Radio Opole » Kraj i świat
2021-02-02, 20:00 Autor: PAP

Gliński: realizujemy ponad sto różnych projektów muzealnych w Polsce

Realizujemy ponad sto różnych projektów muzealnych w Polsce - powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. Dodał, że prawdziwa zmiana społeczna może być realizowana przez instytucje, które proponują atrakcyjne i mądre treści, ważne dla wspólnoty narodowej.
Gliński - zapytany we wtorek w telewizji wPolsce.pl o obecną sytuację muzeów i o to, co jeszcze można zrobić w tym obszarze - podkreślił, że MKiDN realizuje w tej chwili w kraju ponad sto różnych projektów muzealnych. "Myślę, że czegoś takiego nie było" - ocenił. "To są nowe projekty, jak budowa Muzeum Historii Polski. To są projekty nowe, które już zakończyliśmy, tak jak Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku czy wspaniałe Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego nad Świątynią Opatrzności Bożej" - wyjaśnił. "I kilka innych, chociażby Muzeum Książąt Czartoryskich, które jest otwarte i można obejrzeć +Damę z gronostajem+ i wiele innych rzeczy" - powiedział.

Dodał, że realizowane projekty "zmieniają te muzea". "Niektóre zmieniały swój format także organizacyjny, bo to jest istotne" - wyjaśnił. "Podnosimy ich rangę, a przede wszystkim wypełniamy białe plamy, bo to jest nasz obowiązek. Wierzę w to, że prawdziwa, głęboka i taka jak być powinna - czyli akceptowana przez odbiorców - zmiana społeczna może być realizowana przez dobrze funkcjonujące instytucje, które proponują pewne atrakcyjne i mądre treści, ważne dla wspólnoty narodowej. Te muzea właśnie takimi są" - podkreślił wicepremier.

Pytany, jak kultura przechodzi przez epidemię, szef MKiDN odparł, że generalnie przechodzi przez nią "w sposób, który nie powoduje jakichś straszliwych strat". "Indywidualnie to są, oczywiście, ciężkie momenty dla niektórych osób. Natomiast my przygotowaliśmy bardzo wiele mechanizmów wsparcia – od tych ogólnych, które tarcza dawała, po szczególne, które były i są dedykowane kulturze. Ostatnio np. też - mało kto zauważył - dość duże pieniądze dla produkcji filmowej, żeby utrzymać tę pracę, która w tej chwili jest dalej wykonywana na planach filmowych w ograniczonym reżimie" - powiedział. "Tam nie można masowych rzeczy robić itd., ale żeby ludzie – bo to są tysiące ludzi, którzy pracują, chociażby w przemyśle filmowym – żeby to było kontynuowane" - wyjaśnił.

Dodał, że "to dotyczy także wszystkich innych instytucji". "My też, jako państwo, pomogliśmy samorządowym instytucjom kultury, mimo że nie są przeze mnie zarządzane i często się nie zgadzam z ich treściami. Bo w kulturze – jak wiemy – kłócimy się o wiele spraw. I czasami mnie to boli, że artyści próbują się angażować bardzo nieładnie w politykę. Nieładnie w tym sensie, że w sposób demonstracyjny" - powiedział wicepremier.

Przypomniał również, że sama pomoc socjalna w resorcie kultury została zwiększona. "Rocznie pół miliona dawaliśmy zapomóg socjalnych, a w tej chwili to jest 45 mln zł. 12 tys. osób dostało takie zapomogi i dalej to jest robione" - powiedział Gliński "Nawet dla tych, którzy są w tragicznej sytuacji losowej, mamy jakąś pomoc, więc jednak polskie państwo dość rozsądnie podeszło do tego" - ocenił. (PAP)

autorka: Daria Porycka

dap/ pat/

Kraj i świat

2024-06-09, godz. 02:30 Wznowienie dostaw pomocy dla Gazy przy pomocy tymczasowej rampy zbudowanej przez Amerykanów Krytycznie potrzebne dostawy pomocy humanitarnej dla ludności Strefy Gazy zostały wznowione przy wykorzystaniu tymczasowej rampy towarowej zbudowanej na morzu… » więcej 2024-06-09, godz. 01:50 Ukraina/Zełenski: Rosjanom nie udało się dokonać operacji charkowskiej Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w sobotnim nagraniu wideo, że siłom rosyjskim nie udało się dokonać postępów w rejonie Charkowa, co… » więcej 2024-06-09, godz. 00:20 Lublin/ Od poniedziałku ruszają zapisy dzieci na akcję „Lato w mieście” Warsztaty tworzenia ekobiżuterii, zajęcia przyrodnicze z elementami survivalu, nauka pływania kajakiem - to niektóre propozycje dla dzieci w Lublinie podczas… » więcej 2024-06-09, godz. 00:00 Lekkoatletyczne ME - brązowe medale Skrzyszowskiej i Haratyka (opis) Polscy lekkoatleci zdobyli dwa brązowe medale drugiego dnia mistrzostw Europy w Rzymie. Pia Skrzyszowska zajęła trzecie miejsce w biegu na 100 m przez płotki… » więcej 2024-06-09, godz. 00:00 Żużlowe ME - Janowski drugi, Dudek czwarty w pierwszym turnieju Maciej Janowski zajął drugie, a Patryk Dudek - czwarte miejsce w turnieju w Debreczynie, otwierającym sezon indywidualnych mistrzostw Europy na żużlu. Zwyciężył… » więcej 2024-06-09, godz. 00:00 Gala Polskiej Ligi Siatkówki - Huber i Nowicka najlepsi w sezonie 2023/24 Norbert Huber został najlepszym zawodnikiem ekstraklasy siatkarzy, Julia Nowicka została wyróżniona w ten sposób w lidze kobiecej, a wśród trenerów nagrodę… » więcej 2024-06-08, godz. 23:50 Lekkoatletyczne ME - Czykier: gdy zobaczyłem wynik brązowego medalisty, złapałem się za głowę Damian Czykier nie ukończył finałowego biegu na 110 m przez płotki. 'Gdy zobaczyłem wynik brązowego medalisty, to złapałem się za głowę. Znów podium… » więcej 2024-06-08, godz. 23:50 Wrocław/ Agnieszka Graca uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru Agnieszka Graca, autorka powieści „Czarny poniedziałek”, otrzymała tegoroczną Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej… » więcej 2024-06-08, godz. 23:50 Remis Austrii, wygrane Chorwacji i Hiszpanii w piłkarskich meczach towarzyskich (aktl.) Austria, która będzie rywalem Polski w grupie D piłkarskich mistrzostw Europy, zremisowała w St. Gallen z innym uczestnikiem turnieju Szwajcarią 1:1 w swoim… » więcej 2024-06-08, godz. 23:40 Lekkoatletyczne ME - Haratyk: w głowie miałem nawet srebrny medal (wideo) Kulomiot Michał Haratyk zdobył brązowy medal lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Rzymie. Triumfował Włoch Leonardo Fabbri, przed Chorwatem Filipem Mihaljevicem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »