Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Damian Szepelawy, ratownik medyczny z Nysy, o oczekiwaniach…
2021-07-21, 18:11 Autor: Jan Poniatyszyn

Damian Szepelawy, ratownik medyczny z Nysy, o oczekiwaniach i nierozwiązanych problemach tej grupy zawodowej

Damian Szepelawy [zdj. Jan Poniatyszyn]
Damian Szepelawy [zdj. Jan Poniatyszyn]
Mimo zapewnień rządzących nadal nieuregulowana pozostaje sytuacja ratowników medycznych. Chodzi o zarobki i uwarunkowania prawne dotyczące tej grupy zawodowej. Ministerstwo zdrowia zapewnia, że wynagrodzenia ratowników będą rosły. Trwają prace nad nowelizacją ustawy o zawodzie ratownika medycznego.
- Nasze postulaty od kilku lat są takie same - powiedział Damian Szepelawy, ratownik medyczny pracujący w Nysie. – Od kiedy zawiązał się Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych próbujemy ustabilizować własną sytuację zawodową, ustawową, wynagrodzeniową w Państwowym Systemie Ratownictwa Medycznego. Przede wszystkim uformowanie nas w systemie prawnym, czyli m.in. powołanie samorządu ratownictwa medycznego. Jednocześnie ważna jest stabilizacja finansowania tego ogniwa zabezpieczenia medycznego w kraju. Warunki pracy są zróżnicowane. Zależą od możliwości finansowych placówki, gdzie jesteśmy zatrudnieni. W tej kwestii nie ma stabilizacji ze strony państwa. Wszystko to zostało zrzucone na dyrektorów szpitali, czy jednostek, gdzie pracujemy. Oni odpowiadają za jakość i warunki pracy. Jako ratownicy medyczni przedstawiliśmy nasze oczekiwania płacowe. Sejm odrzucił poprawki do ustawy zgłoszone w Senacie. Wprowadza teraz ustawę o minimalnym wynagrodzeniu w służbie zdrowia. Pozbawia się nas dodatku, który komitet protestacyjny wyżebrał od ministerstwa zdrowia.

Brak oczekiwanych rozwiązań systemowych powoduje odejścia z tego zawodu i deficyt ratowników medycznych.

- Wielu ratowników przekwalifikowuje się. Rezygnują z zawodu ze względu m.in. na płace. Dużo jest też sygnałów z uczelni, że nie ma naborów na te kierunki kształcenia. Powodem jest brak perspektyw dla młodych ludzi, którzy chcieliby stabilizować swoje życie zawodowe. W tym najgorszym okresie pandemii pracowaliśmy w systemie ponadnormatywnym przekraczając wszelkie zasady BHP – mówił Damian Szepelawy.

Ratownicy medyczni są nieraz atakowani słownie i fizycznie w sytuacjach, gdy udzielają pomocy. Czy jest odpowiednia ochrona prawna wykonujących ten zawód?

- M.in. o to też zabiegamy. Jest szkicowo zapisane w prawie, że w momencie wykonywania czynności zawodowych jesteśmy funkcjonariuszami publicznymi. Agresja pacjentów to w naszym zawodzie niemal chleb dnia codziennego. W czasie pandemii ta agresja nie była spowodowana chorobą, ale niemocą sytemu. Duszący się pacjenci oczekiwali po kilka, kilkanaście godzin na pomoc z naszej strony. W tym czasie byliśmy zajęci innym zdarzeniem, czy chorym, do którego nas wezwano – powiedział Szepelawy.

Czy ratownictwo medyczne przygotowane jest na kolejne fale pandemii?

- Są zasoby magazynowe sprzętu, który został zgromadzony po wcześniejszych falach zakażeń. Czy jednak ratownicy medyczni będą tak mocno zaangażowani i wydolni zdrowotnie? Na to pytanie nie odpowiem – stwierdził nasz rozmówca.

Zobacz także

2021-09-27, godz. 15:26 Piotr Woźniak o kopalni Turów, samorządowych uchwałach "antyLGBT", kongresie zjednoczeniowym Lewicy i o tym, że brakuje… - Gdybyśmy mieli bardziej spokojną i wyważoną politykę zagraniczną to nie mam wątpliwości, że lepiej by się negocjowało z Czechami, Niemcami i w ogóle… » więcej 2021-09-27, godz. 13:24 Tomasz Kostuś, poseł PO o urodzinach, teściowej, Opolskim Zespole Parlamentarnym i wyborach do Bundestagu. - Parlamentarzyści znaleźli się w mojej opinii w nieodpowiednim czasie w nieodpowiednim miejscu - powiedział poseł Tomasz Kostuś komentując obecność partyjnych… » więcej 2021-09-27, godz. 09:18 Renata Cygan, wicedyrektor WUP o rynku pracownika, dotacjach na założenie firmy i pracy sezonowej - Rynek pracownika mamy już od dłuższego czasu, nawet pandemia tego nie zmieniła - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Renata Cygan, wicedyrektor Wojewódzkiego… » więcej 2021-09-24, godz. 20:37 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie wokół kopalni i elektrowni Turów i szczepieniach wśród młodych Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kacper Czubaszek z Młodej Lewicy i Kacper Kunstler z Młodej Prawicy. » więcej 2021-09-24, godz. 13:53 Europoseł PiS Anna Zalewska o pakiecie "Fit for 55", wyborach w Niemczech, sprawie kopalni i elektrowni Turów Gościem Południowej Loży była dziś europoseł LiS Anna Zalewska, z którą rozmawialiśmy o pakiecie klimatycznym "Fit for 55", wyborach w Niemczech i sprawie… » więcej 2021-09-24, godz. 08:53 Małgorzata Oleksiewicz z WFOŚiGW w Opolu o Czystym Powietrzu i Mojej Wodzie - Ponad 3700 wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze" wpłynęło do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu… » więcej 2021-09-23, godz. 17:02 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" o wypaleniu zawodowym jako chorobie Wypalenie zawodowe od 1 stycznia przyszłego roku będzie uznawane za chorobę, co oznacza, że osoby mające objawy wypalenia zawodowego będą mogły od nowego… » więcej 2021-09-23, godz. 12:52 "Prosto z Sejmu" Magdalena Ogórek i Anna Zalewska - Sposób wydania decyzji ws. Turowa, jednoosobowy, arogancki, bez przeczytania bardzo szerokiej argumentacji jest dowodem na to, że w Brukseli nikogo nie obchodzi… » więcej 2021-09-22, godz. 11:51 Jolanta Smerkowska-Mokrzycka, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej o trwającym proteście pracowników ochrony zdrowia - Z ostatnich wiadomości jakie mam, wśród farmaceutów jest rozłam - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Jolanta Smerkowska-Mokrzycka prezes Okręgowej… » więcej 2021-09-22, godz. 11:02 Zbigniew Kubalańca i Maksymilian Polis o III Opolskim Kongresie Młodzieży Gośćmi Popołudniowej Loży Radiowej byli dziś Maksymilian Polis, przewodniczący Forum Młodzieży Województwa Opolskiego oraz Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek… » więcej
1920212223
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »