Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-18, 15:16 Autor: Grzegorz Frankowski

Stabilizuje się sytuacja na Odrze w Kędzierzynie-Koźlu. Woda powoli opada

Odra w Koźlu - [fot: Grzegorz Frankowski]
Odra w Koźlu - [fot: Grzegorz Frankowski]
Powoli poprawia się sytuacja na Odrze w Koźlu. W południe stan wody wynosił 640 cm i po raz pierwszy od ogłoszenia alarmu przeciwpowodziowego przestał rosnąć. Poziom wody ma sukcesywnie się obniżać. Jak informuje Artur Maruszczak, starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, prognozy przewidują, że w ciągu najbliższych dwóch dni woda powinna zejść poniżej stanu alarmowego.
- W ciągu ostatniej doby podjęliśmy szereg działań zapobiegawczych, które przyniosły pożądany efekt – informuje starosta.

- Wzmocniono i podniesiono wal w Bierawie, gdzie ponad 400 osób realizowało to zadanie. Z kolei w Rogach też podwyższano wał i wypompowywano wodę z potoku w Cisku. To są zadania, które realizowane były tej nocy. W razie potrzeby będziemy dalej działać, żeby zabezpieczyć się na tą najgorszą, kryzysową sytuację. Na razie prawdopodobieństwo najgorszej, kryzysowej sytuacji nie jest wysokie.

- Za nami krytyczna noc. Nasza lokalna społeczność stanęła na wysokości zadania – dodaje Krzysztof Ficoń, wójt Bierawy.

- W gminie Bierawa spotkało się około 400 osób, żeby ratować mienie, dobytek, może i życie ludzi na dwóch odcinkach. Ten bardziej newralgiczny na ul. Sienkiewicza i na ul. Polnej. Na jednej części było 350 osób, na drugiej około 60. Akcja zakrojona na szeroką skalę. Chciałem bardzo serdecznie podziękować mieszkańcom naszej gminy za solidarność. Nie czekali tylko na służby, tylko sami się zaangażowali.

W tej chwili stan Odry w Koźlu wynosi 634 centymetry.
Artur Maruszczak
Krzysztof Ficoń

Zobacz także

2024-09-13, godz. 12:41, Interwencja Radia Opole "Przygotowujemy się do tej fali". Czarnowąsy z obawą patrzą na prognozowane opady [INTERWENCJA] Mieszkańcy Czarnowąs - dzielnicy Opola nad Małą Panwią - obawiają się, że przez intensywne opady deszczu ich miejscowość kolejny raz zostanie zalana. Skutki powodzi odczuli w 1997 i 2010 roku. Tym tematem zajęliśmy się dziś… » więcej 2024-09-13, godz. 12:16, Wiadomości z regionu Żołnierze WOT z opolskich batalionów są w gotowości do działania na wypadek powodzi i podtopień Blisko 2,5 tysiąca żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest w gotowości w związku z ryzykiem powodzi w województwach opolskim i śląskim. Mundurowi cały czas monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach wodnych… » więcej 2024-09-13, godz. 10:29, Wiadomości z regionu Działania prewencyjne opolskich strażaków w związku z opadami deszczu Układali worki z piaskiem i rękawy przeciwpowodziowe. Strażacy z województwa opolskiego przeprowadzili już 14 działań prewencyjnych w związku z intensywnymi opadami deszczu w regionie. » więcej 2024-09-13, godz. 10:10, Poranna rozmowa Radia Opole "Wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę". Stanisław Potoniec o zagrożeniu powodziowym - Spodziewamy się wzrostów stanów rzek w powiecie nyskim, prudnickim i głubczyckim. Trudno powiedzieć, czy będzie lepiej niż w 1997 roku. Na pewno wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę - mówił w Porannej Rozmowie… » więcej 2024-09-13, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Przede wszystkim spokój. Strażacy radzą, jak zachować się w sytuacji kryzysowej Słuchanie komunikatów o zagrożeniu w radiu i TV, ewakuacja dzieci i osób starszych w bezpieczne miejsce, ustalenie dróg ewakuacji, naładowanie telefonu komórkowego oraz między innymi zabezpieczenie domu np. workami z piaskiem - to… » więcej
124125126127128129130
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »