Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii…
2021-11-04, 11:12 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci i braku pediatrów

Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci i braku pediatrów
- Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown, większość z nas była w domu, dzieci nie chorowały i nie było oddziaływania na układ immunologiczny, następnie zniesiono ograniczenia, to powodowało wzrost zachorowań w wakacje, kiedy układ immunologiczny dzieci zwykle odpoczywa i teraz mamy bardzo duży rzut związany z pogodą i kontaktami międzyludzkimi - wyjaśnił pediatra.
Zachorowania dzieci na zapalenie płuc i oskrzelików są spowodowane wirusem RSV. Nie ma na niego szczepionki, nie ma lekarstwa. Najmłodsze dzieci muszą być leczone w szpitalach.

- Przebieg może być ciężki, szczególnie małe niemowlęta trafiają do oddziału intensywnej terapii bo to stan zagrażający niewydolności oddechowej. Zdarzało się w czasie moich dyżurów, że nie mieliśmy miejsca dla chorego dziecka i szukaliśmy w innych jednostkach. Mamy wyjątkowy kryzys bo w większości oddziałów miejsc nie ma a dostępność do lekarza POZ też jest utrudniona - podkreślał konsultant wojewódzki.

Wyjaśnił on, że od lat liczba pediatrów spada, wiąże się to z wieloletnimi zaniedbaniami w tym zakresie. - Wybitnie starzeje nam się środowisko pediatrów. Nie kładło się nacisku na szkolenie nowych, wręcz utrudniano dostęp do tej specjalizacji bo nigdzie pediatria nie jest rentowna. Często NFZ wytyka, że w wakacje te oddziały pediatryczne nic nie robią, bo dzieci latem mniej chorują - mówił gość Radia Opole. Zaznaczył przy tym, że potrzebna jest zmiana organizacji pracy, poprzez zadbanie o to, żeby na oddziałach pediatrycznych były usługi diagnostyczne, to latem nie było by "przestoju" na oddziału.

Konsultant wojewódzki ds. pediatrii zwracał uwagę na wiek pediatrów na Opolszczyźnie.
- Cztery piąte pediatrów jest powyżej 51 roku życia, czyli w ciągu 10 lat mogą być poza systemem. Pozostali nie zabezpieczy opieki zdrowotnej dla dzieci. Na 135 lekarzy dziecięcych w regionie 28-rech jest w przedziale wiekowym 30-40 lat.

Dr Mijas powiedział, że trudna sytuacja jest na oddziałach pediatrii w Kluczborku i Krapkowicach. - Dostałem sygnał z Krapkowic, że jest ryzyko zamknięcia oddziału. Pediatrię zamknięto ostatnio w Oleśnie z powodów kadrowych. Nie mogę się zgodzić ze stanowiskiem opolskiego NFZ-u, że inne oddziały pediatryczne "załatwią sprawę". Oddziały nie są z gumy, trzeba natychmiast się spotkać i umożliwić istniejącym oddziałom stworzenie dodatkowych łóżek. Jeżeli tego nie zrobimy może to spowodować nieprzyjmowanie pacjentów na oddział a za to, według przepisów odpowiadają lekarze, a nie decydenci, którzy są za to odpowiedzialni - powiedział dr Mijas.

Zobacz także

2021-10-06, godz. 12:32 Burmistrz Jerzy Wrębiak o obwodnicy Brzegu, mieszkalnictwie, podwyżkach za śmieci i niełatwych relacjach z radnymi Gościem samorządowej odsłony Południowej Loży Radiowej był dziś Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu. Rozmawialiśmy m.in. o opóźnieniach w budowie obwodnicy… » więcej 2021-10-06, godz. 09:08 Marcin Laskowski o proteście ratowników medycznych w dwóch szpitalach w Opolu - Obecnie brakuje 17-tu ratowników z 20 w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, w Szpitalu Wojewódzkim zwolnienia L4 przedstawiło 4 ratowników - Marcin Laskowski… » więcej 2021-10-04, godz. 11:09 Aleksandra Szubryt o warsztatach Majsterkowicz 2.0 - Postanowiliśmy zrobić warsztaty dla osób, które chciałyby nauczyć się naprawiać sprzęty elektroniczne - powiedziała Aleksandra Szybryt w Popołudniowej… » więcej 2021-10-05, godz. 13:32 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza We wtorkowym cyklu Piotr Gociek skomentował niewpuszczenie Rafała Ziemkiewicza do Wielkiej Brytanii. Powód, jaki podano dziennikarzowi odmawiając mu wjazdu… » więcej 2021-10-05, godz. 08:53 Prof. Marek Masnyk, rektor UO o maseczkach na zajęciach, paszportach covidowych, planach na ten rok akademicki i sytuacji… - Mam nadzieję, że nauka stacjonarna będzie trwała jak najdłużej - powiedział w Porannej Loży Radiowej prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego… » więcej 2021-10-04, godz. 17:30 Ryszard Galla, poseł MN o tym, dlaczego w Sejmie bronił zamknięcia oddziału psychiatrycznego w szpitalu w Opolu - Od lat uczestniczę w pracach rady społecznej szpitala jako przewodniczący i wiem, że powody zamknięcia jednego z trzech oddziałów to niedofinansowanie… » więcej 2021-10-04, godz. 11:08 Violetta Porowska o opolskiej psychiatrii, przedłużeniu stanu wyjątkowego i Funduszu Sprawiedliwości - Oceniam tę decyzję absolutnie negatywnie. Psychiatria jest jedną z tych specjalizacji, która jest absolutnie konieczna i potrzebna. Złożę do marszałka… » więcej 2021-10-04, godz. 09:44 Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa o strategii regionu, psychiatrii i śmieciach - Stawiamy na jakość życia - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon Ogłaza, radny sejmiku i członek zarządu regionu. Po południu odbędzie się specjalna… » więcej 2021-10-01, godz. 17:44 Młodzieżowa Loża Radiowa o przedłużeniu stanu wyjątkowego i apelu radnych Opola ws. zmian w oświacie Goścmi Młodzieżowej Loży byli dziś Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS) i Kacper Jungowski (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-10-01, godz. 13:56 Radni Opola Piotr Mielec i Michał Nowak o stadionie, zmianach w oświacie i składowisku odpadów na ul. Podmiejskiej Gośćmi Południowej Loży byli dziś radni Opola: Piotr Mielec z klubu prezydenta i Michał Nowak z klubu PiS. Rozmawialiśmy o tematach wczorajszej sesji rady… » więcej
1718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »