Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-11-05, 17:06 Autor: Daniel Klimczak

Naukowcy z Opola oceniają zniszczenia po powodzi

Zniszczenia po powodzi - zdjęcie ilustracyjne [fot. Jędrzej Łuczak]
Zniszczenia po powodzi - zdjęcie ilustracyjne [fot. Jędrzej Łuczak]
Naukowcy z Opola wśród ekspertów oceniających skutki tegorocznej powodzi. 10-osobowy zespół z Politechniki Opolskiej sprawdza, w jaki sposób woda wpłynęła na stabilność budynków mieszkalnych oraz dróg i mostów na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku.
Naukowcy biorą udział w oględzinach, które pozwalają między innymi występować o wypłatę zasiłków na odbudowę domów. Jak mówi prof. Damian Bęben z wydziału budownictwa i architektury Politechniki Opolskiej, pocieszające jest, że w wielu przypadkach woda nie naruszyła stabilności budynków mieszkalnych.

- To cały czas trwa, w zeszłym tygodniu też nasi przedstawiciele byli w Lewinie Kłodzkim, gdzie straty były bardzo duże i cały czas te wizyty w domach odbywają się. A zniszczenia generalnie to piwnice, parter, należy wymienić tynki, izolację, stolarkę okienną. W większości przypadków nie było jakiegoś zagrożenia, przynajmniej w tych, co braliśmy udział, odnośnie bezpieczeństwa, zagrożenia nośności tych budynków.

W popołudniowej rozmowie Radia Opole, naukowiec wskazywał też na pozytywne wnioski płynące z prowadzonych przez jego zespół badań zabytków w Kotlinie Kłodzkiej.

- Wspomnę pana doktora Przemysława Jakiela, który jest specjalistą od mostów zabytkowych. Został poproszony do Barda, Lewina Kłodzkiego, Kłodzka. Sytuacja z tymi mostami nie jest taka tragiczna. Oczywiście należy je wyremontować, na przykład most w Lewinie Kłodzkim, taki już symboliczny most, wygląda na zniszczony, ale ta konstrukcja nośna, te łuki są w dość dobrym stanie. Należy po prostu uzupełnić zasypkę tych mostów łukowych, poręcze, nawierzchnię.

Naukowcy z Opola w ciągu trzech tygodni dokonali oględzin ponad 200 budynków mieszkalnych i kilkunastu dróg.
prof. Damian Bęben
prof. Damian Bęben

Zobacz także

2024-09-24, godz. 08:15, Wiadomości z regionu Prezydent Opola o planach rozbudowy Polderu Żelazna Chociaż Opole z sytuacji powodziowej wyszło obronną ręką, konieczna jest rozbudowa Polderu Żelazna. Tak przekazał dziennikarzom prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Drugi etap rozbudowy polderu ma jeszcze lepiej zabezpieczyć miasto… » więcej 2024-09-24, godz. 08:07, Wiadomości z regionu Cech zbiera pieniądze dla poszkodowanych rzemieślników. Ich pracownie zniszczyła powódź W powiecie prudnickim powódź nie oszczędziła zakładów rzemieślniczych. Zniszczone firmy najczęściej umiejscowione są na parterach zalanych budynków. Przedsiębiorcy szacują straty, a pomoc powodzianom deklaruje ich korporacja … » więcej 2024-09-24, godz. 08:06, Wiadomości z regionu Dziekan rady adwokackiej: Powodzianie, korzystajcie z bezpłatnych porad prawnych! - Jesteś powodzianinem, potrzebujesz pomocy prawnej, skorzystaj z bezpłatnych porad opolskich prawników - namawiał w Radiu Opole Łukasz Wójcik, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu. » więcej 2024-09-24, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Trasy i szlaki zniszczone po powodzi. W Górach Opawskich obowiązuje zakaz wstępu do lasu Okresowy zakaz wstępu do lasów wprowadziło Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenia te dotyczą m.in. Parku Krajobrazowego 'Góry Opawskie'. Powodem są znaczne uszkodzenia drzewostanu, spowodowane przez powódź. » więcej 2024-09-23, godz. 21:28, Wiadomości z regionu Wielkie porządki w szpitalu w Nysie. Plany zakupowe są duże Czy nyski szpital wznowi działalność w tę środę (25.09)? Dobiegają końca prace porządkowe przy budynkach lecznicy po zalaniu przez powódź. » więcej
48495051525354
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »