Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z dr Anną Czerner o pamiątkach, które…
2018-07-29, 08:35 Autor: Ewa Skrabacz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z dr Anną Czerner o pamiątkach, które są kotwicą dla naszych wspomnień

Z dr Anną Czerner o pamiątkach z wakacji
- To bardzo specyficzne dla człowieka, że pragnie zatrzymać skrawek rzeczywistości, która go otacza, jakieś wydarzenie, jakieś doświadczenie. Pamiątki mają być właśnie materialnym dowodem, że coś się wydarzyło, że gdzieś się było, że z kimś się spotkało. Wakacje są takim czasem, który chcemy „zamrozić” i przywieźć fragment tych przeżyć ze sobą – mówiła Anna Czerner.

- Zmienia się jednak charakter pamiątek, które gromadzimy, które przywozimy z wojaży. Często są to już tylko zdjęcia lub przedmioty zakupione w sklepikach z pamiątkami, na straganie. Coraz rzadziej zdarzają się elementy otoczenia naturalnego: muszelki, patyczki, kamyczki – stwierdziła socjolog.

Dr Annę Czerner zapytaliśmy także o nagrodzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt „Przeszłość dla przyszłości. Pamięć rodzinna w integracji społecznej – studium przypadku lokalnej społeczności Łambinowic”.

- W Łambinowicach, jak w soczewce widać problemy związane ze skomplikowaną, złożoną historią tego miejsca, które jest niezwykłym tyglem kulturowym, etnicznym. Mieszkańcy na naszą prośbę wyciągali z szuflad, ze strychów pamiątki, zdjęcia, dokumenty. Nie spotkałyśmy się z odmową przeprowadzenia takiej rozmowy, choć osoby, które miały styczność z obozem pracy w 1945-46 r. postrzegają ten etap jako trudny, o którym niechętnie chcą mówić – relacjonowała socjolog.

- Elementem naszego projektu były też warsztaty dla uczniów gimnazjum w Łambinowicach. Zaskoczyli nas gimnazjaliści, którzy zachęceni do działań „ku przeszłości”, bardzo się zaangażowali. Udało się ich tak zaskakująco zaktywizować, poprzez wpisanie naszej propozycji w ramy pracy detektywistycznej, odkrywania ciekawostek dotyczących własnej rodziny. Wszystkie dzieci przyniosły różne przedmioty dotyczące historii rodzinnej. Odzew był bardzo wyraźny – mówiła Anna Czerner.

- Przedmiot zakotwicza wspomnienia. Łatwiej jest zrekonstruować historię rodzinną, gdy ma się taki bodziec. Wokół przedmiotu łatwiej zbudować opowieść – przekonywała socjolog.

Zobacz także

2021-05-30, godz. 08:25 Marcin Sagan o zasadach, jakie będę obowiązywały na Opolskim Parku Sportu - Latem 2019 roku zakładaliśmy, że Opolski Park Sportu oddamy jesienią 2021. Nie ma jesieni, jest wiosna i zbliża się lato, więc udało nam się to zrobić… » więcej 2021-05-29, godz. 08:25 Hanna Sterniuk-Mościcka o najnowszych statystykach dotyczących Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2… - 1/3 tego czasu spisowego już za nami. Na Opolszczyźnie spisało się prawie 23 proc. ludności, to sporo, bo jesteśmy powyżej średniej krajowej. W Polsce… » więcej 2021-05-23, godz. 08:30 Rafał Tkacz o zmianach na stanowiskach radnych, wójtów i burmistrzów w województwie opolskim 22 przypadki zmiany na stanowisku wójta, burmistrza lub radnego gminy czy powiatu nastąpiły w ciągu ostatnich 15 miesięcy, czyli w czasie pandemii. Część… » więcej 2021-05-22, godz. 08:30 Monika Bartel o wygranych w loterii i aktualnych statystykach związanych ze spisem 18% mieszkańców Opolszczyzny spisało się już w trwającym spisie powszechnym ludności i mieszkań. Największy odsetek spisanych jest w gminie Wilków to… » więcej 2021-05-16, godz. 08:30 Piotr Metz o koncercie upamiętniającym III Powstanie Śląskie "Moja ziemio wyśniona" to tytuł koncertu, który zabrzmi wieczorem w opolskim amfiteatrze z okazji setnej rocznicy III Powstania Śląskiego. - Zagrają w… » więcej 2021-05-15, godz. 08:30 Hanna Sterniuk-Mościcka o możliwości samospisu przez internet i informacjach dotyczących loterii - Mamy 45 dzień spisu powszechnego, na Opolszczyźnie spisało się niewiele ponad 15 procent mieszkańców - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy"… » więcej 2021-05-09, godz. 08:19 Tobiasz Nykamowicz o tym, czy Opolszczyzna jest przyjazna rowerzystom Czy Opolszczyzna jest przyjazna rowerzystom? Jak rozwijać sieć tras rowerowych w naszym regionie? O tym rozmawialiśmy z Tobiaszem Nykamowiczem, inżynierem… » więcej 2021-05-08, godz. 08:18 Piotr Mielec o tym, czy branża turystyczna jest w stanie odrobić straty po lockdownie Od dziś działalność wznawiają hotele, a w kolejnych tygodniach harmonogram luzowania obostrzeń zakłada odmrażanie restauracji i sfer fitness. Czy lato… » więcej 2021-05-03, godz. 08:30 Dr Bartosz Kuświk o wybuchu III powstania śląskiego W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku doszło do wybuchu III powstania śląskiego. Jak wyglądał poranek powstańców? Jakie były poszczególne fazy powstania? O tym… » więcej 2021-05-02, godz. 08:30 Jerzy Czerwiński o Dniu Flagi Narodowej i Dniu Polaków za granicą Towarzyszy Polakom w ważnych chwilach, zarówno podczas wzniosłych wydarzeń jak i w dniach żałoby np. po stracie wybitnych rodaków – mowa o fladze narodowej… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »