Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rafał Tkacz o ułatwieniach dla niektórych grup…
2020-07-06, 10:03 Autor: Joanna Matlak

Rafał Tkacz o ułatwieniach dla niektórych grup głosujących planowanych przez Ministerstwo Zdrowia podczas II tury wyborów prezydenckich

Rafał Tkacz o przygotowaniach do II tury wyborów prezydenckich
- Te osoby, które zaniedbały moment na dopisanie się do spisu wyborców czy wzięcia zaświadczenia mają teraz na to czas. Ci pierwsi mają czas do jutra, a zaświadczenia można odbierać do piątku - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu.
Z naszym gościem rozmawialiśmy m.in. o frekwencji, która w I turze wyborów pozytywnie nas zaskoczyła. Przypomnijmy, że frekwencja w I turze wyborów w kraju sięgnęła poziomu 64,5 %, a na Opolszczyźnie 56,6 % i oceniana jest jako wysoka.

- Ci, którzy dopisują się do spisu wyborców, głosują w innym miejscu niż wskazywałby na to adres zameldowania. Natomiast ci, którzy odbierają zaświadczenia, mogą głosować w dowolnym lokalu w kraju i za granicą – mówił dyrektor Tkacz i dodał, że w przypadku głosowania za granicą istnieje mały znak zapytania. - Są kraje w których głosuje się tylko korespondencyjnie więc ten termin n już upłynął – zaznaczył.

Jeżeli już dopisaliśmy się do spisu wyborców, nie musimy się dopisywać drugi raz, a nawet nie możemy. – Istnieje zasada, że można dopisać się tylko do jednego spisu w czasie wyborów, a te wybory są traktowane łącznie, jako jedna akcja wyborcza – mówił nasz gość.

- Najbezpieczniejszym wyjściem jest pobranie zaświadczenia, bo mamy tutaj prawo decydowania w ostatniej chwili, bo nie jesteśmy związani żadnym spisem wyborców i nie musimy się martwić czy zdążymy dojechać w określonym czasie (od 7.00 do 21.00 kiedy trwa głosowania w lokalu), możemy zatrzymać się gdzieś na trasie, gdzie zobaczymy lokale i flagi i tam zagłosować – powiedział nasz gość.

Dyrektor Tkacz zwrócił uwagę na błędy popełniane w przypadku głosowania korespondencyjnego. Przypomnijmy, ze wyborca otrzymuje pakiet do głosowania, który zawiera: kartę do głosowania, kopertę na kartę, oświadczenie o tajnym i osobistym głosowaniu i dużą kopertę do której wkładamy wymienione dokumenty i która ma trafić do obwodowej komisji wyborczej.

– Przede wszystkim czytajmy instrukcję. Zdarza się, że karta do głosowania wkładana jest do koperty na kartę i ta właśnie koperta jest wrzucona bezpośrednio do skrzynki pocztowej – mówił nasz gość i dodał, że to błąd, ponieważ poczta nie może takiej koperty skierować do odpowiedniego obwodu.

- Niestety, wtedy nasz głos nie jest brany pod uwagę - zaznaczył nasz gość.

Zobacz także

2020-11-06, godz. 08:36 Michał Siek m.in. o przejściu na nauczanie zdalne najmłodszych i sygnałach o namawianiu uczniów do protestowania – To nie będzie duży problem dla opolskich szkół, mieliśmy już takie rozwiązania na wiosnę – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Michał… » więcej 2020-11-05, godz. 09:26 Dr Agnieszka Gawlik o aktualnej sytuacji w ochronie zdrowia - Pan minister nie myli się, my rzeczywiście jesteśmy na granicy wydolności systemu i nawet powiedział kiedy ta granica nastąpi - mówiła dr Agnieszka Gawlik… » więcej 2020-11-04, godz. 10:32 Dr Witold Potwora o tym, czy polska gospodarka wytrzyma kolejny lockdown - Wydaje się, że gospodarka polska tego drugiego lockdownu po prostu by nie przetrzymała, wtedy wychodzilibyśmy z tego przez całe lata - powiedział w porannej… » więcej 2020-11-03, godz. 09:40 Dr Bartłomiej Machnik o ostatnich sondażach poparcia dla partii politycznych - W przypadku sondaży warto mieć ograniczone zaufanie, bo liczby to jedno, ale ważniejsze jest obserwowanie pewnego trendu i rzeczywiście w przypadku Zjednoczonej… » więcej 2020-11-02, godz. 08:45 Łukasz Żmuda o programach pomocy dla osób z niepełnosprawnościami - Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale sytuacja w ostatnich latach zdecydowanie się poprawia, jeśli chodzi o zatrudnienie osób niepełnosprawnych - mówił… » więcej 2020-11-01, godz. 08:30 Ks. Mateusz Buczma o tym że każdy z nas ma szansę dostąpić świętości - W dzień 1 listopada, ale i później przez kolejne dni nasze myśli wędrują ku sprawom ostatecznym - mówił ks. Mateusz Buczma, koordynator ruchów i wspólnot… » więcej 2020-10-31, godz. 08:30 Daniel Potocki o działalności Związku Szlachty Rzeczypospolitej - Niestety, z powodu koronawirusa zostaliśmy zmuszeni do przełożenia tego wydarzenia na przyszły rok. Chcieliśmy rozpocząć dyskusję na temat dworu ziemiańskiego… » więcej 2020-10-30, godz. 09:27 Danuta Jazłowiecka o protestach ws. aborcji i ich skutkach zarówno politycznych jak i społecznych Danuta Jazłowiecka, senator Platformy Obywatelskiej - Ja nie jestem za aborcją, bo mam świadomość, że taka decyzja pozostawia na kobiecie ślad na całe… » więcej 2020-10-29, godz. 08:56 Wiesława Błudzin o tym, jaki wpływ na wzrost zachorowań mogą mieć strajki kobiet Wiesława Błudzin, ordynator oddziału zakaźnego w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu - Na pewno protesty nie sprzyjają zwalczaniu pandemii, ale trzeba o to pytać… » więcej 2020-10-28, godz. 08:50 Roman Kolek o zagrożeniu jakim jest likwidacja ośrodków uzależnień i tych zajmujących się zdrowiem psychicznym w… - Tym tematem zajmujemy się już od roku. Wysyłamy korespondencje, wysyłamy pisma do Ministerstwa Zdrowia, zwracamy uwagę, że nie ma takiej ilości kadry… » więcej
1516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »