Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-11-28, 07:30 Autor: Mariusz Majeran

Kresowa Atlantyda bije rekordy popularności

Promocja książki Stanisława Sławomira Nicieji "Kresowa Atlantyda" tom XIII w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Promocja książki Stanisława Sławomira Nicieji "Kresowa Atlantyda" tom XIII w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Premiera XIII tomu "Kresowej Atlantydy" przyciągnęła do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu tłumy czytelników. Profesor Stanisław Sławomir Nicieja zaprezentował XIII tom swojej epopei. Kto nie znalazł miejsca w czytelni opolskiej biblioteki, ten mógł uzupełnić swój zbiór książek profesora o poprzednie tomy kresowej serii.
Początkowo miało być dziesięć tomów, teraz wiadomo, że będzie ich co najmniej dwadzieścia. Jedno jest pewne, że profesor Nicieja obiecał czytelnikom opisanie dwustu miejscowości i tę obietnicę spełni.

- Musiałem znaleźć inny pomysł na opisanie miejsc, które repatrianci doskonale znają - dodaje profesor Stanisław Nicieja. - Łączę wątki, to znaczy, to co w moich książkach jest inne, od tradycyjnych historyków, że nie siedzę tylko w archiwum, w bibliotece, na materiałach zrobionych przez jakiś policjantów czy donosicieli, ale jestem na miejscu. Jestem globtroterem, podróżnikiem. Jestem eseistą. Jestem po części publicystą, bo mam temperament polityczny, mam swoje przekonania. I ja potrafię to zaznaczyć. A ponieważ w młodości byłem też poetą, to czasem używam metafory poetyckiej, mniej czy bardziej udanej, ale czasem taki jakiś ukłon w kierunku języka poetyckiego też jest.

Wydawcą całej serii "Kresowa Atlantyda" jest Bogusław Szybkowski, który dba o edytorską stronę książek.

- Profesor Nicieja jest bardzo wymagający i dba o najdrobniejsze szczegóły - dodaje Szybkowski. - W zasadzie ograniczam się w tej chwili do profesora Nicieji. Zawsze wydawałem okołu dwudziestu książek rocznie. To ten rok zamknę chyba czterema. Dwie profesora, jeden taki katalog fotograficzny, który mnie bardzo interesuje, no i jakiś tam drobiazg.

Tom XIII opisuje Grodno, Stare Wasyliszki, Żołądek, Mosty i Druskienniki. Właśnie do druku oddano XIV tom Kresowej Atlantydy, w którym profesor Nicieja opisuje między innymi Stanisławów, Buczacz i Zabłotów. Książka ukaże się przed świętami, a promocja na początku przyszłego roku.

Więcej na ten temat w piątkowym (29.11) programie "Wszystko o literaturze" w Radiu Opole 2 Kultura na DAB+ i w internecie. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Stanisław Sławomir Nicieja
Bogusław Szybkowski

Kultura i rozrywka

2024-04-18, godz. 16:00 Animacje dla dorosłych w ramach festiwalu O!PLA. Od piątku w Kinie Meduza w Opolu Filmy animowane dla dorosłych będzie można oglądać w Opolu. Mowa o pokazach w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA. Seanse w Kinie Meduza zaplanowano… » więcej 2024-04-18, godz. 12:49 Pokaz filmu "Randka" w piątek w Opolu. W roli głównej opolanka Zuzanna Kochanek-Piotrowska Film pt. 'Randka' poruszający temat neuroróżnorodności będzie można zobaczyć w piątek (19.04) w Opolu. Bohaterką jest Magda, pracowniczka naukowa w spektrum… » więcej 2024-04-17, godz. 21:56 Koncert "W cieniu wiedeńskich wież" z dwoma solistami w Filharmonii Opolskiej Filharmonicy Opolscy pod batutą Przemysława Neumanna zagrają w koncercie wiedeńskim. W piątkowy (19.04) wieczór usłyszymy kompozytorów związanych ze stolicą… » więcej 2024-04-17, godz. 14:00 Rusza nabór do konkursu "piosenek z charakterem" tegorocznej Kropki w Głuchołazach XVI Międzynarodowy Festiwal Piosenki Turystycznej 'Kropka' rozpoczyna nabór do corocznego konkursu dla wykonawców. W Głuchołazach jak co roku odbędzie się… » więcej 2024-04-16, godz. 17:00 Tajniki fotografii można zgłębić podczas prudnickich warsztatów Warsztaty fotografii portretowej dla dzieci i młodzieży ruszają w Prudnickim Ośrodku Kultury. Cykl bezpłatnych zajęć organizowany jest w ramach projektu… » więcej 2024-04-16, godz. 15:00 Opole: rozmowy o kulturze romskiej okraszone muzyką Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce, działające przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu, organizuje pierwsze w tym roku spotkanie… » więcej 2024-04-16, godz. 08:03 Premiera płyty z poezją Baczyńskiego w Muzeum Polskiej Piosenki Fundacja Dla Dziedzictwa przygotowała muzyczną propozycję, która ma przybliżyć poezję Krzysztofa Kamila Baczyńskiego młodym odbiorcom. 'Oddycha miasto… » więcej 2024-04-16, godz. 08:02 Sławni kiedyś, ale zapomniani opolscy wynalazcy na wystawie plenerowej [ZDJĘCIA] Archiwum Państwowe w Opolu przygotowało kolejną wystawę plenerową. Ekspozycja nosi tytuł 'Genius Loci. Żywa energia dawnych mieszkańców Opola'. Wystawa… » więcej 2024-04-15, godz. 19:00 Poczytaj Szekspira w teatrze. We wtorek wieczorek poetycki W oczekiwaniu na 'Burzę' Teatr im. Jana Kochanowskiego zaprasza na wieczór poetycki. Premiera dramatu Szekspira zaplanowana jest na 26 kwietnia. We wtorek (16.04)… » więcej 2024-04-15, godz. 15:58 Dyrygent poprowadził chór i orkiestrę przedszkolaków [ZDJECIA] Gościem Małej Akademii Instrumentów w Muzeum Piosenki Polskiej był tym razem dyrygent Przemysław Neumann, który na co dzień prowadzi Orkiestrę Symfoniczną… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »