Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-16, 06:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Najbardziej zniszczone budynki będą rozebrane. Popowodziowe kontrole w powiecie prudnickim

Zalana przez powódź ul. Batorego w Prudniku, gdzie jest wiele użytkowych lokali usługowych [fot. Jan Poniatyszyn]
Zalana przez powódź ul. Batorego w Prudniku, gdzie jest wiele użytkowych lokali usługowych [fot. Jan Poniatyszyn]
Lubrza. Powódź w powiecie prudnickim [fot. Mariusz Kozaczek]
Lubrza. Powódź w powiecie prudnickim [fot. Mariusz Kozaczek]
Po powodzi nadzór budowlany nakazał rozbiórkę 6 i wyłączenie z użytkowania 7 prywatnych obiektów w powiecie prudnickim. W sumie przeprowadzono przegląd stanu technicznego 1167 domów jednorodzinnych. Skontrolowano 1524 obiekty o różnym przeznaczeniu.
- W trzech z nich była katastrofa budowlana, a zawaliły się z powodu rozmiękczenia gruntu – mówi Marek Ruda, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Prudniku. – Są to sytuacje trudne dla mieszkańców budynków, które idą do rozbiórki. Udało się przy pomocy psychologów przeprowadzić wyprowadzenie pani do mieszkania, które kupiła jej rodzina. Jeden pan został wyprowadzony do domu pomocy społecznej. Natomiast jeden budynek, który się zawalił, był nieużytkowany i tam nie było problemu.

- Robimy też rekontrolę obiektów, które są spękane – dodaje prudnicki inspektor nadzoru budowlanego. – Po powodzi pojawiają się pęknięcia tynków i ścian. Ważne tylko, aby nie były to pęknięcia ścian konstrukcyjnych, zagrażających bezpieczeństwu budynku. Po zimie dojdą jeszcze ruchy związane z zamarzaniem gruntu i podnoszeniem budynków. Taki rzeczywisty obraz dopiero będzie na wiosnę przyszłego roku.

Kontrole popowodziowe w powiecie prudnickim prowadziło 26 osób z inspektoratów nadzoru budowlanego z Opolszczyzny oraz innych województw. W przeglądach uczestniczyli też członkowie Opolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.
Marek Ruda
Marek Ruda

Zobacz także

2024-09-16, godz. 11:15, Wiadomości z regionu Samorządy walczące z powodzią otrzymają pieniądze na pilne potrzeby 3 miliony złotych - tyle pieniędzy 'na już' trafi do opolskich samorządów, które ucierpiały w wyniku wielkie wody. Łącznie do pozostałych trzech województw, które również zostały dotknięte powodzią przekazanych zostanie 21… » więcej 2024-09-16, godz. 10:40, Wiadomości z regionu Nysa Kłodzka podtapia Kopice. Mieszkańcy czekają, nie ewakuują się - Sytuacja jest trudniejsza niż w 1997 roku - mówią mieszkańcy podgrodkowskich Kopic. Wioska została częściowo zalana przez Nysę Kłodzką, która przepływa w odległości około 1,5 kilometra od ostatnich niepodtopionych zabudowań… » więcej 2024-09-16, godz. 10:35, O Radiu Zadzwoń do Radia Opole i podziel się informacją! Masz pytanie, problem, a może chcesz się podzielić informacją? Zapraszamy do kontaktu telefonicznego. 774 541 541 - to nasza automatyczna sekretarka, którą przesłuchujemy na bieżąco. » więcej 2024-09-16, godz. 10:32, Wiadomości z regionu Chcesz pomoc, potrzebujesz wsparcia? Urząd marszałkowski koordynatorem dla regionu Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego będzie miejscem koordynacji pomocy dla powodzian.Chętni, którzy chcą oferować wsparcie będą mogli zgłaszać się telefonicznie lub mailowo do wyznaczonych pracowników urzędu. » więcej 2024-09-16, godz. 10:28, Wiadomości z regionu Robocze zespoły ZDW w terenie. Pilnie potrzebne wydajne pompy Zarząd Dróg Wojewódzkich uruchamia zespoły robocze w terenie m.in. w Grodkowie oraz w Głubczycach. - Jesteśmy też w kontakcie z włodarzami gmin Cisek i Bierawa w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, które są najbardziej narażone… » więcej
105106107108109110111
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »