Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-20, 16:42 Autor: Witold Wośtak

Jest zainteresowanie szczepieniami przeciw tężcowi

Ośrodek Zdrowia w Łosiowie [fot. Witold Wośtak]
Ośrodek Zdrowia w Łosiowie [fot. Witold Wośtak]
4,5 tysiąca dawek szczepionek przeciwko tężcowi przekazał do powiatów wojewódzki sanepid. Mieszkańcy gminy Lewin Brzeski szczepili się w Łosiowie.
Jak przekazała Polskiej Agencji Prasowej Małgorzata Gudełajtis z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu, opolski sanepid dysponuje wystarczającą ilością szczepionek przeciwko tężcowi - chorobie, na którą narażone są m.in. osoby pracujące przy usuwaniu skutków powodzi.

Około 40 osób przyjęło w piątek szczepionkę w ośrodku zdrowia w Łosiowie.

- Pomagam przy karczowaniu wałów i opiłek metalu wbił mi się w klatkę piersiową, dlatego szczepię się. Nie odczuwam na razie dolegliwości, ale zdaję się na lekarzy.

- Pochodzę z Lewina Brzeskiego i tam niestety powódź miała rozległe skutki. Chodziłem w tej wodzie i mam na ciele mechaniczne uszkodzenia na nogach i stopach, bo taką mam pracę, że zawsze gdzieś obiję się. Aby uniknąć skutków zakażenia tężcem czy innej choroby, przyszedłem dzisiaj zaszczepić się.

- Chodziliśmy w wodzie bez żadnej ochrony. Woda jest, jaka jest, ona ciągle stoi i pewnie ma bakterie, fekalia czy inne rzeczy, więc lepiej zaszczepić się i być zdrowym. Po co później martwić się, kiedy wystąpią jakieś objawy. Wiadomo, że dla pełnej ochrony trzeba przyjąć dwie dawki, ale spokojnie.

Jutro i w niedzielę (21-22.09) szczepionka przeciw tężcowi będzie podawana chętnym w Brzeskim Centrum Medycznym.

Mieszkańcy terenów zalanych mogą korzystać z opieki medycznej w każdej funkcjonującej placówce POZ. Po pomoc można zgłaszać się także do jednostek nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a w przypadkach uzasadnionych także na SOR lub szpitalne izby przyjęć.
Osoby szczepiące się

Zobacz także

2024-09-28, godz. 13:50, Wiadomości z regionu Jakość wody na terenach powodziowych. Sobotni raport sanepidu Powoli poprawia się dostępność wody na terenach dotkniętych przez powódź w województwie opolskim. Wciąż najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie nyskim, szczególnie w Głuchołazach. » więcej 2024-09-28, godz. 13:15, Wiadomości z regionu "Pierwsza część posiedzenia rządu to odprawa sztabowa". Rada Ministrów o powodzi - Całościowe środki na usuwanie skutków powodzi to do tej pory 622 mln 800 tys. zł. Zasiłki otrzymało prawie 37 tysięcy rodzin - powiedział szef MSWiA Tomasz Siemoniak podczas nadzwyczajnego posiedzenia rządu. Z kolei szef resortu… » więcej 2024-09-28, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Uczniowie z Głubczyc od początku powodzi pomagają poszkodowanym. "Nie trzeba ich zmuszać" Uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach od kilku dni pomagają w tamtejszych punktach dystrybucji darów. Sortują przywożone rzeczy, w tym jedzenie oraz ubrania, ale również pakują i zawożą je do powodzian. Młodzież… » więcej 2024-09-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej
33343536373839
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »