Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Roman Kolek i dr Wiesława Błudzin o kontroli przepisywania…
2019-07-25, 09:19 Autor: Marek Świercz

Roman Kolek i dr Wiesława Błudzin o kontroli przepisywania antybiotyków

Roman Kolek o rozporządzeniu dotyczącym działania oddziałów ratunkowych
Wicemarszałek Roman Kolek
- Brałem udział w posiedzenie zespołu do spraw służby zdrowia i polityki społecznej, który działa w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Rozmawialiśmy o kontrowersyjnym rozporządzeniu dotyczącym działania szpitalnych oddziałów ratunkowych, które mówi, że pacjent powinien być w całości zaopatrzony przez szpital, do którego trafił na SOR. Wiele szpitali sobie z tym nie poradzi - mówił w rozmowie "W cztery oczy" wicemarszałek Roman Kolek. Uczestnicy spotkania rozmawiali także o finansowaniu pielęgniarek pracujących w domach pomocy społecznej (te z Opolszczyzny zarabiają nawet 600 zł mniej niż ich koleżanki z innych stron kraju). Z Kolkiem rozmawialiśmy także o raporcie w NIK na temat nadużywania antybiotyków. Przypomniał, że opolski oddział NFZ już w 2007 roku, współpracując z Narodowym Programem Ochrony Antybiotyków, realizował program tzw. szybkich testów na wymaz z gardła, które pozwalały w znaczący sposób ograniczyć liczbę przepisywanych antybiotyków. - To był bardzo dobry program, niestety nie dało się go upowszechnić - wspomina Kolek. Naszego gościa pytaliśmy także o plany polityczne. W kuluarach mówi się, że mógłby być kandydatem Mniejszości Niemieckiej do Senatu. Kolek stwierdził, że Senat byłby dobrym miejscem do debaty o poprawie funkcjonowania polskiej służby zdrowia, ale decyzja o ewentualnym starcie w wyborach jeszcze nie zapadła.
Wiesława Błudzin [fot. Justyna Krzyżanowska]
Wiesława Błudzin [fot. Justyna Krzyżanowska]
Dr Wiesława Błudzin, ordynator oddziału zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Opolu
- Kontrolerzy NIK mają racje: zbyt często sięgamy po antybiotyki. Zwłaszcza w tych krajach, gdzie jest łatwy dostęp do nich, zdecydowanie ich nadużywamy, co prowadzi do rosnącej lekooporności bakterii. Nie jest problemem to, by wynaleźć nowe antybiotyki, tylko używać tych, które już mamy, antybiotyki są naprawdę bardzo skuteczne. Ale, jak pokazuje doświadczenie, doszło do rozprzestrzenienia się takich bakterii, które są na wszystko odporne. I wtedy żaden antybiotyk nie działa i wielu pacjentów po prostu zmarło - mówiła w "Poglądach i osądach" dr Wiesława Błudzin, ordynator oddziału zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. Z raportu NIK wynika, że w ciągu dwóch badanych lat odnotowano z tego tytułu około 3,5 tysiąca zgonów. - Statystyka nie jest dokładna, trudno w karcie zgonu napisać, że zmarł z powodu nadużywania antybiotyków, bezpośrednią przyczyną jest zapalenie płuc czy sepsa - tłumaczy nasz gość. - Często ludzie sięgają po antybiotyki, które im zostały po ostatniej kuracji albo wymuszają na lekarzach przepisanie antybiotyków, bo chcą się jak najszybciej wyleczyć i wrócić do pracy. To nie jest metoda. Po antybiotyki powinniśmy sięgać w ostateczności – dodaje dr Błudzin.

Zobacz także

2021-07-04, godz. 08:15 Ppłk Arkady Smoliński o tym, kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta służba Trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej 171. Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu. Jak się zgłosić? Kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta… » więcej 2021-07-03, godz. 08:15 Z lekarzem Weroniką Juruć o akcji szczepień i o tym, dlaczego wariant delta koronawirusa jest tak groźny Zainteresowanie szczepieniami zmniejszyło się, a do Europy dotarł bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa. Aby uniknąć czwartej fali pandemii konieczne jest… » więcej 2021-06-27, godz. 08:35 Monika Bartel o naborach uzupełniających na rachmistrzów spisowych Trwają nabory uzupełniające na rachmistrzów spisowych. Prowadzone są w 20 gminach województwa opolskiego. - Część zrezygnowała, a powody są również… » więcej 2021-06-26, godz. 08:30 Podkom. Karol Brandys o tym, jak bezpiecznie podróżować zarówno samochodem, jak i autokarem Gdyby nie to, że dzieci miały zapięte pasy bezpieczeństwa, mogło by to skończyć się dużo gorzej, łącznie z ofiarami śmiertelnymi - powiedział podkomisarz… » więcej 2021-06-20, godz. 08:30 Aleksander Iszczuk o założeniach polityki oświatowej w Opolu na najbliższe 10 lat - Patrząc na rozwój świata, który się kurczy. Władanie językami jest furtką, więc jest oczywiste, żeby zadbać o to, żeby języki obce były znane absolwentom… » więcej 2021-06-19, godz. 08:30 Monika Bartel o sytuacji demograficznej w regionie Od połowy lat 90-tych notuje się systematyczny spadek populacji w województwie opolskim. Rezultatem tych zmian spadek liczby mieszkańców regionu w ostatnich… » więcej 2021-06-13, godz. 08:35 Jakub Roszuk o trwającym zarybianiu opolskich akwenów Porannym gościem rozmowy "W cztery oczy" był Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego. Nasz gość opowiedział o trwającym… » więcej 2021-06-12, godz. 08:36 Dorota Piechowicz-Witoń o 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola Porannym gościem była Dorota Piechowicz-Witon, która powiedziała nam o ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego Opola. Właśnie ruszył pierwszy etap, czyli… » więcej 2021-06-05, godz. 08:20 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o konkursie "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" Gościem porannej rozmowy była dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej, którą zapytaliśmy, jaki jest profil pracodawcy przyjaznego cudzoziemcom… » więcej 2021-06-03, godz. 09:00 Janusz Wójcik, działacz Solidarności o pierwszych częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989. Janusz Wójcik, działacz Solidarności pomagał w organizowaniu tego wydarzenia. - To nie jest prawda, że tylko wydarzenia w Gdańsku i Warszawie pozwoliły… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »