Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » Spięcie. Piotr Cywiński z gośćmi m.in. o kwestii…
2022-08-30, 17:00 Autor: Piotr Cywiński

Spięcie. Piotr Cywiński z gośćmi m.in. o kwestii reparacji wojennych, blokowaniu rozbudowy portu kontenerowego w Świnoujściu, żeglowności Odry oraz otwarciu przekopu Mierzei Wiślanej

Piotr Cywiński [fot. Maciej Marciński]
Piotr Cywiński [fot. Maciej Marciński]
W magazynie "Spięcie" gośćmi Piotra Cywińskiego byli poseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Mularczyk, prezes zarządu Stowarzyszenia Ekspertów Gospodarki Morskiej Piotr Ambroziak i prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego Michał Rusinek. Wśród tematów poruszonych w audycji były m.in. kwestia reparacji wojennych od Niemiec, blokowanie przez naszego zachodniego sąsiada rozbudowy portu kontenerowego w Świnoujściu i poprawy żeglowności Odry oraz otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej, a także obecność wulgaryzmów w języku polityki i debaty publicznej.
- Kwota reparacji wielokrotnie przekracza budżet państwa polskiego - powiedział magazynie "Spięcie" poseł Arkadiusz Mularczyk z Prawa i Sprawiedliwości. W programie Piotr Cywiński rozmawiał ze swoim gościem o raporcie na temat reparacji wojennych za szkody materialne i niematerialne spowodowane w przez Niemcy w czasie II wojny światowej. Ma on być ogłoszony 1 września na konferencji prasowej na Zamku Królewskim w Warszawie.
To wynik blisko pięcioletniej pracy parlamentarnego zespołu ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce.
- To będzie epokowe wydarzenie dlatego, że od 1947 roku nikomu nie udało się tego dokonać w naszym kraju - dodał poseł Mularczyk. - Mimo, że podejmowanych było wiele szacunków, badań, prób, jednak jak domyślam się, ze względu na konieczność zbudowania interdyscyplinarnych grup ekspertów, także być może z uwagi na koszty nikomu nie udało się tego zrobić dotychczas. Nam się udało.

Jak mówi gość programu "Spięcie" w Radiu Opole szacowanie strat jest zagadnieniem interdyscyplinarnym, inną metodę trzeba było przyjąć do szacowania strat ludzkich, inną do utraconych dzieł sztuki i materialnego majątku a inną do szacowania utraconego potencjały gospodarczego.
- Położenie raportu na stole będzie dla Niemców niewygodnym, niezręcznym tematem - uważa poseł Arkadiusz Mularczyk. - Z chwilą publikacji raportu i z chwilą, gdy raport zostanie przedłożony stronie niemieckiej, gdy zostanie wysłana nota, Niemcy będą mieli gorącego kartofla i coś z tym kartoflem będą musieli zrobić, bo chyba niezbyt dobrze się funkcjonuje z jakimś długiem.

Pytany o to co dalej stanie się z wynikami raportu poseł Mularczyk powiedział, że ma przekonanie, że rząd Mateusza Morawieckiego i Prawo i Sprawiedliwość pod przywództwem Jarosława Kaczyńskiego doprowadzi sprawę reparacji wojennych do uregulowania.


W programie "Spięcie" Piotr Cywiński rozmawiał także z prezesem zarządu Stowarzyszenia Ekspertów Gospodarki Morskiej Piotrem Ambroziakiem o przekopie Mierzei Wiślanej.

- W porcie w Elblągu mogłaby być przeładowywana cała nasza produkcja rolna, przemysłowa. Każdy dostęp do Morza Bałtyckiego jest oknem na świat - powiedział Piotr Ambroziak.

Poruszono także temat rozbudowy portu w Świnoujściu.
Z rozbudową nie zgadza się strona niemiecka powołując się na kwestie ochrony środowiska oraz komfort turystów.

- To byłby nie tylko terminal kontenerowy, ale także baza promowa. Ja rozumiem Niemców. Oni by chcieli, żeby był mało nasycony przemysłem taki obszar, tylko każdy ma swoje cele i priorytety - powiedział gość magazynu "Spięcie". - Turyści przecież nie będą plażować na terenie tego portu, a widoki są jakie są. Cała Europa jest uprzemysłowiona, zurbanizowana turyści też muszą się z tymi realiami - dodał.

Gościem "Spięcia" był także prof.Uniwersytetu Jagiellońskiego Michał Rusinek, który mówił o języku w polityce.

- Można powiedzieć, że parlamentarzyści to my, bo mi ich wybieramy. A jak my się zachowujemy można posłuchać w środkach komunikacji, czy na ulicy, więc dlaczego ludzie, których my wybieramy mieliby się zachowywać inaczej - powiedział Michał Rusinek.

- Druga sprawa, to człowiek jest istotą emocjonalną i takie słowa padły (jak przytoczył red. Cywiński) padły w skrajnych emocjach. Polityka zawsze była areną walki, tylko w wersjach utopijnych mamy taką sytuację, że spierają się ze sobą bardzo elegancko, dochodzą do konsensusu, podają sobie dłonie i oddalają się w różnych kierunkach.

Michał Rusinek uważa, że odeszliśmy od modelu polityki jako boiska, na którym odbywa się mecz zgodnie z regułami w stronę modelu bardziej militarnego, czyli wojna, bitwa.

Posłuchaj całego programu!

Zobacz także

2022-10-17, godz. 17:00 Ryszard Galla: Brakuje kwasu solnego wykorzystywanego do uzdatniania wody pitnej Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o: - powodach wstrzymania budowy polderu w Żelaznej - braku kwasu solnego niezbędnego do produkcji środków… » więcej 2022-10-14, godz. 17:00 Polityczny obraz tygodnia. Najważniejsze wydarzenia komentuje dla Radia Opole Magdalena Ogórek W Otwartym mikrofonie cotygodniowy cykl - "Polityczny obraz tygodnia" Magdaleny Ogórek. O czym dzisiaj? » więcej 2022-10-14, godz. 17:00 Marcelina Zawisza o zamrożeniu cen energii, budżecie państwa na 2023 i staraniach o utworzenie szkoły dla dzieci ze… Marcelina Zawisza, posłanka ziemi opolskiej, wiceprzewodnicząca partii Razem była gościem Otwartego Mikrofonu. Pytana o ocenę zamrożenia cen energii dla… » więcej 2022-10-14, godz. 17:15 Festiwal wolontariatu rusza w najbliższy poniedziałek 17.10. Posłuchaj o tym wydarzeniu! Festiwal wolontariatu w Opolu będzie trwał pięć dni, a rozpoczyna się w najbliższy poniedziałek 17.10. - Jednym z ważniejszych elementów tego festiwalu… » więcej 2022-10-13, godz. 14:24 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" W debacie nasi goście rozmawiali o ustaleniu maksymalnych cen prądu dla małych i średnich firm. Poruszyli także temat węgla, który mają dystrybuować gminy… » więcej 2022-10-12, godz. 17:00 Co tam Panie w polityce? Piotr Gociek komentuje Jak co tydzień na pytanie "Co tam Panie w polityce" odpowiada Piotr Gociek. Tym razem o polityce krajowej, międzynarodowej, ale także o "Wielkiej wodzie" » więcej 2022-10-11, godz. 17:00 Spięcie. Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia We wtorkowym magazynie o: - tym, czy Europa skręca w prawo - hiszpańskiej partii VOX i włoskiej Fratelli d'Italia - wojnie na Ukrainie » więcej 2022-10-10, godz. 18:00 Violetta Porowska: To jest okrutna zemsta, co tylko pokazuje, że Rosji odpuszczać nie można Violetta Porowska, poseł Prawa i Sprawiedliwości i lider partii w okręgu nr 53 o: - eskalacji działań wojennych na Ukrainie, - budżecie państwa na 2023… » więcej 2022-10-10, godz. 17:00 Tomasz Kostuś: Wizyty pana przewodniczącego Donalda Tuska są zupełnie inne, niż te organizowane przez PiS z udziałem… Poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś o: - wizycie Donalda Tuska w Kluczborku - budżecie państwa na 2023 rok - finansach samorządów i przedsię… » więcej 2022-10-07, godz. 17:00 Redaktor Magdalena Ogórek o reakcjach na polskie starania o reparacje ze strony Niemiec - Niemcy poczuły się wywołane do tablicy - mówi red. Magdalena Ogórek, komentując reakcje na złożenie przez Polskę noty dyplomatycznej w sprawie wynagrodzenia… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »