Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-27, 17:37 Autor: Marzena Śmierciak

Jakie były zrzuty wody, kiedy zalało Lewin Brzeski?

Powódź w Lewinie Brzeskim 2024 - archium [fot. Jarosław Madzia]
Powódź w Lewinie Brzeskim 2024 - archium [fot. Jarosław Madzia]
Powódź w Lewinie Brzeskim 2024 - archiwum [fot. Jarosław Madzia]
Powódź w Lewinie Brzeskim 2024 - archiwum [fot. Jarosław Madzia]
Powódź w Lewinie Brzeskim 2024 - archiwum [fot. Jarosław Madzia]
Powódź w Lewinie Brzeskim 2024 - archiwum [fot. Jarosław Madzia]
Burmistrz Lewina Brzeskiego twierdzi, że wody, która przepływała przez gminę, kiedy doszło do zalania gminy, musiało być więcej niż podawały to Wody Polskie.
Jak stwierdził na antenie Radia Opole, Lewin Brzeski jest w stanie „wytrzymać” przepływ na poziomie 1200 metrów sześciennych na sekundę, tymczasem Wody Polskie informowały o zrzucie na poziomie 1000 metrów sześciennych na sekundę.

- Przy wodzie 800 metrów sześciennych na sekundę prawy brzeg jest obniżony, wtedy zostaje uruchomiony kanał Ulgi i swobodnie (woda red.) przepływa. Jeśli płynie nawet 1200, to jeszcze to powinno przepłynąć. Ale ja byłem na wale, kiedy woda przepływała i wody musiało być po prostu więcej – mówi Artur Kotara, burmistrz Lewina Brzeskiego.

Co na to Wody Polskie? Na jakim poziomie były utrzymywane zrzuty wody w czasie fali wezbraniowej, która ostatecznie doprowadziła do zalania miasta i gminy? Pytania przesłaliśmy do rzeczniczki Wód Polskich Pauliny Pierzchały. Mimo zapewnień, odpowiedzi na razie nie otrzymaliśmy.

Do sprawy będziemy wracać. Czekamy na stanowisko i informacje z Wód Polskich.
Artur Kotara

Zobacz także

2024-09-28, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Uczniowie z Głubczyc od początku powodzi pomagają poszkodowanym. "Nie trzeba ich zmuszać" Uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach od kilku dni pomagają w tamtejszych punktach dystrybucji darów. Sortują przywożone rzeczy, w tym jedzenie oraz ubrania, ale również pakują i zawożą je do powodzian. Młodzież… » więcej 2024-09-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 19:00, Publicystyka w Radiu Opole Marek Leśniak o przyszłości szkół po powodzi oraz o wsparciu dla uczniów i nauczycieli Jakie kroki podejmowane są w celu odbudowy szkół najbardziej dotkniętych powodzią? Ilu uczniów może liczyć na wsparcie psychologiczne w nowym roku szkolnym? O tych wyzwaniach rozmawialiśmy z Markiem Leśniakiem, wicekuratorem oświaty… » więcej 2024-09-27, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta Kardynalska » więcej
32333435363738
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »