Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-10, 09:45 Autor: Justyna Maćkowiak

"Niestety mamy ograniczone możliwości terenowe". W Radiu Opole o budowie zbiornika retencyjnego w Czechach

Powódź w Moszczance w gminie Prudnik. Kładka nad Złotym Potokiem [fot. Moszczanka24.pl]
Powódź w Moszczance w gminie Prudnik. Kładka nad Złotym Potokiem [fot. Moszczanka24.pl]
Radosław Roszkowski [fot. Radio Opole]
Radosław Roszkowski [fot. Radio Opole]
- Na 8,5 mln złotych szacujemy straty powodziowe dotyczące samych dróg powiatowych - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole starosta prudnicki Radosław Roszkowski. - Do tego należy doliczyć uszkodzenia ścieżek rowerowych, domu dziecka w Mochowie oraz dwóch mostów - wylicza starosta.
- Jeśli chodzi o drogę Łąka Prudnicka - Moszczanka wraz z obiektem mostowym jest to około 16 mln zł. Do tego około 5 mln zł uszkodzony most w Trzebinie i drobniejsze kwoty, jeśli chodzi o ścieżki rowerowe czy inną infrastrukturę choćby rowy przy drogach powiatowych, pobocza i przepusty. Samemu powiatowi ciężko byłoby się uporać z tymi stratami, choć na tle samorządów miejskich, takich jak Głuchołazy czy Prudnik, są to kwoty znacznie mniejsze - przyznaje Radosław Roszkowski.

Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi już dwukrotnie wizytował Prudnik i okolice. - Byliśmy między innymi w Moszczance na drodze powiatowej Łąka Prudnicka - Moszczanka - wyjaśnia gość Radia Opole. - Droga wewnątrz wsi to niestety spore straty. W części w tych miejscach, które były uszkodzone także podczas powodzi w 1997 roku. To pokazuje, że jednak te zabezpieczenia, które wówczas po powodzi zastosowano, były niewystarczające i teraz postaramy się nowymi technologiami zapobiec podobnej sytuacji w przyszłości. Myślę o wzmocnieniu konstrukcji drogi larsenami.

Wczoraj (09.10) w Pradze odbyły się konsultacje międzyrządowe, których tematem była m.in. współpraca polsko-czeska w zwalczaniu zagrożeń powodziowych. - Rozmowy dotyczyły między innymi zabezpieczeń przeciwpowodziowych na granicy polsko-czeskiej, ze szczególnym uwzględnieniem budowy zbiorników przeciwpowodziowych, retencyjnych i też w znaczącej mierze, właśnie po stronie czeskiej, bo tylko takie rozwiązania skutecznie zabezpieczą podmioty polskie i w części również podmioty czeskie przed nieszczęściem powodzi.

- Niestety mamy ograniczone możliwości terenowe, pewne pomysły są, chodzi między innymi o poprawę pojemności i wytrzymałości obiektu w Jarnołtówku - wyjaśnia Radosław Roszkowski i dodaje, że po stronie czeskiej są ogromne problemy ze znalezieniem miejsca na podobny zbiornik.
Radosław Roszkowski cz. 1
Radosław Roszkowski cz. 2
Radosław Roszkowski cz. 3

Zobacz także

2024-11-23, godz. 11:30, Wiadomości z regionu Naprawa wałów, wyrw i koryt. Wody Polskie usuwają skutki powodzi w gminie Głuchołazy 12 milionów złotych wydały do tej pory Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu na działania naprawcze po powodzi w gminie Głuchołazy. » więcej 2024-11-23, godz. 09:57, Wiadomości z regionu Są pieniądze na most tymczasowy w Krapkowicach. Jest szansa, że będzie gotowy przed świętami Jest dotacja Ministerstwa Finansów na budowę mostu tymczasowego na rzece Osobłoga w Krapkowicach. Przeprawa na drodze krajowej numer 45 została uszkodzona podczas powodzi. » więcej 2024-11-22, godz. 14:41, Wiadomości z regionu Wypłacanie zasiłków powodziowych. "Mimo początkowych problemów gminy reagują błyskawicznie" Reakcja ze strony gmin na złożone wnioski o zasiłki przez poszkodowanych w powodzi jest natychmiastowa - poinformował Piotr Pośpiech, wicewojewoda opolski. » więcej 2024-11-19, godz. 17:38, Wiadomości z regionu Kluczborscy strażacy wyróżnieni za pomoc podczas powodzi. "Codziennie jechali do sztabów" Dziesięciu kluczborskich strażaków odebrało dziś (19.11) nagrody finansowe, podziękowania i upominki za pomoc w walce z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. » więcej 2024-11-18, godz. 17:19, Wiadomości z regionu Wypłata dużych zasiłków powodziowych w Głuchołazach. "Robimy co możemy" - Staramy się wypłacać te duże zasiłki powodziowe do 200 tysięcy złotych na bieżąco - informuje Paweł Szymkowicz, burmistrz Głuchołaz. - Brakuje jednak rąk do pracy, a konkretnie pracowników społecznych do wywiadów środowiskowych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »