Wybory Parlamentarne 2015
Radio Opole » Wybory Parlamentarne 2015 » Wybieraj świadomie - poradnik wyborczy » Jak zagłosować korespondencyjnie?
2015-10-12, 10:06 Autor: Aneta Skomorowska

Jak zagłosować korespondencyjnie?

Wybory do Sejmu RP i do Senatu RP 2015 - Głosowanie korespondencyjne [PKW]
Od 2014 go roku a dokładniej od wyborów do Parlamentu Europejskiego możemy głosować korespondencyjnie. W wyborach prezydenckich w ten sposób głosowało blisko 45 tysięcy Polaków. Również w zbliżających się wyborach parlamentarnych każdy może zagłosować korespondencyjnie.
Agnieszka Mikucka
Aby to zrobić należy wcześniej zgłosić taką chęć, a termin upływa już niedługo

Aby zagłosować korespondencyjnie, musimy złożyć wniosek do właściwego urzędu miasta lub gminy, której jesteśmy wpisani do spisu wyborców. Należy to zrobić do 12 października. We wniosku należy podać imię, nazwisko, imię ojca, numer PESEL, adres pod jaki ma zostać wysłany pakiet wyborczy a także oświadczenie o tym gdzie jesteśmy wpisani do spisu wyborców.

Wniosek nie musi być pisemny. Wystarczy zadzwonić do urzędu gminy, wysłać go faksem lub mailem. Wzór wniosku można znaleźć na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej.

Najpóźniej 7 dni przed wyborami dostaniemy pakiet wyborczy, pod wskazany we wniosku adres. Musimy go odebrać osobiście.

- Uczulam, że nikt za nas nie może odebrać tego pakietu. Jeżeli wysyłamy go na terenie tej samej gminy, którą zamieszkujemy najpóźniej do czwartku (22.10) przed wyborami, natomiast jeśli poza gminą w której mieszkamy do środy (21.10) przed dniem wyborów - wyjaśnia Agnieszka Mikucka z opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Pakiet wyborczy będzie zawierał: oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu, który musimy podpisać, aby nasz głos był uznany za ważny, kartę do głosowania oraz kopertę na karty do głosowania. Po oddaniu głosu należy karty do głosowania włożyć do koperty z napisem "koperta na kartę do głosowania" i zakleić ją. W kopertę zwrotną zaadresowaną na obwodową komisję wyborcza należy włożyć oświadczenie o osobistym oddaniu głosu i kopertę z kartą do głosowania.

Odesłanie pakietu wyborczego jest darmowe, nie musimy więc kupować znaczka pocztowego. Musimy jednak nadać pakiet wyborczy osobiście na poczcie. Wrzucony do skrzynki pocztowej lub nadany przez kogoś innego zostanie uznany za głos nieważny. Jeśli nie zdążymy nadać pakietu wyborczego możemy go zanieść do obwodowej komisji wyborczej w dniu wyborów czyli 25 października.

Musimy jednak pamiętać, że jeśli dostaniemy pakiet wyborczy do głosowania korespondencyjnego ale go nie wypełnimy i nie odeślemy nie będziemy mogli zagłosować w lokalu wyborczym. To obostrzenie ma zapobiegać próbom podwójnego głosowania.
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »