Radio Opole » Gospodarka
2014-12-04, 14:35 Autor: Radio Opole

Spółka śmieciowa w kłopotach

Zakład Higieny Komunalnej w Brzegu przeżywa trudne chwile. Spółka odpowiedzialna za wywóz odpadów z Brzegu i z kilku sąsiednich gmin przegrywa przetargi i być może straci największy rynek, czyli miasto. Wszystko za sprawą złożonej w tańszej oferty przez konkurencję. Procedura przetargowa w tej chwili trwa, a kilkudziesięciu pracowników spółki z niepokojem patrzy w przyszłość.

W ogłoszonym przez miasto przetargu ZHK wcale nie złożyło najkorzystniejszej oferty. Tomasz Dragan, rzecznik magistratu, mówi o szczegółach.

- Wpłynęły dwie oferty. Jedna wrocławskiej firmy z propozycją kwoty prawie 2,2 mln oraz Zakładu Higieny Komunalnej na kwotę ponad 3,2 mln. W tej chwili te oferty są oceniane pod kątem finansowym, czy te kwoty odpowiadają sumom wywozu nieczystości z miasta. Łącznie mamy na to wszystko 60 dni – tłumaczy Dragan.

Jak widać, różnica w cenie jest ogromna, to ponad milion złotych. Wątpliwości w tym przypadku może rodzić zbyt niska cena za utylizację śmieci na terenie Zakładu Gospodarowania Odpadami w Gaci. Szacuje się, że miesięczny koszt wynosi 230 tysięcy złotych, poniżej którego nie można zejść. Konkurent ZHK wycenił te usługę na niecałe 180 tysięcy. Czy to nie rodzi zastrzeżeń? Zapytaliśmy o to rzecznika miasta.

- Ocena kwot i ocena funkcjonowania całego systemu należy od komisji przetargowej, w której to zasiadają nie tylko specjaliści od zamówień publicznych, ale również specjaliści od ochrony środowiska, którzy czuwają nad funkcjonowaniem całej procedury i systemu wywozu odpadów z miasta – tłumaczy rzecznik Urzędu Miejskiego w Brzegu.

Czyli nie wiadomo jeszcze, co zrobią tamtejsi urzędnicy w związku z tak niską ceną zaproponowaną przez dolnośląską firmę. Losy Zakładu Higieny Komunalnej będą ważyć się do samego końca. Spółka już przegrała przetarg na wywóz odpadów w Lubszy. Wójt Bogusław Gąsiorowski mówi, dlaczego wybrano inną firmę.

- Jedna oferta kosztowała 830 tysięcy złotych, a ZHK złożył ofertę na ponad 1,3 mln. Stosowną umowę już podpisałem i od stycznia na terenie gminy będzie funkcjonował inny przedsiębiorca. Cena o prawie 50% wyższa, jaką zaproponowała brzeska spółka, przełożyłaby się na cenę wywozu odpadów w Lubszy – podkreśla Gąsiorowski.

Prezes ZHK Tomasz Skibiński obecnej sytuacji spółki nie chce komentować. Czeka na ostateczne rozstrzygnięcia przetargu w Brzegu. Z kolei zwykli pracownicy boją się o swoją przyszłość. Twierdzą, że konkurent zaproponował cenę dumpingową a ewentualna przegrana może rozpocząć proces likwidacji spółki.

Jerzy Wrębiak, nowo wybrany burmistrz Brzegu, który oficjalnie urzędu jeszcze nie objął, będzie musiał zmierzyć się z tym problemem już niedługo.

- Nie wiem, dlaczego ZHK złożył tak wysoką ofertę. Uważam, że taka spółka komunalna powinna wykonywać zadania po kosztach na rzecz mieszkańców. Zastanowiłbym się nad restrukturyzacją firmy, po to, aby wygrywać przetargi i być konkurencyjnym na rynku. Dzisiaj ta sytuacja mnie zaskakuje i powiem szczerze, że jestem w trudnej roli. Oficjalnie jeszcze nie objąłem urzędu, a za chwilę może się okazać, że będę musiał podejmować decyzje, które będą bardzo trudne i bolesne dla pracowników oraz mieszkańców – przyznaje Wrębiak.

Jedno jest pewne: ewentualna likwidacja spółki to zwolnienie 60 pracowników.

Maciej Stępień

Gospodarka

2024-12-01, godz. 13:30 Karp nie tylko na święta. W Niemodlinie sprzedają codziennie 150 kg tej ryby Blisko 150 kg karpia codziennie sprzedaje się w ostatnim czasie w Gospodarstwie Rybackim w Niemodlinie. Tam sezon na karpia trwa od października. Adam Pienio… » więcej 2024-11-30, godz. 11:30 Tymczasowy most w Krapkowicach będzie współfinansowany przez rząd Rząd przeznaczy ponad 4 miliony złotych na budowę tymczasowego mostu w Krapkowicach. Poinformował o tym pełnomocnik rządu do spraw odbudowy obszarów dotkniętych… » więcej 2024-11-29, godz. 20:00 Inwestor chciał postawić 38 turbin wiatrowych. Radni Głogówka byli przeciw Radni Głogówka nie zgodzili się na rozpoczęcie procedury pozwalającej na budowę farmy turbin wiatrowych. Za wnioskiem spółki KJ7 Grupy Elektrofarm, aby… » więcej 2024-11-29, godz. 14:47 "Cukry Nyskie to historia miasta". Firma podnosi się po powodzi Cukry Nyskie podnoszą się po wrześniowej powodzi. Zakład mocno zniszczony przez wielką wodę uczynił kolejny krok w powrocie do normalności. Uruchomił… » więcej 2024-11-29, godz. 12:34 Starostwo powiatowe w Głubczycach gotowe na zimowe utrzymanie dróg Dwie firmy będą w tym roku odpowiadać za zimowe utrzymanie dróg w powiecie głubczyckim. Starostwo chciałoby przeznaczyć na ten cel nie więcej niż 3 miliony… » więcej 2024-11-28, godz. 13:30 To już pewne. Opolanie zapłacą wyższy podatek od nieruchomości Od nowego roku mieszkańcy Opola zapłacą więcej za swoje nieruchomości. Podatek od zabudowań mieszkalnych, gospodarczych oraz gruntów wzrośnie od blisko… » więcej 2024-11-27, godz. 17:00 Ścieki popłyną do Namysłowa. Ma to poprawić jakość ich przetwarzania oraz umożliwić rozbudowę sieci kanaliza… Trwa reorganizacja systemu odbioru ścieków w powiecie namysłowskim. Zamiast przetwarzać nieczystości na miejscu, trafią one do oczyszczalni w stolicy po… » więcej 2024-11-27, godz. 13:50 Gmina Kietrz rozpoczyna projekt "Cyberbezpieczny Samorząd" Gmina Kietrz przeznaczy ponad 800 tys. złotych na poprawę cyfrowego bezpieczeństwa urzędu i jednostek podległych. Dofinansowanie na ten cel gmina otrzymała… » więcej 2024-11-26, godz. 15:00 Dino buduje centrum dystrybucyjne w Brzegu. Pracę ma znaleźć kilkaset osób Co najmniej 300 osób ma znaleźć pracę w powstającym centrum dystrybucyjnym sieci Dino w Brzegu. Prace przy budowie obiektu właśnie ruszają. » więcej 2024-11-26, godz. 10:20 Przedsiębiorcy i rolnicy z Wołczyna nie zapłacą w przyszłym roku więcej za podatki Nie będzie wzrostu stawek podatków dla przedsiębiorców z gminy Wołczyn. Radni miejscy przyjęli uchwałę o obniżeniu podatków. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »