Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Bartosz Maziarz, ekspert ds. bezpieczeństwa o…
2021-11-10, 15:47 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Bartosz Maziarz, ekspert ds. bezpieczeństwa o sytuacji na granicy z Białorusią

Dr Bartosz Maziarz
- Nie jestem zaskoczony słowami premiera Morawieckiego. Musimy oswajać się z tą sytuacją, że wzmożone siły wojskowe, policji i straży granicznej, jeszcze przez wiele miesięcy będą obecne na granicy polsko-białoruskiej - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej dr Bartosz Maziarz z Uniwersytetu Opolskiego, ekspert ds. bezpieczeństwa. Skomentował w ten sposób słowa Mateusza Morawieckiego, który powiedział, że rząd szykuje się na długie miesiące obecności wojska na granicy.
Gość Radia Opole dodał, że bardzo cieszą go informacje o zaangażowaniu Unii Europejskiej ponieważ rozwiązanie tego kryzysu jest możliwe dzięki solidarności Unii i NATO.

- Musimy pokazać reżimowi Łukaszenki i Rosji, że Europa jest zjednoczona. Solidarność europejska to jedyny klucz - powiedział dr Bartosz Maziarz. - Na naszej granicy powinni pojawić się funkcjonariusze graniczni innych państw Unii w celu wsparcia naszych służb. Nie chodzi o to, że nasze służby sobie nie poradzą z utrzymaniem granicy. Są przygotowane i granice utrzymają. Powody są polityczne. Chodzi tutaj o wydźwięk w sferze międzynarodowej, że Unia Europejska solidarnie broni wschodniej granicy. To musi być podparte bardzo mocnymi sankcjami w stosunku do Białorusi - mówił dr Maziarz.

Gość Radia Opole powiedział, że kryzys na granicy może rozwinąć się w każdą stronę.
- Obawiam się o incydenty, które mogą być sprowokowane przez siły Białorusi, a wtedy konsekwencje mogą być bardzo poważne - powiedział.

Zwrócił także uwagę, że niestety bardzo dobrze działa dezinformacja ze strony Białorusi i rosyjskich służb. Wykorzystują one swoje materiały medialne do szerzenia fakenewsów. Europejskie agencje przez brak do materiałów foto i video zaczęły używać materiałów białoruskich. - To sytuacja dla nas bardzo niekorzystna, dlatego konieczne jest otworzenie dostępu do granicy dla dziennikarz akredytowanych - powiedział.

Pytany o to, czy w działaniu Łukaszenki i Putina są bardziej dalekosiężne plany powiedział:
- Jednym ze scenariuszy, który się przewija jest doprowadzenie do incydentu, który da powód do instalacji wojskowej bazy rosyjskiej na terenie Białorusi. To zmieniłoby sytuację polityczno-militarną w naszym rejonie świata i wpłynęło na państwa bałtyckie i Ukrainę. Ukraina zostałaby wzięta w kleszcze. Było by ryzyko zaatakowania Ukrainy od północy i od wschodu. Zmienia to sytuację na wschodniej flance NATO i ulega zmianie rozkład sił w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii. Trudno dzisiaj mówić co dalej, ponieważ sytuacja jest bardzo dynamiczna, czego wynikiem jest wizyta szefa Rady Europejskiej w Polsce, która jest bardzo, bardzo pozytywnym elementem tej sytuacji.

Gość Radia Opole podkreślił także bardzo ciężką pracę funkcjonariuszy wojska, policji i straży granicznej.
- Polskie służby są przygotowane i co do tego nie ma żadnej wątpliwości, musi jednak wybrzmieć, że unijna pomoc jest ważna w celu wykazania solidarności europejskiej.

Zobacz także

2021-10-06, godz. 12:32 Burmistrz Jerzy Wrębiak o obwodnicy Brzegu, mieszkalnictwie, podwyżkach za śmieci i niełatwych relacjach z radnymi Gościem samorządowej odsłony Południowej Loży Radiowej był dziś Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu. Rozmawialiśmy m.in. o opóźnieniach w budowie obwodnicy… » więcej 2021-10-06, godz. 09:08 Marcin Laskowski o proteście ratowników medycznych w dwóch szpitalach w Opolu - Obecnie brakuje 17-tu ratowników z 20 w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, w Szpitalu Wojewódzkim zwolnienia L4 przedstawiło 4 ratowników - Marcin Laskowski… » więcej 2021-10-04, godz. 11:09 Aleksandra Szubryt o warsztatach Majsterkowicz 2.0 - Postanowiliśmy zrobić warsztaty dla osób, które chciałyby nauczyć się naprawiać sprzęty elektroniczne - powiedziała Aleksandra Szybryt w Popołudniowej… » więcej 2021-10-05, godz. 13:32 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza We wtorkowym cyklu Piotr Gociek skomentował niewpuszczenie Rafała Ziemkiewicza do Wielkiej Brytanii. Powód, jaki podano dziennikarzowi odmawiając mu wjazdu… » więcej 2021-10-05, godz. 08:53 Prof. Marek Masnyk, rektor UO o maseczkach na zajęciach, paszportach covidowych, planach na ten rok akademicki i sytuacji… - Mam nadzieję, że nauka stacjonarna będzie trwała jak najdłużej - powiedział w Porannej Loży Radiowej prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego… » więcej 2021-10-04, godz. 17:30 Ryszard Galla, poseł MN o tym, dlaczego w Sejmie bronił zamknięcia oddziału psychiatrycznego w szpitalu w Opolu - Od lat uczestniczę w pracach rady społecznej szpitala jako przewodniczący i wiem, że powody zamknięcia jednego z trzech oddziałów to niedofinansowanie… » więcej 2021-10-04, godz. 11:08 Violetta Porowska o opolskiej psychiatrii, przedłużeniu stanu wyjątkowego i Funduszu Sprawiedliwości - Oceniam tę decyzję absolutnie negatywnie. Psychiatria jest jedną z tych specjalizacji, która jest absolutnie konieczna i potrzebna. Złożę do marszałka… » więcej 2021-10-04, godz. 09:44 Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa o strategii regionu, psychiatrii i śmieciach - Stawiamy na jakość życia - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon Ogłaza, radny sejmiku i członek zarządu regionu. Po południu odbędzie się specjalna… » więcej 2021-10-01, godz. 17:44 Młodzieżowa Loża Radiowa o przedłużeniu stanu wyjątkowego i apelu radnych Opola ws. zmian w oświacie Goścmi Młodzieżowej Loży byli dziś Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS) i Kacper Jungowski (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-10-01, godz. 13:56 Radni Opola Piotr Mielec i Michał Nowak o stadionie, zmianach w oświacie i składowisku odpadów na ul. Podmiejskiej Gośćmi Południowej Loży byli dziś radni Opola: Piotr Mielec z klubu prezydenta i Michał Nowak z klubu PiS. Rozmawialiśmy o tematach wczorajszej sesji rady… » więcej
1718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »