, Strawberry Field, stanowił ważną część życia Johna Lennona. To tam przyszły Beatles często przychodził się bawić, to tam… » więcej 2024-06-17, godz. 16:30 Dobrzyński o incydencie z cudzoziemcami: niemiecka policja zadziałała wbrew procedurom Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński potwierdził w poniedziałek, że niemiecka policja zatrzymała cudzoziemców, których przewiozła… » więcej 2024-06-17, godz. 16:30 Opole/ Minister Wieczorek: chcemy usłyszeć opinie środowiska W poniedziałek minister nauki Dariusz Wieczorek spotkał się z władzami opolskich uczelni oraz przedstawicielami administracji rządowej i samorządowej. Jak… » więcej 2024-06-17, godz. 16:30 Rzeszów/ Bezpłatna pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży Miasto inwestuje w pomoc psychologiczną dla dzieci i młodzieży. Władze Rzeszowa na ten cel przeznaczyło prawie 90 tys. zł. » więcej 2024-06-17, godz. 16:30 W Otwocku powstaje centrum szkoleniowe dla lekarzy w trakcie kształcenia podyplomowego Na terenie Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. Adama Grucy CMKP w Otwocku powstaje nowoczesne i jedyne w Polsce centrum, w którym szkolić… » więcej 2024-06-17, godz. 16:30 Warszawa/ Można już zgłaszać kandydatki na Warszawiankę Roku Można już zgłaszać kandydatki do tytułu Warszawianki Roku 2024. Wyróżniona zostanie kobieta, która swoją działalnością społeczną lub zawodową w… » więcej 2024-06-17, godz. 16:20 Warszawa/ W poniedziałek i wtorek odbywają się ćwiczenia Sokrates-24 W poniedziałek i wtorek stołeczni wodociągowcy wspólnie ze służbami biorą udział w ćwiczeniach Sokrates-24, podczas których sprawdzają skuteczność… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »