Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-19, 05:40 Autor: PAP

Dziś (środa, 19 maja) w kraju

Dziś jest środa, sto trzydziesty dziewiąty dzień roku. Wschód słońca o godz. 4.37, zachód o 20.28. Imieniny obchodzą: Augustyn, Lew, Celestyn, Piotr, Iwo oraz Urban.


# # #


541 lat temu w Krakowie zmarł Jan Długosz, kronikarz, historyk, autor "Roczników, czyli kronik sławnego Królestwa Polskiego", kanonik krakowski, arcybiskup nominat lwowski.



109 lat temu w Warszawie zmarł Bolesław Prus, właściwie Aleksander Głowacki herbu Prus - pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy; autor m.in. powieści "Lalka", "Faraon" i "Emancypantki".



82 lat temu minister spraw wojskowych gen. Tadeusz Kasprzycki podpisał w Paryżu protokół o niezwłocznej pomocy Francji dla Polski w przypadku niemieckiej agresji.


66 lat temu w Warszawie zmarł Tadeusz Sygietyński, kompozytor, dyrygent, założyciel i wieloletni dyrektor Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze".



56 lat temu w Warszawie zmarła Maria Dąbrowska, pisarka, publicystka, tłumaczka; autorka m.in. powieści "Noce i dnie" oraz "Dzienników".



50 lat temu w Warszawie zmarł Czesław Janczarski, pisarz, poeta, autor utworów dla dzieci, m.in. "Misia Uszatka".



43 lata temu Eugeniusz Chrobak i Wojciech Wróż zdobyli Kangczendzongę Południową w Himalajach (8476 m), trzy dni później Kazimierz Olech, Wojciech Brański i Zygmunt A. Heinrich weszli na Kangczendzongę Środkową (8482 m).



38 lat temu w Warszawie kilkadziesiąt tysięcy osób uczestniczyło w pogrzebie Grzegorza Przemyka, 19-letniego maturzysty, śmiertelnie pobitego przez funkcjonariuszy MO.



7 lat temu w Bielsku-Białej zmarł Zbigniew Pietrzykowski, pięściarz, trzykrotny medalista olimpijski: srebrny z Rzymu (1960) oraz brązowy z Melbourne (1956) i Tokio (1964); czterokrotny mistrz Europy.


# # #


Dzisiaj Sejm rozpocznie czterodniowe posiedzenie; posłowie mają zająć się sprawozdaniem komisji o rządowym projekcie noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Chodzi o projekt ws. opracowania i wdrażania map potrzeb zdrowotnych.


W połowie marca sejmowa komisja zdrowia opowiedziała się za odrzuceniem projektu, argumentując m.in., że marginalizuje on rolę samorządów. Sejm ponownie projekt do komisji, która zaproponowała szereg poprawek zakładających m.in. skrócenie okresu ustalania mapy zdrowotnej, planów krajowych i wojewódzkich z 7 lat do 5 lat.


W świetle nowych przepisów minister zdrowia będzie zobligowany nie tylko do przygotowania map i przeprowadzania ich analizy, ale też do przygotowania strategii opartej właśnie na tej podstawie tzw. krajowego planu transformacji. Ma on narzucać pewne szczegółowe działania np. do zadań przypisane będą konkretne podmioty, ustalony będzie harmonogram działań i oszacowane ich skutki finansowe.


Posłowie mają tez przeprowadzić drugie czytanie rządowego projekt nowelizacji ustaw związanych ze świadczeniami na rzecz rodziny, który zakłada wprowadzenie stałego mechanizmu wzrostu kwoty kryterium dochodowego uprawniającej do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Ponadto doprecyzowany ma być sposób wyłączenia tzw. trzynastej emerytury przyznanej w 2019 r. z dochodu uprawniającego do świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego.


Posłowie mają przeprowadzić pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ustawy nowelizującej Kodeks cywilny. Chodzi o zmiany, zgodnie z którymi najbliższej rodzinie osoby, która np. wskutek wypadku doznała trwałego uszkodzenia ciała, przysługiwać będzie zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej.


Posłowie mają głosować nad wyborem uzupełniającym sędziego do Krajowej Rady Sądownictwa. Posłowie PiS wskazali kandydaturę sędzi Sądu Rejonowego w Malborku Katarzyny Chmury.


W głosowaniu posłowie mają też zdecydować o powołaniu nowego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Sejmowa komisja sprawiedliwości rekomenduje Izbie wybór historyka, obecnego dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. Karola Nawrockiego.


Po tygodniowej przerwie w obradach, w piątek, 28 maja posłowie planują zdecydować o stanowiskach i poprawkach Senatu do kolejnych ustaw, w tym do ustawy o wyrażeniu zgody na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział, że senatorowie zajmą się nią podczas posiedzenia 27 maja.


Posłowie w głosowaniu zdecydują, czy porządek obrad zostanie uzupełniony m.in. o przeprowadzenie pierwszych czytań trzech projektów ustaw Lewicy dotyczących praw kobiet i aborcji. Z kolei Koalicja Obywatelska, Polska 2050 i Koalicja Polska-PSL chcą rozszerzenia porządku obrad o informację premiera nt. stanu przygotowań oraz prowadzonych konsultacji w zakresie Krajowego Planu Odbudowy.


kos/ godl/


# # #


Rząd zajmie dziś m.in. projektem nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zakłada on umożliwienie udzielania pomocy w formie dotacji pszczelarzom i rolnikom, który ponieśli straty w 2020 r. m.in. z powodu suszy. Wsparcie ma być także przeznaczone dla rolników, których uprawy zostały zniszczone w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych w 2020 r.


Na posiedzeniu stanie też projekt nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr medycznych.


Ministrowie zajmą się także programem profilaktyki dla osób 40 plus oraz zniesienia limitowania finansowania świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Są to zmiany, które znalazły się w Polskim Ładzie. W programie obszar zdrowia uznano za jeden z filarów. Szef rządu Mateusz Morawiecki oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedzieli podczas prezentacji programu w minioną sobotę wzrostu wydatków na zdrowie (7 proc. PKB w 2027 r.) oraz uruchomienie programu badań profilaktycznych dla osób 40 plus finansowanego ze środków publicznych. Diagnostyka taka "połączona ma być z okresowymi badaniami w zakresie medycyny pracy tak, aby wzięło w nich udział jak najwięcej Polaków".


Kolejna ujęta w strategii zmiana to zniesienie limitów u specjalistów – rozszerzenie opieki ambulatoryjnej i zniesienie limitów przyjęć pacjentów poniżej 18 lat. "W dalszej kolejności planujemy zniesienie limitu dla wszystkich Polaków. Efektem tej zmiany będzie skrócenie kolejek" – zapewnił resort zdrowia.


Rząd zajmie się także projektem uchwały w sprawie utworzenia "Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025", który zawiera propozycję 200 inwestycji polegających na budowie nowych przystanków kolejowych, ich odbudowie lub modernizacji.


Rząd zajmie się również projektem nowelizacji ustawy o kołach gospodyń wiejskich, zgodnie z którym nadzór nad kołami przejmie minister rolnictwa. Dotychczas KGW były w kompetencjach ministra ds. rozwoju regionalnego.


Ministrowie omówią również projekt uchwały ws. Polskiego Inkubatora Rzemiosła, którego celem ma być m.in. wzmocnienie współpracy organizacji rzemieślniczych i sektora publicznego.


Rząd zajmie się także przygotowanym w resorcie sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. Projekt ten dostosowuje polskie przepisy do orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE zapadłych na kanwach spraw wniesionych z Polski i z Niemiec. Chodzi m.in. o kwestię postępowań w sporach przeciwko konsumentom, gdy mamy do czynienia z wekslem.


krz/


# # #


Maturzyści dziś rano przystąpią do pisemnego egzaminu z informatyki. Po południu będą pisemne egzaminy z języka włoskiego: na poziomie rozszerzonym i na poziomie dwujęzycznym. Nie są to egzaminy obowiązkowe.


Chęć zdawania egzaminu maturalnego z informatyki zadeklarowało 3,4 proc. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Z kolei chęć zdawania egzaminu z języka włoskiego na poziomie rozszerzonym zadeklarował mniej niż jeden procent tegorocznych absolwentów. Razem z tegorocznymi absolwentami egzaminy zdawać będą też abiturienci ze starszych roczników.


Maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Nie ma w tym roku obowiązkowych egzaminów ustnych. Zdawać je będą tylko ci maturzyści, którzy potrzebują wyniku z egzaminu ustnego przy rekrutacji na uczelnie za granicą. Dziś rusza sesja egzaminów ustnych. W całym kraju przeprowadzone zostaną w tym roku tylko 842 takie egzaminy.


Nie ma też w tym roku obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z przedmiotu do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do egzaminów z sześciu takich przedmiotów.


Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także – na tym poziomie – matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.


Aby uzyskać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie wpływa na uzyskanie świadectwa maturalnego, gdyż nie ma progu zaliczeniowego, służy tylko przy rekrutacji na studia.


Sesja pisemnych egzaminów maturalnych zakończy się w czwartek, a sesja egzaminów ustnych w piątek. (PAP)


dsr/


Newsroom


io/ robs/


Kraj i świat

2024-06-23, godz. 02:50 Zachodni Brzeg/ Izraelscy żołnierze przywiązali rannego więźnia do maski samochodu Izraelscy żołnierze przywiązali rannego palestyńskiego więźnia do maski wojskowego dżipa podczas sobotniego nalotu w Dżaninie na okupowanym Zachodnim Brzegu… » więcej 2024-06-23, godz. 00:00 Libia/ Włoskie służby przejęły statek przewożący rosyjską broń dla libijskiego watażki Włoskie służby, na wniosek władz USA, przejęły w jednym ze swych portów statek przewożący rosyjską broń, wartą miliony dolarów, która miała trafić… » więcej 2024-06-23, godz. 00:00 ME 2024 - Belgia - Rumunia 2:0 (opinie) Po meczu Belgia - Rumunia (2:0) powiedzieli: Domenico Tedesco (trener reprezentacji Belgii): 'Zagraliśmy w takim samym ustawieniu jak przeciw Słowacji. Bramka… » więcej 2024-06-22, godz. 23:50 ME 2024 - rumuńskie media: przegraliśmy z faworytem, ale dalej prowadzimy Rumuńskie media po sobotniej porażce z Belgią (0:2) w mistrzostwach Europy podkreślają wyrównaną sytuację w grupie E, ale nie mają pretensji do swoich… » więcej 2024-06-22, godz. 23:30 ME 2024 - Portugalia w fazie pucharowej, Belgia wraca do gry Portugalia jest trzecią drużyną - po gospodarzach i Hiszpanii - która awansowała do 1/8 finału piłkarskiego Euro 2024 w Niemczech. Mistrzowie Europy z 2016… » więcej 2024-06-22, godz. 23:30 ME 2024 - Belgia - Rumunia 2:0 (opis) Grupa E: Belgia - Rumunia 2:0 (1:0). Bramki: 1:0 Youri Tielemans (2), 2:0 Kevin De Bruyne (80). Żółta kartka - Belgia: Dodi Lukebakio. Rumunia: Nicusor… » więcej 2024-06-22, godz. 23:10 ME 2024 - strzelcy Klasyfikacja strzelców - po 24 z 51 meczów (62 bramek): 2 - Georges Mikautadze (Gruzja) Jamal Musiala (Niemcy) Ivan Schranz (Słowacja)1 - Michel Aebischer… » więcej 2024-06-22, godz. 23:10 ME 2024 - najszybciej zdobyte bramki (dokumentacja, korekta) Belgijski piłkarz Youri Tielemans zdobył bramkę w 73. sekundzie meczu z Rumunią w mistrzostwach Europy w Niemczech. To trzeci najszybszy gol w historii turnieju… » więcej 2024-06-22, godz. 23:00 ME 2024 - Belgia - Rumunia 2:0 (wynik) Grupa E: Belgia - Rumunia 2:0 (1:0). Bramki: 1:0 Youri Tielemans (2), 2:0 Kevin De Bruyne (80). Żółta kartka - Belgia: Dodi Lukebakio. Rumunia: Nicusor… » więcej 2024-06-22, godz. 23:00 ME w pływaniu - Piskorska mistrzynią, cztery medale Polaków (opis, aktl.) Biało-czerwoni wywalczyli w sobotę w Belgradzie cztery medale pływackich mistrzostw Europy: złoty, dwa srebrne i brązowy. Najcenniejszy zdobyła Adela Piskorska… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »