Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa…
2021-03-16, 19:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego i Mirosław Birecki, starosta kluczborski, o szkolnictwie branżowym i kształceniu ustawicznym

Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego i Mirosław Birecki, starosta kluczborski [zdj. Radio Opole]
Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego i Mirosław Birecki, starosta kluczborski [zdj. Radio Opole]
Opolszczyzna ma najwyższy wśród województw odsetek absolwentów szkół zawodowych oraz techników. Natomiast niższe od średniej krajowej jest uczestnictwo mieszkańców w kształceniu ustawicznym. W regionie nadal występuje deficyt specjalistów w zawodach technicznych i okołomedycznych.
Dyrektorzy techników i szkół branżowych poszukują pracodawców, którzy zapewnią uczniom praktyczną naukę zawodu.

- Przykładem świetnej współpracy z zakładami pracy jest Zespół Szkół Medycznych w Prudniku i Zespół Szkół Zawodowych w Krapkowicach. Bardzo ważne jest, aby szkoły kształciły w takich zawodach, które są potrzebne na rynku pracy. Zadowolone z tego są firmy będące inicjatorami takich klas branżowych. Otrzymują pracowników, których już nie muszą przysposabiać, którzy są wykwalifikowania i mogą być szybko zatrudnieni. Temu generalni powinno służyć szkolnictwo zawodowe. Jednak takich klas patronackich mamy jeszcze za mało – powiedziała Zuzanna Donath - Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego.

Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji i Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki podlegają samorządowi województwa. Jakiej pomocy udzielają szkolnictwu zawodowemu?

- Np. RZPWE realizuje projekt „Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy”. Od kilku lat doposażone były pracownie kształcenia zawodowego. W ramach wsparcia tzw. kowidowego do wszystkich szkół ponadpodstawowych samorząd województwa przekazał laptopy dla wszystkich nauczycieli. To są milionowe dofinansowania. Dzięki nim nauczyciele otrzymali sprzęt do zdalnej nauki. To są również wyjazdowe starze zawodowe, doradztwo edukacyjne, seminaria planowania kariery. Pomoc ta obejmuje nauczycieli. Mogą oni się też ubiegać o refundację, czy dofinasowanie kosztów studiów podyplomowych - mówiła wicemarszałek województwa.

Jej zdaniem słabe zainteresowanie w regionie kształceniem ustawicznym wynika z pewnej świadomości mieszkańców.

Szkoły branżowe podlegają powiatom. Klasy patronackie funkcjonują również w placówkach oświatowych powiatu kluczborskiego.

- Przykładem są technika o profilu mechatronik, elektryk, żywienia i usług gastronomiczny. Kluczborskie firmy wspierają szkoły, aby kształciły potrzebną im kadrę. Oni też potrzebować będą odpowiednich fachowców – stwierdził Mirosław Birecki, starosta kluczborski.

Problemem staje się deficyt nauczycieli zawodu. W szkołach prawie nie zatrudniają się osoby z wykształceniem technicznym. Powodem są niskie zarobki oraz przepisy wymagające kwalifikacji pedagogicznych. Rynek komercyjny zdecydowanie wygrywa z oświatą. Braki te pogłębiają też odchodzący na emeryturę nauczyciele szkół branżowych.

- Bardzo ciężko jest np. znaleźć informatyka, który chciałby uczyć młodzież. Zarobki w firmach są o wiele wyższe. To jest problem ogólnopolski. Zabezpieczamy pieniądze na przekwalifikowanie się nauczycieli. Dyrektorzy naszych szkół starają się też dostosować kierunki kształcenia do potrzeb rynku pracy. W tym roku planujemy utworzenie w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 nowego kierunku, a będzie to technik automatyk. W nauczaniu wprowadzane są też różne innowacje. Np. jest to wykorzystanie technologii IT w programowaniu podzespołów mechatronicznych – powiedział starosta kluczborski.

Kształcenie ustawiczne odbywa się w Kluczborku, w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych oraz na Kwalifikacyjnych Kursach Zawodowych. Ta oferta uzależniona jest od zapotrzebowania lokalnego rynku pracy. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszy się kierunek szkoły policealnej w zawodzie opiekun w domu pomocy społecznej.

Starosta kluczborski mówił też o przyczynach problemów kadrowych miejscowego szpitala powiatowego.

Zobacz także

2021-10-01, godz. 09:12 Sławomir Kłosowski o walce z nielegalnymi niebezpiecznymi odpadami, opiece psychiatrycznej i przygotowaniach do walki… - Szara strefa w gospodarowaniu odpadami dotyczy głównie wyrzucania odpadów niebezpiecznych na prywatnych posesjach niezgodnie z prawem - powiedział w Porannej… » więcej 2021-09-30, godz. 16:06 Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa o kolejnych etapach wdrażania pakietu mobilności i jego skutkach Kolejna część pakietu mobilności wejdzie w życie w lutym przyszłego roku. Przeanalizowano jakie to może przynieść zmiany i stwierdzono, że liczba pojazdów… » więcej 2021-09-30, godz. 13:09 Janusz Kowalski w "Prosto z Sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o likwidacji oddziału psychiatrii, polityce migracyjnej… - Kiedy jest pandemia koronawirusa i kiedy tysiące Polaków potrzebuje wsparcia służby zdrowia, także zdrowia psychicznego decyzja zarządu województwa (PO… » więcej 2021-09-30, godz. 09:05 Tomasz Gabor, radny sejmiku (SP, klub PiS) o powodach likwidacji oddziału psychiatrii w szpitalu w Opolu - Pan dyrektor szukał lekarzy w portalach społecznościowych - powiedział w Porannej Loży Radiowej Tomasz Gabor, radny sejmiku województwa opolskiego z klubu… » więcej 2021-09-29, godz. 13:56 Paweł Masełko o "Super Powiecie", finansach powiatu, rozbudowie szpitala w Kędzierzynie - Koźlu Kozielski szpital a covid 19, obrady Związku Powiatów Polskich, a także inwestycje i finanse powiatu - to tematy jakie poruszyliśmy z gościem Popołudniowej… » więcej 2021-09-29, godz. 13:56 Małgorzata Rabiega, wiceprezes Zakładu Komunalnego w Opolu o tym dlaczego miasto nie chce zgodzić się na rozszerzenie… Firma Remondis odbierająca odpady w Opolu chce zwiększyć zakres swojej działalności, planuje zbierać odpady niekomunalne spoza Opola, magazynować je i przekazywać… » więcej 2021-09-29, godz. 09:54 Piotr Cywiński dziennikarz specjalizujący się w polityce międzynarodowej i stosunkach polsko-niemieckich o obecnej… - Angela Merkel była przeciw wszystkiemu, co usiłował podjąć rząd Prawa i Sprawiedliwości i bezprecedensowo wspierała opozycję w Polsce - powiedział… » więcej 2021-09-28, godz. 17:34 Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia Spięcie (28.09.2021) Wybory w Niemczech i ich skutki dla Polski, a także sytuacja we Francji - przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi i obecnie: po anulowaniu kontraktu na… » więcej 2021-09-28, godz. 14:36 "Co tam Panie w polityce" prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W programie "Co tam Panie w polityce?" w ramach audycji Loża Radiowa, o najsłynniejszych 50. urodzinach tego roku, czyli jaka jest skala winy Mazurka oraz o… » więcej 2021-09-28, godz. 08:57 Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku i lider MN w województwie o pracach sejmiku, rezolucji ws. traktatów polsko-niemieckich… Likwidacja oddziału psychiatrii dla dorosłych "C" w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Opolu staje się faktem. Na dzisiejszej (28.09) sesji sejmiku radni… » więcej
1819202122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »