Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-11-09, 09:15 Autor: Roman Juranek

"To pozwoli na podstawowe zabezpieczenie mieszkańców". 40 mln złotych na usuwanie szkód powodziowych

Głuchołazy po powodzi - część zdrojowa miasta (11.10.2024) [fot. Adam Dubiński]
Głuchołazy po powodzi - część zdrojowa miasta (11.10.2024) [fot. Adam Dubiński]
Duży zastrzyk pieniędzy trafi do województwa opolskiego na usunięcie szkód powodziowych. Prace będą prowadzone w różnych miejscach rzeki rozpoczynając od ujścia do zbiornika Nysa.
Jak poinformował starosta nyski Daniel Palimąka, przekazane przez rząd pieniądze pozwolą na jak najszybsze wykonanie prac pozwalających na podstawowe zabezpieczenie mieszkańców. - To wszystko pomoże z większym impetem wejść na rzekę Biała Głuchołaska, szczególnie w okolicy Bodzanowa, w okolicy Przełęku, gdzie wały zostały bardzo mocno zniszczone. Dlatego też wydaje się, że to, przed zaawansowaną zimą, pozwoli ten podstawowy element bezpieczeństwa zapewnić dla tych miejscowości.

Wiadomo, że będą potrzebne kolejne fundusze na dokończenie prac, ale dopiero po wykonaniu niezbędnych badań. - To jest moment, kiedy te 40 milionów może wystarczyć na odtworzenie wału, natomiast nie wybudowanie tego wału docelowego. To jest oczywiście cała potężna inwestycja, która będzie musiała być poprzedzona zagadnieniami planistycznymi. Mało tego, pewnie analizami i badaniami wręcz, w jakim zakresie poszerzać i pogłębiać koryto. Na te wszystkie pytania muszą sobie odpowiedzieć inżynierowie.

W sumie rząd przekaże 82 miliony na udrożnienie rzek. Wody Polskie przeznaczą pozostałe 42 mln na przywrócenie przepustowości rzeki Białej Lądeckiej oraz potoku Morawka w województwie dolnośląskim. Pieniądze - pochodzące z rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych oraz ochronę ludności - przekazało MSWiA.
Daniel Palimąka
Daniel Palimąka

Zobacz także

2024-10-04, godz. 09:25, Wiadomości z regionu "Nie wolno się pakować w procedurę zamówień publicznych". Tadeusz Jarmuziewicz gościem Radia Opole - Tym razem pan prezydent się sprawił - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole senator Koalicji Obywatelskiej Tadeusz Jarmuziewicz pytany o procedowanie specustawy powodziowej. Wczoraj (03.10) ustawę przyjął Senat, także wczoraj… » więcej 2024-10-03, godz. 16:53, Wiadomości z regionu Rodzinny dom dziecka z Lewina Brzeskiego szuka tymczasowej siedziby. Ich budynek ucierpiał w powodzi Rodzinny dom dziecka z Lewina Brzeskiego szuka nowej, tymczasowej siedziby. Placówka prowadzona przez państwa Cimerman została ewakuowana do sąsiedniej miejscowości po tym, gdy zalała ją woda. » więcej 2024-10-03, godz. 12:00, Gospodarka Ruszył drugi nabór na dotacje z programu usuwania skutków powodzi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu ogłosił drugi nabór wniosków do dotacje w ramach programu usuwania skutków powodzi. » więcej 2024-10-03, godz. 09:42, Wiadomości z regionu "To jest trochę takie smutne dla mnie". Wójt Branic gościem Radia Opole - Zła sytuacja naszej gminy w mediach się nie przebija, mówi się o innych miejscowościach, a mieszkańcy ucierpieli w powodzi bardziej niż w 1997 roku - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole wójt Branic Sebastian Baca. » więcej 2024-10-03, godz. 07:30, Wiadomości z regionu "Scenariusz był gorszy niż w 1997 roku". Mieszkańcy wsi Branice-Zamek Branice-Zamek - to część miejscowości, która najbardziej ucierpiała w wyniku tegorocznej powodzi. Część z mieszkańców miała w swoich domach około 1,5 m wody. W zniszczonych gospodarstwach trwają aktualnie prace porządkowe, jednak… » więcej
26272829303132
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »