Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-11-08, 15:55 Autor: Witold Wośtak

Krapkowickie starostwo gotowe do budowy mostu tymczasowego na Osobłodze

Most Krapkowice/Żywocice - fot archiwum
Most Krapkowice/Żywocice - fot archiwum
Wizyta Marcina Kierwińskiego w Krapkowicach [fot. www.facebook.com/Starosta Krapkowicki Maciej Sonik]
Wizyta Marcina Kierwińskiego w Krapkowicach [fot. www.facebook.com/Starosta Krapkowicki Maciej Sonik]
Wizyta Marcina Kierwińskiego w Krapkowicach [fot. www.facebook.com/Starosta Krapkowicki Maciej Sonik]
Wizyta Marcina Kierwińskiego w Krapkowicach [fot. www.facebook.com/Starosta Krapkowicki Maciej Sonik]
Kiedy rozpocznie się budowa mostu tymczasowego na Osobłodze między Krapkowicami a Żywocicami? Przeprawa na drodze numer 45 została uszkodzona w połowie września podczas powodzi.
To jednak inwestycja zupełnie niezależna od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jak informuje starosta Maciej Sonik, samorząd zrobił już wszystko, czego wymaga się do budowy przeprawy w nowym śladzie. Są wszystkie zgody, jest pozwolenie budowlane oraz projekt. Złożono prawidłowy wniosek i trwa oczekiwanie na decyzję wojewody Moniki Jurek.

- Czekamy też na zmiany legislacyjne, które pozwolą finansować sto procent tego zadania z budżetu państwa - mówi Maciej Sonik.

- Z tego, co słyszałem, po uzgodnieniach z urzędem wojewódzkim, powinniśmy spodziewać się decyzji na dniach. My ze swojej strony potrzebujemy tak naprawdę dwóch lub trzech dni jeszcze na ostateczny wybór wykonawcy, który będzie to robić w trybie prawa zamówień publicznych, ale z wolnej ręki lub w trybie negocjacji bez ogłoszenia. W związku z tym mówimy o dość szybkim trybie.

Nowy most tymczasowy ma kosztować 6 milionów złotych. Zdaniem starosty Sonika, przeprawa będzie gotowa w cztery tygodnie od momentu pozyskania dofinansowania. Wojsko przygotowało teren, niedługo przywiezie dwie konstrukcje DMS 65 mające po 39 metrów długości, czyli osobne przeprawy dla obu kierunków jazdy. Starostwo wybuduje 300 metrów dróg dojazdowych i przyczółki oraz zainstaluje konstrukcję.

Dodajmy, po zamontowaniu kładki w tym miejscu przez Osobłogę mogą przedostać się jedynie piesi oraz rowerzyści.
Maciej Sonik

Zobacz także

2024-09-16, godz. 20:20, Wiadomości z regionu Normalne życie wraca do Jarnołtówka. Poziom wody na tamie opada [ZDJĘCIA] Dobre informacje dla mieszkańców Jarnołtówka. Zakończyła się ewakuacja, więc wszyscy mogą wrócić do swoich domów. » więcej 2024-09-16, godz. 19:15, Wiadomości z regionu Zbiornik Racibórz Dolny pracuje. Zebrał już 108 mln m3 wody powodziowej Racibórz Dolny piętrzy wodę z Odry. W tej chwili jest tam jej około 55 milionów metrów sześciennych. - Rezerwa jest znacząca. Zbiornik w pełni spełnia swoją funkcję - zapewnia Linda Hofman z gliwickich Wód Polskich. » więcej 2024-09-16, godz. 18:50, Wiadomości z regionu IMGW: fala wezbraniowa na Odrze jest pomiędzy Kędzierzynem-Koźlem a Opolem Aktualny stan Odry na wodowskazie w Groszowicach (to wodowskaz IMGW, o którego wskazania formułowane są wszystkie komunikaty) wynosi 653 cm. Wg informacji przekazanych nam przez Wody Polskie, kulminacyjny poziom Odry w Opolu wyniesie poniżej… » więcej 2024-09-16, godz. 18:36, Wiadomości z regionu "Większość mieszkańców została ewakuowana". Paczków mierzy się z wielką wodą Paczków zmaga się z wielką wodą. Rano doszło tam pęknięcia zbiornika Topola. Artur Rolka, burmistrz Paczkowa na antenie Radia Opole przekazał, że bardzo mocno uszkodzona została infrastruktura gminna oraz powiatowa. Zerwane są wodociągi… » więcej 2024-09-16, godz. 18:20, Wiadomości z regionu Ewakuacja Nysy. Policja apeluje, aby nie wjeżdżać do miasta [FILM] Władze Nysy ogłaszają ewakuację miasta. Sytuacja jest groźna, może dojść do zalania niemal całego miasta - ostrzega burmistrz Kordian Kolbiarz- Główny punkt ewakuacyjny to Hala Nysa przy ulicy Sudeckiej - poinformował podkomisarz… » więcej
99100101102103104105
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »