Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Aleksander Devosqes-Cuber, kierownik Muzeum Regionalnego…
2021-08-04, 17:44 Autor: Jan Poniatyszyn

Aleksander Devosqes–Cuber, kierownik Muzeum Regionalnego w Głogówku, o wykorzystaniu użyczonego gminie obiektu Franciszkanów

Aleksander Devosqes–Cuber [zdj. Radio Opole]
Aleksander Devosqes–Cuber [zdj. Radio Opole]
Zakonnicy użyczyli swój historyczny obiekt gminie Głogówek. Budynek zmodernizowano przy unijnym dofinansowaniu. Przedsięwzięcie to Franciszkanie zrealizowali w ramach polsko-czeskiego projektu. Jednym z jego elementów jest obserwatorium astronomiczne, które powstało w zabytkowej baszcie.
Historia tej budowli związana jest z rodem Opersdorffów. Po nabyciu Głogówka rozbudowali m.in. kościół klasztorny o wspomnianą wieżę. Była to od 1630 roku ich własność prywatna.

- Część kompleksu obserwatorium astronomicznego usytuowana jest na linii fortyfikacji miasta - powiedział Aleksander Devosqes–Cuber, kierownik Muzeum Regionalnego w Głogówku. – Wieża, gdzie znajduje się projektor do oglądania nieba, jest jedną z tych wież basztowych, które były przy murach pomiędzy zamkiem, a zespołem klasztornym Franciszkanów. W 2011 roku ówczesny gwardian postanowił wziąć udział w projekcie transgranicznym adaptacji wież widokowych. W ramach unijnego wsparcia zaadaptował tą basztę na punk widokowy, z którego możemy też oglądać kosmos. Powstało tam obserwatorium astronomiczne, a obok niego miejsce wystawowo-edukacyjne. Przez kilka lat odbywały się tam zajęcia z astronomii, konferencje oraz różne spotkania. Jednak utrzymywanie tego było kłopotliwe dla Franciszkanów. Dlatego doszło do porozumienia z burmistrzem, aby przekazać to miastu i wykorzystać na potrzeby społeczne.

Głogówek szykuje się do przyszłorocznych obchodów swojego 800-lecia. W nawiązaniu do tego jubileuszu w użyczonych przez zakonników pomieszczeniach otwarto wystawę.

- Ekspozycja ukazuje historię miasta w taki sposób, aby turyści mogli w pigułce otrzymać informacje dotyczące jego przeszłości – mówił Aleksander Devosqes–Cuber. - W przyszłości, w obiekcie tym ma powstać punkt informacji turystycznej. Wystawę nazwaliśmy „Obserwatorium miasta”. Nawiązuje to do miejsca, gdzie się znajduje. Opowiada o ważnych dla miastach obiektach, jak ratusz, zamek i kościoły. Część ekspozycji obejmuje zagadnienia dotyczące np. mniejszości żydowskiej, protestanckiej, rzemiosła, rozwoju agrarnego, historii szkolnictwa. Natomiast kontynuacja tej wystawy będzie na jesieni w salach Muzeum Regionalnego w Głogówku. Przedstawimy wówczas w kontekście dziejowym ludzi, życie intelektualne i kulturalne miasta.

Za użyczony obiekt gmina Głogówek nie płaci Franciszkanom. Natomiast pokrywa koszty mediów związane z jego funkcjonowaniem.

Zobacz także

2021-10-14, godz. 11:59 "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o podwyżce stóp procentowych i nowych propozycjach Ministerstwa Rodziny dot. m.in… W ubiegłym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła podwyżkę stóp procentowych o 40 punktów bazowych - z 0,1 do 0,5%. Wielu spodziewało się podwyżek… » więcej 2021-10-14, godz. 11:59 Grzegorz Puda, minister rolnictwa w rozmowie z Magdaleną Ogórek w "Prosto z Sejmu" o pomocy dla rolników w ramach Polskiego… - W ramach naszej propozycji najważniejsze są te, które wynikają ze spotkań z rolnikami, których mieliśmy w resorcie kilkadziesiąt, a w sumie w ramach… » więcej 2021-10-14, godz. 08:52 Iwona Zyman, dyrektor NIK w Opolu o kontroli fundacji Ex Bono w ramach kontroli Funduszu Sprawiedliwości - Kontrola była przeprowadzona rzetelnie, obiektywnie, profesjonalnie. Wszelkie ustalenia są udokumentowane, a fakty ukorzenione głęboko w dokumentacji źródłowej… » więcej 2021-10-13, godz. 12:31 Michał Siek, opolski kurator oświaty o zmianach w wynagradzaniu nauczycieli Gościem Popołudniowej Loży był dziś Michał Siek, opolski kurator oświaty, z którym rozmawialiśmy o planowanych podwyżkach dla nauczycieli. Na ten cel… » więcej 2021-10-13, godz. 17:01 Dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS o bezpieczeństwie rolników w okresie pandemii i 30-leciu działalności KRUS Gościem Radia Opole była Aleksandra Hadzik, prezes KRUS, z którą rozmawialiśmy przy okazji 30-lecia działalności tej instytucji i specjalnej konferencji… » więcej 2021-10-13, godz. 12:39 Józef Swaczyna, szef Konwentu Starostów Województwa Opolskiego w ZPP o apelu samorządowców i proteście w Warszawie… Gościem samorządowej odsłony był dziś Józef Swaczyna, starosta strzelecki oraz szef Konwentu Starostów Województwa Opolskiego w Związku Powiatów Polskich… » więcej 2021-10-12, godz. 17:00 Spięcie - Magazyn Krajowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia (12.10.2021) W dzisiejszym magazynie krajowym gospodarze programu wraz z zaproszonymi gośćmi rozmawiali o sytuacji Polski w kontekście decyzji TSUE, ale też o konflikcie… » więcej 2021-10-12, godz. 13:49 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Jak co wtorek najświeższe informacje ze świata polityki, kultury i sportu w lekkim wydaniu. W swoim cyklu "Co Tam Panie w polityce?" komentują dla Państwa… » więcej 2021-10-12, godz. 09:02 Małgorzata Wilkos, radna Opola o raporcie NIK ws. Fundacji Ex Bono - Na razie jestem zawieszona w prawach członka klubu, nie wiem jak długo to zawieszenie miało by trwać, muszę przeanalizować różne scenariusze, zastanawiam… » więcej 2021-10-11, godz. 11:05 Lech Waloszczyk o bezpieczeństwie rolników w dobie pandemii i 30 latach działalności KRUS – Na poziomie województwa o likwidacji słyszymy niewiele. Żartobliwie powiem, że mamy trzydziestkę i bardzo się z tego cieszymy, ale też osiągnęliśmy… » więcej
1516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »