Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-19, 17:54 Autor: Grzegorz Frankowski

Poziom wody w zbiorniku Racibórz Dolny systematycznie maleje

Zbiornik Racibórz Dolny - [fot: Grzegorz Frankowski]
Zbiornik Racibórz Dolny - [fot: Grzegorz Frankowski]
Poziom wody w zbiorniku Racibórz Dolny i na Odrze w Raciborzu cały czas maleje. Obecnie obiekt wypełniony jest w ponad 50 procentach. W kolejnych dniach ta tendencja ma się utrzymać.
- Poziom wody w zbiorniku Racibórz Dolny powoli, ale systematycznie się obniża. Jeszcze dwa dni temu wypełniony był 150 mln3 wody. Aktualnie obiekt magazynuje nieco ponad 100 mln3 wody, czyli ponad 50 procent pojemności. Co bardzo ważne, wypływ wody ze zbiornika jest większy niż napływ wody powodziowej, co jest w obecnej sytuacji pożądanym zjawiskiem. Już teraz można powiedzieć, że budowa tego obiektu uchroniła Racibórz przed katastrofą. Pamiętam rok '97, wtedy połowa miasta była pod wodą, gdyby dziś zbiornik nie funkcjonował, całe miasto byłoby zalane. Nie obroniłby się również Kędzierzyn-Koźle i Opole. Powoli obniża się także stan Odry miejskiej. Jeszcze dwa dni temu woda na wysokości mostu Zamkowego ledwo utrzymywała się w międzywalu. Teraz gołym okiem widać, że jej stan jest znacznie niższy - relacjonuje reporter Radia Opole Grzegorz Frankowski.

Zbiornik Racibórz Dolny został uruchomiony w niedzielę rano, 15 września. Dzięki jego pracy udało się w znacznym stopniu obniżyć falę powodziową i uchronić wiele miejscowości przed zalaniem.
Grzegorz Frankowski

Zobacz także

2024-09-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 19:00, Publicystyka w Radiu Opole Marek Leśniak o przyszłości szkół po powodzi oraz o wsparciu dla uczniów i nauczycieli Jakie kroki podejmowane są w celu odbudowy szkół najbardziej dotkniętych powodzią? Ilu uczniów może liczyć na wsparcie psychologiczne w nowym roku szkolnym? O tych wyzwaniach rozmawialiśmy z Markiem Leśniakiem, wicekuratorem oświaty… » więcej 2024-09-27, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta Kardynalska » więcej 2024-09-27, godz. 17:37, Wiadomości z regionu Jakie były zrzuty wody, kiedy zalało Lewin Brzeski? Burmistrz Lewina Brzeskiego twierdzi, że wody, która przepływała przez gminę, kiedy doszło do zalania gminy, musiało być więcej niż podawały to Wody Polskie. » więcej
34353637383940
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »