Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » 'Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa' o porozumieniach…
2022-09-01, 17:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o porozumieniach sierpniowych z 1980 roku

"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o porozumieniach sierpniowych z 1980 roku
W sierpniu 1980 r., na Wybrzeżu wybuchły strajki, których efekty były - jak się potem okazało się przełomowe dla losów Polski i tej części Europy.
Po raz pierwszy w dziejach bloku państw komunistycznych władze zdecydowały się na podjęcie dialogu ze społeczeństwem i zaakceptowania 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Podpisano porozumienia w Szczecinie 30. sierpnia, w Gdańsku 31 sierpnia 1980 r., następnie 3 września w Jastrzębiu -Zdroju i 11 września w Hucie Katowice.

W pierwszym punkcie porozumień szczecińskich i gdańskich stwierdzano, że działalność związków zawodowych nie spełniła nadziei i oczekiwań pracowników, dlatego uznaje się za celowe powołanie nowych, samorządnych związków zawodowych, które byłyby autentycznym reprezentantem klasy pracującej. Na podstawie tego punktu dopuszczono do zarejestrowania NSZZ „Solidarność”.

O tych wydarzeniach sprzed 42. lat rozmawiali w Otwartym Mikrofonie Piotr Pancześnik, przedstawiciel pracodawców, a ze strony związkowej Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący zarządu NSZZ Solidarność na Opolszczyźnie.


17 września 1980 r. przedstawiciele Międzyzakładowych Komitetów Założycielskich przyjęli statut, który rozstrzygał powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” – ogólnokrajowego związku o strukturze regionalnej. Wkrótce związek liczył niemal 10 mln członków – było to 80 proc. pracowników sektora państwowego. Organizacje związkowe powstały w niemal wszystkich zakładach pracy. Wokół „S” zrodził się niezależny ruch wydawniczy, intelektualny, studencki i kombatancki.

Zobacz także

2022-10-07, godz. 17:00 Alicja Gawinek o Korpusie Solidarności i wolontariacie Korpus Solidarności to rządowy program Narodowego Instytutu Wolności. Program, który ma na celu promowanie i angażowanie ludzi w długotrwały wolontariat.-… » więcej 2022-10-07, godz. 17:00 Łukasz Mozolewski o potrzebie zmian na polskiej scenie politycznej i spotkaniu z sympatykami - Nie chcemy być politykami, nie chcemy politykować - zapewnia Łukasz Mozolewski z Partii Liberalnej.Strajk przedsiębiorców, która zabiega o uwagę opolskich… » więcej 2022-10-06, godz. 17:00 O konsekwencjach wysokiej inflacji i roli przedsiębiorców w gospodarce w debatcie Pracodawcy - Związkowcy. Wspólna… Czy czeka nas fala protestów pracowników domagających się podwyżek pensji, bo mocno wzrosły ich koszty życia? A może na ulicę wyjdą też przedsiębiorcy?… » więcej 2022-10-05, godz. 17:00 Opolski kurator oświaty o groźbie zimnych kaloryferów w szkołach - Zadaniem samorządu jest dbanie o to, by szkoły były przygotowane. Wiadomo, że jest taki okres jak zima i trzeba się do niej przygotować. Nie ma sygnałów… » więcej 2022-10-05, godz. 17:00 Prezydent Wiśniewski o sytuacji budżetowej samorządów W tym wypadku państwo, a właściwie parlament, zadziałało tak, że obniżyło podatki, które dotyczą samorządów, a te które dotyczą państwa już nie… » więcej 2022-10-04, godz. 17:03 O rozwoju sytuacji na Ukrainie, próbie odwołania premiera Morawickiego oraz przyszłości byłego prezesa TVP Jacka Kurskiego… Jak podkreślał Piotr Semka, ukraińska ofensywa trwa nadal i Rosjanie wydają się bezradni. Ukraińcy zaczęli wypieranie wroga z okręgu Chersońskiego. Zdaniem… » więcej 2022-10-03, godz. 17:08 Paweł Kukiz: Jeśli miałoby dojść do wspólnego startu w ramach Zjednoczonej Prawicy, to podkreślam na zasadach k… Paweł Kukiz, poseł z Opolszczyzny o: - zawieszeniu głosowania z PiS - warunkach jakie musi spełnić Zjednoczona Prawica, aby wspólnie wystartować w wyborach… » więcej 2022-10-03, godz. 17:10 Ryszard Wilczyński: Polityka energetyczna państwa nie istnienie. To gaszenie pożaru. Elektorat marznie Ryszard Wilczyński, poseł Platformy Obywatelskiej o: - sytuacji energetycznej kraju - Baltic Pipe - przyszłorocznym budżecie państwa i zadłużeniu kr… » więcej 2022-09-30, godz. 12:11 Prof. Alicja Głębocka o zdrowiu psychicznym najmłodszych, roli szkoły i rodziców i zestresowanym społeczeństwie Posłuchaj rozmowy z prof. Alicją Głębocką z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu o tym co wpływa na zdrowie psychiczne najmłodszych, o tym jak pandemia na… » więcej 2022-09-30, godz. 14:55 "Polityczny obraz tygodnia" w Radiu Opole. Magdalena Ogórek komentuje otwarcie Baltic Pipe, reakcje w UE na kryzys energetycznych… Posłuchaj najnowszego odcinka programu w którym Magdalena Ogórek komentuje otwarcie Baltic Pipe, reakcje w UE na kryzys energetycznych, słowach Radosława… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »