Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Pożegnanie Królowej Elżbiety II to moment, w którym…
2022-09-19, 12:00 Autor: Radio Opole 4 HISTORIA / PAP

Pożegnanie Królowej Elżbiety II to moment, w którym kończy się pewna epoka. Dziś pogrzeb monarchini Wielkiej Brytanii.

Królowa Elżbieta II (1953) [fot. domena publiczna]
Królowa Elżbieta II (1953) [fot. domena publiczna]
Brytyjska królowa Elżbieta II zmarła 8.09 w wieku 96 lat. Na tronie zasiadała od 1952 r. - dłużej niż jakikolwiek monarcha w historii tego kraju. Tron automatycznie przejął jej najstarszy syn, książę Karol. Prezydent Andrzej Duda, który pojechał do Wielkiej Brytanii na pogrzeb królowej Elżbiety II, ocenił, że wraz z jej odejściem kończy się epoka nie tylko w historii tego kraju, ale też Europy i świata. Poinformował, że zaprosił króla Karola III do złożenia wizyty w Polsce.
"Ten moment, w którym żegnamy świętej pamięci królową brytyjską Elżbietę II, to jest rzeczywiście moment, w którym kończy się jakaś epoka, nie tylko w historii Wielkiej Brytanii, ale także i w historii Europy i świata. Być może w przyszłości ten czas będzie nazwany kolejną, drugą +epoką elżbietańską+. Zobaczymy, to pokaże historia" - powiedział wieczorem prezydent Duda na konferencji prasowej dla polskich mediów.

"Bardzo podniosłe chwile tutaj w Londynie. Smutne, ale jednocześnie nacechowane też wielkim szacunkiem do wielu, wielu lat, kiedy na czele wspólnoty brytyjskiej, Wspólnoty Narodów, Commonwealth, stała Jej Królewska Wysokość Elżbieta II" - ocenił.

Zauważył, że większość komentatorów, którzy w ostatnich dniach w mediach mówili o czasie panowania Elżbiety II "to ludzie, którzy nie pamiętają tego momentu, kiedy była koronowana". "W większości nie było ich wtedy na świecie" - dodał.

Wspominając zmarłą królową Andrzej Duda podkreślił, że była ona "przede wszystkim osobą bardzo ciepłą, emanująca spokojem zewnętrznym, o niezwykłej kulturze osobistej, niezwykłym takcie". "Raz miałem tylko ten zaszczyt i przyjemność, że mogłem osobiście rozmawiać z Jej Królewską Mością. To było w 2019 roku, w czasie szczytu NATO, tutaj, w Londynie" - mówił prezydent.
Związki królowej Elżbiety II z Polską

Przez lata królowa Elżbieta II, jak i większość brytyjskich polityków dystansowała się od wizyt w krajach komunistycznych, w tym PRL. Królowa przyjęła jednak trzech kolejnych prezydentów RP i trzy razy odbyła spotkania z papieżem-Polakiem, Janem Pawłem II.


Spotkania brytyjskiej monarchini z osobami pełniącymi najważniejsze funkcje w Polsce stały się możliwe dopiero po przemianach ustrojowych 1989 r. Pewne odstępstwo od tej reguły stworzył jej mąż, Filip, książę Edynburga, który w sierpniu 1975 r. przybył do Sopotu, gdzie wystąpił jako uczestnik zawodów w powożeniu na dystansie 33 kilometrów i jednocześnie - jako prezydent Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI). Odwiedził także Warszawę i Puszczę Białowieską. Bez wątpienia jednak „polski szlak” przetarła premier Wielkiej Brytanii, Margaret Thatcher, która odwiedziła Warszawę i Gdańsk w listopadzie 1988 r.

W kwietniu 1991 r. Elżbieta II przyjęła na zamku Windsor prezydenta Rzeczpospolitej, Lecha Wałęsę i jego żonę Danutę. Na jego cześć królowa wydała uroczysty bankiet.

17 września 1993 r. książę Filip oraz weterani Polskich Sił Zbrojnych uczestniczyli w uroczystym, ponownym pogrzebie Naczelnego Wodza WP, gen. Władysława Sikorskiego w krypcie św. Leonarda na Wawelu, jednak królowa nie wzięła udziału w tym wydarzeniu.

Elżbieta II i książę Filip odwiedzili Polskę tylko raz - w marcu 1996 roku. W Pałacu Prezydenckim przyjął ich prezydent państwa Aleksander Kwaśniewski i jego żona Jolanta. 25 marca 1996 r. brytyjska władczyni zwiedziła Rynek Starego Miasta. Na Zamku Królewskim, otworzyła wystawę „Orzeł i Lew. 900 lat stosunków polsko-brytyjskich”. Brytyjska para królewska oddała hołd pomordowanym przez Niemców Żydom przy pomniku Umschlagplatz przy ul. Stawki i złożyła wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. W planie trwającej trzy dni wizyty było również zwiedzanie Krakowa. Aleksander Kwaśniewski wraz z małżonką odwiedzili Elżbietę II jeszcze dwukrotnie podczas wizyt w Londynie w 2004 i 2005 r.

Trzecim polskim prezydentem, który spotkał się z brytyjską monarchinią, był Lech Kaczyński. Wraz z małżonką Marią 6 listopada 2006 r. w godzinach popołudniowych przybyli do Londynu z oficjalną wizytą na zaproszenie premiera Tony'ego Blaira. Parze prezydenckiej towarzyszyli sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Maciej Łopiński oraz podsekretarze stanu - Małgorzata Bochenek, Lena Dąbkowska-Cichocka i Andrzej Krawczyk. 7 listopada 2006 r. Lech i Maria Kaczyńscy zostali przyjęci u Jej Królewskiej Mości Królowej Elżbiety II na prywatnej audiencji w Pałacu Buckingham.

„Z głębokim smutkiem dowiedziałam się o śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pierwszej damy Pani Kaczyńskiej. Przy tej smutnej okazji przypominam sobie długą i budzącą szacunek karierę prezydenta Kaczyńskiego w służbie państwu oraz jego rolę w ruchu Solidarności. Śmierć wielu innych pierwszoplanowych polskich osobistości, w tym byłego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, pogłębia tę tragedię. Chciałabym złożyć moje najgłębsze kondolencje całemu narodowi polskiemu” - pisała brytyjska monarchini w liście do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego 10 kwietnia 2010 r. tuż po katastrofie w Smoleńsku.

Elżbieta II trzykrotnie spotykała się papieżem-Polakiem, Janem Pawłem II. warto pamiętać, że Wielka Brytania przywróciła relacje z Watykanem dopiero w 1914 roku, tworząc poselstwo po kilku stuleciach latach przerwy po tym, jak w XVI wieku zerwał je król Henryk VIII. Elżbieta II była pierwszą brytyjską monarchinią, która złożyła wizytę państwową w Watykanie, co stało się 5 maja 1961 r. w trakcie pontyfikatu papieża Jana XIIII. Pierwsza audiencja u Jana Pawła II odbyła się 17 października 1980 r. w Watykanie. Królowej towarzyszył mąż, Filip, książę Edynburga,

Znacznie ważniejsze było drugie spotkanie, które odbyło się 28 maja 1982 r. w Pałacu Buckingham. Papież odwiedził Elżbietę w trudnym dla Brytyjczyków momencie. Trwała jeszcze wojna z Argentyną o Falklandy i wewnętrzny konflikt w Irlandii Północnej, który miał także podłoże religijne. Zarówno IRA jak i bojówki protestanckie nie stroniły od przemocy. Pielgrzymka Jana Pawła II do Wielkiej Brytanii w 1982 r. była w pierwszą od czasów Reformacji wizytą głowy kościoła katolickiego w tym kraju. W tym samym roku sir Mark Evelyn Heath został pierwszym od 1534 r. brytyjskim ambasadorem w Stolicy Apostolskiej.

Ostatni raz Elżbieta II spotkała się z polskim papieżem 17 października 2000 r. w prywatnej bibliotece papieża Watykanie. Audiencja trwała około dwudziestu minut. Królowa przebywała wówczas we Włoszech z czterodniową wizytą państwową.

Brytyjska królowa Elżbieta II zmarła w czwartek w wieku 96 lat. Na tronie zasiadała od 1952 r.

Zobacz także

2024-08-31, godz. 09:00 85 lat temu Niemcy przeprowadzili prowokację gliwicką poprzedzającą wybuch II wojny światowej 85 lat temu, 31 sierpnia 1939 roku, Niemcy zorganizowali tzw. prowokację gliwicką, która posłużyła III Rzeszy za pretekst do rozpoczęcia II wojny światowej… » więcej 2024-08-31, godz. 11:00 44 lata temu w Gdańsku zostały podpisane porozumienia sierpniowe Mijają 44 lata od podpisania porozumień sierpniowych, zawartych przez komunistyczne władze i protestujących robotników. 31 sierpnia 1980 roku o godzinie 16.40… » więcej 2024-08-31, godz. 10:00 80 lat temu w bombardowaniu kościoła sakramentek w Warszawie zginęło ponad tysiąc osób 80 lat temu, 31 sierpnia 1944 roku, podczas Powstania Warszawskiego, Niemcy zbombardowali kościół i klasztor sióstr benedyktynek sakramentek na Nowym Mieście… » więcej 2024-08-31, godz. 01:44 W Gdańsku obchody 44. rocznicy Porozumień Sierpniowych W Gdańsku odbędzie się seria uroczystości w ramach 44. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Większość z nich będzie miała miejsce w Europejskim… » więcej 2024-08-31, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 31 sierpnia » więcej 2024-08-30, godz. 13:30 Hołd dla żołnierzy Westerplatte W kilkudziesięciu miejscach w Polsce uczczeni zostaną dziś żołnierze broniący we wrześniu 1939 roku Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Ogólnopolska… » więcej 2024-08-30, godz. 13:10 Piekło Starego Miasta 80 lat temu sytuacja powstańców warszawskich na Starym Mieście była krytyczna. Okrążona dzielnica była celem nieustannych niemieckich bombardowań, brakowało… » więcej 2024-08-30, godz. 13:00 „Sztafeta Pokoju” - start w niedzielę o 9:00 w Byczynie Przed uczestnikami dystans 62 kilometrów przez pięć gmin w województwach opolskim, łódzkim i wielkopolskim, a rajd to wyjątkowy, bo w trakcie niego uczczonych… » więcej 2024-08-30, godz. 11:00 Mijają 44 lata od podpisania porozumień szczecińskich 44 lata temu, 30 sierpnia 1980 roku, komunistyczne władze, reprezentowane przez wicepremiera Kazimierza Barcikowskiego, podpisały porozumienie ze strajkującymi… » więcej 2024-08-30, godz. 09:00 Archiwalne zdjęcia z 1939 roku przed Archiwum Państwowym w Opolu Wystawa zatytułowana "Zaczęło się w powietrzu. Trudna historia (nie)znanego lotniska w dokumentach archiwalnych" - to propozycja Archiwum Państwowego w Opolu… » więcej
1213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »