Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-18, 10:47 Autor: Daniel Klimczak

Ponad 200 szkół w regionie nie funkcjonuje. Nie wiadomo, kiedy wrócą do nich uczniowie

Zalana szkoła w Nowym Świętowie [fot. Adam Dubiński]
Zalana szkoła w Nowym Świętowie [fot. Adam Dubiński]
Ponad 200 placówek oświatowych w regionie nie funkcjonuje w normalnym trybie. Szkoły i przedszkola są wyłączane z pracy nie tylko z powodu zalania.
Jak mówi opolski wicekurator oświaty Marek Leśniak, w części placówek zakwaterowano służby walczące z wodą.

- Na wczoraj to jest około 235 placówek, które ucierpiały lub są przeznaczone, w tej grupie jest 17 placówek przeznaczonych na miejsca zakwaterowania służb pomocowych, na gotowanie posiłków dla tych służb.

W samej gminie Lewin Brzeski wyłączonych z pracy zostało 10 placówek.

Woda uszkadza najczęściej piwnice i znajdujące się z nich pomieszczenia gospodarcze, w tym kotłownie, co rodzi obawy związane z nadchodzącą jesienią. W tej sytuacji niezbędne będzie rządowe wsparcie i jak przewiduje Marek Leśniak, to powinno wkrótce dotrzeć do potrzebujących go samorządów.

- To są pieniądze, które trzeba na dzisiaj znaleźć, żeby zabezpieczyć te placówki. Ale też jest ta pomoc ogłoszona przez rząd na remont i wsparcie placówek zalanych, więc myślę, że tutaj to pójdzie druga stroną, ministerstwo edukacji też przeznacza rezerwę na wsparcie placówek edukacyjnych. Będzie ogłoszona kwota, którą będzie dysponowało ministerstwo, więc myślę, że lada moment [to nastąpi].

Na razie nie wiadomo, kiedy zalane szkoły będą mogły wznowić pracę. W miejscowościach, w których opadła woda, obecnie trwa szacowanie strat i porządkowanie pomieszczeń. Oprócz budynków, zniszczeniu uległy także szkolne meble. Poza tym nie wszyscy uczniowie byliby w stanie dotrzeć na zajęcia, dlatego kuratorium zapewnia, że to organy prowadzące będą decydowały, jak długo potrwa przerwa w pracy placówek.

Zdaniem wicekuratora Marka Leśniaka, nie powinno to w znaczący sposób wpłynąć na proces dydaktyczny.

- Nie w takich sytuacjach byliśmy. Pandemia pokazała, że jest konieczność działania na odległość. Tu nie zadziałają komputery, bo nie ma prądu, sprzęt jest zniszczony, więc potrzebne będzie dobre myślenie człowieka.

Dodajmy, że opolski wicekurator oświaty będzie gościem Radia Opole dziś (18.09) po godzinie 18:00.
Marek Leśniak
Marek Leśniak
Marek Leśniak

Zobacz także

2024-10-01, godz. 16:07, Wiadomości z regionu Za dwa tygodnie reaktywacja szpitala powiatowego w Nysie 15 października szpital powiatowy w Nysie wróci do pracy - poinformował dyrektor ZOZ w Nysie Artur Kamiński. Placówka została zamknięta, a pacjenci ewakuowani z powodu zalania podczas powodzi. » więcej 2024-10-01, godz. 12:01, Wiadomości z regionu Opolski hub pomocowy przeniesiony na ul. Północną. "Duża powierzchnia na dary dla powodzian" 7 tysięcy metrów kwadratowych liczy magazyn przeznaczony pod hub przeładunkowy darów dla powodzian w naszym regionie. » więcej 2024-10-01, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Tysiąc mieszkań w Głuchołazach bez ciepła do połowy października. Zalało piece gazowe 34 budynki Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Głuchołazach nie mają obecnie centralnego ogrzewania. To oznacza tysiąc mieszkań bez ciepła. » więcej 2024-10-01, godz. 09:32, Wiadomości z regionu Powiat brzeski zaczyna liczyć straty po powodzi. Są miejsca, gdzie woda jeszcze stoi - Nadal są u nas miejsca, gdzie woda jeszcze stoi - mówił dziś (01.10) w Porannej Rozmowie Radia Opole Jacek Monkiewicz, starosta brzeski. Choć szacowanie strat dopiero się zaczęło, to już wiadomo, że oprócz zalanych domów, ogromne… » więcej 2024-09-30, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Głogówek opublikuje "białą księgę” zniszczeń. Gmina domaga się budowy zbiornika na Osobłodze Władze Głogówka stanowczo domagają się budowy zbiornika przeciwpowodziowego na Osobłodze w Racławicach Śląskich. Liczą na wsparcie mieszkańców oraz samorządowców z gmin i powiatów zalanych przez tę rzekę. Samorząd zachęca… » więcej
29303132333435
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »