Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-11, 10:50 Autor: Witold Wośtak

Rolnicy poszkodowani w powodzi mogą liczyć na kilka form pomocy od ośrodków rolniczych

Zalane pole uprawne [fot. www.facebook.com/Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego]
Zalane pole uprawne [fot. www.facebook.com/Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego]
Bezpłatne badanie skażenia pól uprawnych zaoferuje rolnikom Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. Mowa o gospodarzach, których grunty zostały zalane przez powódź.
Przypomnijmy, wszystko co miało kontakt z wielką wodą, jest uznawane za skażone. OODR wspólnie z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa będzie też koordynować pięć stałych miejsc składowania i zabezpieczania pasz dla zwierząt rolników poszkodowanych przez powódź.

- Tak będzie przynajmniej do następnych zbiorów - mówi Genowefa Prorok, pełniąca obowiązki dyrektora OODR w Łosiowie.

- Tym rolnikom, którzy ucierpieli i mają hodowlę zwierząt. Wiemy, że zapasy paszy będą potrzebne. Mamy pięć takich punktów stałych, gdzie będziemy kierować pomoc spływającą z całej Polski, za co zresztą jesteśmy bardzo wdzięczni. Stamtąd właśnie rolnicy będą mogli pobierać potrzebne im pasze dla zwierząt.

Z kolei Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi, zwraca uwagę, że pomoc będzie udzielana na czas rekultywacji zalanych pól uprawnych.

- Będziemy rozmawiać z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, aby można dać tym rolnikom jakieś ziemie w dzierżawę. Nie wiemy jeszcze, jak to wygląda w przepisach i na jaki okres udostępniać grunty. Przecież okres rekultywacji często będzie wymagać nie jednego roku, a wielu lat.

- Pomoc w tym zakresie jest przewidziana i szacowana. Rekompensaty z tego tytułu będzie pomiędzy 500 a 1200 złotych do hektara - dodaje Piotr Pośpiech, wicewojewoda opolski.
Genowefa Prorok
Czesław Siekierski i Piotr Pośpiech

Zobacz także

2024-09-19, godz. 12:53, Interwencja Radia Opole Kietrz pomaga powodzianom [INTERWENCJA] Kolejny dzień ze specjalnym wydaniem audycji, podczas której relacjonujemy, jak przebiega sytuacja w miejscach doświadczonych przez powódź oraz na bieżąco pośredniczymy we wszelkich zgłaszanych nam w związku z powodzią sprawach… » więcej 2024-09-19, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Nocna walka o wały w Naroku. Wolontariusze ciepłymi posiłkami wspomagali ratowników [FILM] Okoliczni mieszkańcy, strażacy, żołnierze i wolontariusze przez wiele godzin nocnych pracowało nad umocnieniem wałów w miejscowości Narok w powiecie opolskim. Przez kilkanaście godzin ramię w ramię układali worki z piaskiem. Jak… » więcej 2024-09-19, godz. 11:55, Gospodarka Powódź podtopiła 9 oczyszczalni ścieków. Gość Radia Opole o zagrożeniach epidemiologicznych Na Opolszczyźnie nie działa w tej chwili 9 oczyszczalni ścieków. - To, kiedy wznowią pracę, zależy od tego, czy nie działają z powodu odcięcia zasilania, wyłączenia prądu, czy w skutek zalania - tłumaczył dziś (19.09) w Porannej… » więcej 2024-09-19, godz. 11:50, Wiadomości z regionu Powstanie przeprawa tymczasowa w Głuchołazach. "Przygotowujemy teren" Głuchołazy przygotowują się do odbudowy przeprawy przez Białą Głuchołaską. Tę tymczasową, w ciągu remontowanej w mieście DK 40, zabrała powódź. » więcej 2024-09-19, godz. 11:34, Wiadomości z regionu "To jest nasza trzecia powódź". Wielka woda zniszczyła głuchołaskie firmy - Zaczynamy wszystko od nowa - mówią przedsiębiorcy z Głuchołaz, którzy stracili swoje firmy w wyniku powodzi. Wśród nich są właściciele sklepów, restauracji, kwiaciarni, aptek czy biur. Trwa wielkie sprzątanie i szacowanie strat… » więcej
75767778798081
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »