Wielki Piątek to czas refleksji
Chrześcijanie dziś przeżywają pamiątkę męki Pańskiej. W wielu krajach jest to dzień wolny od pracy. Dla protestantów to najważniejsze święto. Do południa luteranie uczestniczą w rekolekcjach, a południu spotykają się w swoich kościołach i podczas nabożeństw.
- Dziś wspólnota słucha fragmentów historii męki i śmierci Zbawiciela oraz przeżywa szczególną spowiedź - mówi ksiądz Marian Niemiec, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Opolu.
- Właściwe przeżywanie Wielkiego Piątku to uświadomienie sobie wszystkich grzechów, również tych drobnych, które uznajemy za nieważne. Spójrz na Ukrzyżowanego i miej świadomość, z jakim spokojnym sumieniem za nas umarł – tłumaczy ks. Niemiec.
W luterańskich świątyniach odprawiane są dwa nabożeństwa. Czytana lub śpiewana jest "Improperia" oraz "Trishagion". - Katolicy wieczorem spotkają się na nabożeństwie "Drogi Krzyżowej" i uroczystej wieczornej Liturgii Męki Pańskiej - mówi ks. Joachim Kobienia.
- Atmosfera tego dnia jest szczególna, ponieważ milkną organy oraz dzwony. Jest cisza, która panuje w naszych świątyniach. W centrum stoi krzyż, jest jego adoracja. Szczególną liturgią jest liturgia wieczorna, podczas której kapłani padają w milczeniu na twarz. Jest to symbol uniżenia i bardzo głębokiej modlitwy – wyjaśnia ks.Kobienia.
W Wielki Piątek w świątyniach katolickich nie jest odprawiana Eucharystia. Po zakończeniu liturgii następuje wystawienie Najświętszego Sakramentu i przeniesienie go do symbolicznego Grobu Pańskiego. W wielu kościołach przez całą noc trwa adoracja krzyża. Uroczystości w opolskiej katedrze rozpoczną się o 18:30.
Posłuchaj:
Piotr Wrona