Radio Opole » Wybory samorządowe 2024 » Aktualności

Aktualności

2024-03-06, 16:30 Autor: Anna Kurc

Jest praca w komisjach wyborczych. Można zarobić kilkaset złotych

Liczenie głosów [fot. Jarosław Madzia]
Liczenie głosów [fot. Jarosław Madzia]
Lokal wyborczy [fot. Wanda Kownacka]
Lokal wyborczy [fot. Wanda Kownacka]
Głosowanie [fot. Wanda Kownacka]
Głosowanie [fot. Wanda Kownacka]
Głosowanie [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Głosowanie [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Do 8 marca można zgłosić kandydaturę na członka obwodowej komisji wyborczej. W tym celu należy skontaktować się z komitetem wyborczym, który wystawia kandydatów w wyborach samorządowych.
- Kandydatem na członka obwodowej komisji wyborczej może być obywatel Polski, który najpóźniej w dniu zgłoszenia kończy 18 lat, nie jest pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, nie jest pozbawiony praw wyborczych ani ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem. Kandydat na członka komisji to osoba, która stale zamieszkuje na terenie województwa i musi być ujęta w Centralnym Rejestrze Wyborców w obwodzie głosowania na terenie jednej z gmin województwa opolskiego - wyjaśnia Joanna Maksymowicz-Szczepańska, Komisarz Wyborczy w Opolu II

W komisji nie może zasiadać: kandydat w wyborach, komisarz wyborczy, pełnomocnik wyborczy czy finansowy komitetu wyborczego, urzędnik wyborczy, mąż zaufania ani obserwator społeczny.

Za pracę związaną z przeprowadzeniem wyborów samorządowych w danym obwodzie przysługuje dieta. Dla przewodniczącego jest to stawka w wysokości 900 złotych, zastępca przewodniczącego otrzymuje 800, a członkowie – 700 złotych brutto. W przypadku drugiej tury wyborów stawka ta zmniejsza się o połowę.

Obwodowe komisje wyborcze zostaną powołane przez komisarzy wyborczych do 18 marca.
Joanna Maksymowicz-Szczepańska

Zobacz także

68697071727374
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »