Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-19, 08:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Służba zdrowia po powodzi. Trwa przywracanie placówek na zalanych terenach

Szpital w Nysie zamknięty po przejściu powodzi, 17.09.24. [fot. Marcin Boczek]
Szpital w Nysie zamknięty po przejściu powodzi, 17.09.24. [fot. Marcin Boczek]
Szpital w Nysie zamknięty po przejściu powodzi, 17.09.24. [fot. Marcin Boczek]
Szpital w Nysie zamknięty po przejściu powodzi, 17.09.24. [fot. Marcin Boczek]
- Robimy wszystko, żeby przywrócić ochronę zdrowia na terenach zalanych w naszym regionie - informuje dyrektor Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego Jarosław Kostyła. Zespoły ratownictwa medycznego są rozlokowane w pobliżu miejsc dotkniętych powodzią. Zgłoszenia są przyjmowane przez dyspozytornię medyczną, która wysyła zespół znajdujący się najbliżej.
- Proszę pamiętać, że te warunki mimo wszystko, pomimo tego, że woda opadła, one dalej są utrudnione i ciężko nam czasami zmieścić ich w określonym czasie. (0:08) Natomiast naprawdę robimy wszystko, co możemy. Dalej liczba zespołów ratownictwa ze wsparciem zespołów transportowych funkcjonuje na tych powiatach, które najbardziej ucierpiały - mówi dyrektor OCRM.

Jak przekazuje Jarosław Kostyła, w Nysie przywracane są placówki ochrony zdrowia. - Już zaczyna działać Vita Nysa przychodnia rodzinna, Optima Medycyna, przychodnia wojskowa. Wiem, że już jest otwarta w godzinach, co prawda dziennych, część przychodniana szpitala w Nysie. Także powoli organizujemy się tak, żeby ta pomoc jak najszybciej dochodziła i była ona oczywiście prawidłowo udzielona.

Ratownicy medyczni wspierają także te rejony, które najpóźniej zostały zalane, czyli okolice Lewina Brzeskiego i Brzegu.

Jak informuje opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, jeżeli chodzi o tereny dotknięte powodzią, to normalnie funkcjonują szpitale w Głuchołazach, Prudniku, Białej oraz Głubczycach.

Dla wszystkich pacjentów z terenów powodziowych uruchomiono specjalną infolinię. Dzwoniąc pod numer 800 190 590 można dowiedzieć się, jak dotrzeć do najbliższej czynnej apteki lub jak uzyskać poradę lekarza pierwszego kontaktu. Konsultanci dyżurują całą dobę.
Jarosław Kostyła cz.1
Jarosław Kostyła cz.2

Zobacz także

2024-09-23, godz. 07:30, Gospodarka "200 ton papieru do wyrzucenia". Paczkowskie firmy zaczynają liczyć straty Przedsiębiorcy z Paczkowa zaczynają szacowanie strat. Podczas powodzi ucierpiała między innymi firma znajdująca się przy ulicy Kolejowej, która na rynku istnieje od 28 lat. » więcej 2024-09-22, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Pomoc psychologiczna dla powodzian [ADRESY i TELEFONY] Resort Zdrowia opublikował zestawienie, gdzie powodzianie potrzebujący pomocy psychologicznej mogą kierować się po wsparcie i pomoc. » więcej 2024-09-22, godz. 19:15, Wiadomości z regionu Paczków pyta o popowodziowy stan zbiorników. Straty w gminie idą w duże miliony Wstępnie szkody w infrastrukturze samorząd Paczkowa wylicza na 120-140 mln złotych, ale zastrzega, że ostateczne z dużym prawdopodobieństwem będą wyższe. Na miejscu pracują zespoły inspektorów budowlanych. Ci oceniają m.in. czy… » więcej 2024-09-22, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Zbiórka Caritas dla powodzian trwa. "Teraz idziemy w materiały i narzędzia" - Opolskie zawsze jest na podium reakcji na ludzką krzywdę - przekazał w Radiu Opole Artur Wilpert z Caritas Diecezji Opolskiej. » więcej 2024-09-22, godz. 17:36, Wiadomości z regionu Kto chce i może - działa! Wolontariusze z całego kraju odpowiedzieli na apel z Lewina Brzeskiego Ludzie z całej Polski zjechali do Lewina Brzeskiego, żeby pomagać powodzianom. Do miasta cały czas przyjeżdżają transporty z darami: z żywnością i potrzebnymi artykułami higienicznymi. Jest też sporo wolontariuszy, którzy słoneczny… » więcej
54555657585960
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »