Radio Opole » Wiadomości z regionu
2015-12-23, 10:10 Autor: Jacek Rudnik (oprac. MS)

W Europie rocznie marnuje się co roku około 89 mln ton żywności. Co zrobić, aby temu zapobiec?

Nie ma nic mniej przyjemnego niż suto zastawiony świąteczny stół [fot. AFRO]
Nie ma nic mniej przyjemnego niż suto zastawiony świąteczny stół [fot. AFRO]
- Musimy oszacować, ilu będziemy mieć gości i jakie mają preferencje dotyczące jedzenia - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” dyrektor opolskiego Banku Żywności Jan Burniak, pytany o to jak planować święta, by nie marnować żywności. Warto sporządzić sobie listę zakupów, wtedy łatwiej je kontrolować.
- To się opłaca, ponieważ jeśli wiemy, co poszczególne osoby spożywają i ile osób u nas będzie, to wtedy możemy przygotować konkretny jadłospis. Następnie robimy listę zakupów i realizujemy wyłącznie to, co na niej zapisaliśmy. Ważne, aby kupować dokładnie tylko to, co się zaplanowało – tłumaczy dyrektor.

- Istotne jest to, by pozostałą po świętach żywność umiejętnie wykorzystać w późniejszym okresie - dodał Jan Burniak.

Warto mieć na uwadze, że jeśli kupujemy produkt zamrożony, to jego powtórne zamrożenie nie będzie już możliwe, co zawsze ogranicza możliwość manewru.

Kupując produkty żywnościowe, sprawdzajmy datę przydatności do spożycia, by okres, w którym możemy je wykorzystać, był jak najdłuższy.

- W momencie gdy uświadamiamy sobie, że kupiliśmy za dużo, gdy zostaje nam coś zapakowane i nie jest to w jakiś sposób obraźliwe, to można przekazać to sąsiadom czy komuś, kogo znamy, a komu brakuje żywności lub cierpi niedostatek – zachęca dyrektor Burniak.

Opolski Bank Żywności przyjmuje od zakładów produkcyjnych czy wytwórców rocznie około 300 ton jedzenia, które zostaje szybko przekazane do potrzebujących.

Zmniejszenie ilości marnowanej żywności zajmuje ważne miejsce w programach instytucji unijnych. Parlament Europejski wezwał do natychmiastowego działania mającego na celu zmniejszenie o połowę ilości marnowanej żywności do 2025 roku. W Europie każdego roku jest marnowane około 89 mln ton żywności, co stanowi co najmniej 20 procent tego, co kupujemy. Najwięcej marnuje się pieczywa.
Jan Burniak cz. 1
Jan Burniak cz. 2

Wiadomości z regionu

2024-11-23, godz. 20:13 "Opolskie Niezapominajki" trafiły do zasłużonych społeczników i organizacji pozarządowych [ZDJĘCIA] Działają bezinteresownie, pomagają innym i nie brakuje im motywacji. Społecznicy, organizacje pozarządowe oraz samorządy zostały uhonorowane za swoją pracę… » więcej 2024-11-23, godz. 18:30 Mają pomysły na ochronę Nysy i Głuchołaz przed powodzią. Konferencja w Jarnołtówku Ochrona przeciwpowodziowa Głuchołaz, Nysy i miejscowości tych gmin była tematem konferencji zorganizowanej w Jarnołtówku. Organizatorzy podkreślają, że… » więcej 2024-11-23, godz. 16:00 Ostrzeżenie IMGW. W nocy i rano w regionie marznące opady Biuro prognoz IMGW przewiduje słabe opady marznącego deszczu i mżawki powodujące gołoledź. » więcej 2024-11-23, godz. 16:00 Są w gronie krajowych liderów. Oddziału PTTK w Prudniku działa już 70 lat 70-lecie działalności świętuje dzisiaj (23.11) oddział PTTK Sudetów Wschodnich w Prudniku. Jest jedną z najaktywniejszych organizacji turystycznych w kraju… » więcej 2024-11-23, godz. 14:00 Rolnicy poszkodowani w powodzi nie będą płacić składek KRUS. Ale trzeba pamiętać o oświadczeniu Opolski KRUS przypomina, że poszkodowani we wrześniowej powodzi są zwolnieni z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników i na ubezpieczenie… » więcej 2024-11-23, godz. 13:30 Notariusze udzielają bezpłatnych porad w Opolu. "Takie akcje są potrzebne" Dużym zainteresowaniem cieszy się opolska odsłona ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej notariuszy. Chętni mogą dzisiaj do 16:00 skorzystać z bezpłatnej… » więcej 2024-11-23, godz. 13:00 Aptekarz nie tylko leki sprzedaje, także edukuje o zdrowiu Na otwarte i bezpłatne webinary o zdrowiu zaprasza w najbliższy poniedziałek (25.11) Opolska Okręgowa Izba Aptekarska i opolski oddział Polskiego Towarzystwa… » więcej 2024-11-23, godz. 11:30 Naprawa wałów, wyrw i koryt. Wody Polskie usuwają skutki powodzi w gminie Głuchołazy 12 milionów złotych wydały do tej pory Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu na działania naprawcze po powodzi w gminie Głucho… » więcej 2024-11-23, godz. 10:55 Uwaga kierowcy! Utrudnienia na krajowej "42" Wypadek na DK42 w Gręboszowie, to jest odcinek 'krajówki' z Namysłowa do Kluczborka. » więcej 2024-11-23, godz. 09:57 Są pieniądze na most tymczasowy w Krapkowicach. Jest szansa, że będzie gotowy przed świętami Jest dotacja Ministerstwa Finansów na budowę mostu tymczasowego na rzece Osobłoga w Krapkowicach. Przeprawa na drodze krajowej numer 45 została uszkodzona… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »