Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Drzewa kontra plany inwestycyjne na Solowni w Zdzieszowicach…
2023-04-06, 13:31 Autor: Agnieszka Stefaniak

Drzewa kontra plany inwestycyjne na Solowni w Zdzieszowicach [INTERWENCJA]

Drzewa na Solowni [fot. Agnieszka Stefaniak]
Drzewa na Solowni [fot. Agnieszka Stefaniak]
Drzewa na Solowni [fot. Agnieszka Stefaniak]
Drzewa na Solowni [fot. Agnieszka Stefaniak]
Drzewa na Solowni [fot. Agnieszka Stefaniak]
Drzewa na Solowni [fot. Agnieszka Stefaniak]
Czy naprawdę trzeba wyciąć wieloletnie drzewa, aby zrealizować inwestycję? Nowa droga powiatowa ma mieć 6 metrów szerokości, powstanie też ścieżka pieszo-rowerowa. Drzewa na Solowni w Zdzieszowicach w większości są w złym stanie. - Usuniemy część drzewostanu, ale powstaną nowe nasadzenia - zapewnia wicestarosta krapkowicki Sabina Gorzkulla. To odpowiedź na interwencję działaczy Stowarzyszenia Siedlisko, którzy walczą o ocalenie kilkudziesięciu wieloletnich klonów rosnących wzdłuż drogi do przeprawy promowej.
- Drzewa były sadzone z zamysłem, w tak uprzemysłowionym mieście (Zdzieszowice). One są bardzo ważne, rosły wiele lat. Na początku, gdy były posadzone, dbano o nie. Zadbano również o to, aby nie kolidowały z jezdnią. Po wielu latach zaprzestano ich pielęgnacji i zaczęły one niszczeć. Mam wrażenie, że nie traktuje się ich jako infrastruktury zielonej. Tak jak o znaki drogowe tak i o drzewa trzeba dbać. Drzewa na Solowni tworzą aleję, są to piękne klony jawory i powinniśmy je zachować. Chcemy zrobić ścieżkę rowerową dla ludzi, bez drzew? Drzewa są na tyle wartościowe, że za naszego życia, my nie będziemy mieli dostępu do takich okazów. One późno osiągają dojrzałość, w stosunku do życia człowieka. Jeżeli wytnie się jedno drzewo, to drugie nie urośnie tak szybko. To są drzewa, które mają osiemdziesiąt, czy nawet sto lat! - Twierdzi pan Marek Zarankiewicz, działacz Stowarzyszenia Siedlisko.
Marek Zarankiewicz
Próbowaliśmy się dogadać. 18 sierpnia 2020 roku, odbyło się spotkanie powołania grupy doradczej, która miałaby pomóc w realizacji tego zadania. Chcieliśmy wytyczyć jakieś wskazówki dla projektanta, aby stworzyć sensowny projekt. Niestety grupa jak została powołana tak szybko została zlikwidowana. Wystąpiłem do Starostwa Powiatowego o udostępnienie projektu tej inwestycji i tam w trasie przebiegu ścieżki drzewa znajdowały się na ścieżce rowerowej i tu pojawiły się pytania co z nimi się stanie? Dlaczego ta droga jest tak szeroka i dlaczego drzewa są do wycinki? To były jeszcze wtedy pytania. - Opowiada członek Grupy Koncepcyjnej pan Marek.
Działacz Stowarzyszenia Siedlisko, pan Marek
- Trasa będzie przebudowana zgodnie z przepisami. Z tytułu rekompensaty wyciętych drzew, powiat nasadzi 45 klonów, a przy terenie samego promu będą też nasadzone drzewa i rośliny miododajne. - Przekazuje wicestarosta krapkowicki Sabina Gorzkulla.
Wicestarosta krapkowicki Sabina Gorzkulla
Pytana o termin inwestycji, wicestarosta powiatu krapkowickiego odpowiada: Środki zewnętrzne, które pozyskaliśmy na inwestycję, obligują nas do tego, aby w maju rozpoczęła się procedura przetargowa.
- Od stycznia minęły prawie trzy miesiące. Starostwo Powiatowe umówiło się z nami na takie spotkanie, oczywiście wzięło nas po uwagę i też mamy wrażenie, że nie ma złych zamiarów, ale dlaczego nie chcą usiąść przy jednym stole i uzgodnić kompromis? To jest traktowanie nas niepoważnie, zwłaszcza że jesteśmy stroną w postępowaniu. Robimy inwestycję, która jest zrobiona dla społeczeństwa, a społeczeństwo o tym nie wie. Dlaczego nie daje się na wokandę takiego projektu i jego się przez dwa, trzy, pięć miesięcy wałkuje (red. sprawdza się)? - Strona postępowania Stowarzyszenie Siedlisko
Strona postępowania Stowarzyszenie Siedlisko
Pan Marek w rozmowie z naszą reporterką Agnieszką Stefaniak, podsumowuje jednym bardzo ważnym zdaniem. Mianowicie, odnosi on wrażenie, iż pomimo jego kolejnych pomysłów oraz rozwiązań w celu pogodzenia współczesnej technologii budowlanej z bytującym drzewem - naturą, to nikt go nie chce słuchać.
12

Zobacz także

2024-03-04, godz. 14:05 "Nie umiem sobie poradzić, walczę z nimi od września i nie ma żadnych efektów". Czy po interwencji coś się zmieni?… Zwisające kable, ale też biegnące przez środek ścian korytka z okablowaniem - tak wygląda instalacja jednego z operatorów - dostawców usług przy ul. Ligonia… » więcej 2024-03-01, godz. 15:24 Obawiali się powstania zakładu recyklingu tworzyw sztucznych. W grudniu był protest w tej sprawie. Jest decyzja [IN… Temat ten poruszaliśmy w jednej z naszych audycji interwencyjnych na początku grudnia zeszłego roku, w tym wydaniu audycji powracamy, do to jedna z takich spraw… » więcej 2024-02-29, godz. 16:30 Ulica Chełmońskiego w Opolu jako drogowa antywizytówka miasta [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji "Pływający" chodnik, który jest przeglądem sztuki budowlanej i materiałów brukarskich z ostatniego półwiecza. Do tego droga z historyczną kostką, miejscami… » więcej 2024-02-29, godz. 12:10 Czy w Opolu brakuje publicznych toalet? [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji O organizację na Małym Rynku w Opolu publicznej toalety wnioskują właściciele działających tam punktów gastronomicznych. Okolica jest coraz popularniejszym… » więcej 2024-02-26, godz. 15:45 Wielbiciele zwierząt mają coraz bardziej dogodne warunki zabierania czworonogów do przestrzeni publicznych, a to wielki… Okazuje się, że już blisko co druga osoba ma alergię i jak tłumaczą specjaliści nie łatwo będzie odwrócić te statystyki. Epidemia alergii jest już… » więcej 2024-02-23, godz. 13:40 "Nic mi się nie zaświeciło, że to może być oszustwo" [INTERWENCJA] „Mamo, zepsuł mi się telefon - to jest mój nowy numer. Zapisz sobie” - wiadomość takiej treści otrzymała jedna ze słuchaczek Radia Opole. Niewiele… » więcej 2024-02-22, godz. 14:07 Bezdomność wymaga pomocy, ale na czym ona powinna polegać i dlaczego nie każde pomaganie jest dobre [INTERWENCJA] „Na jaką pomoc mogą liczyć bezdomni w Oleśnie?” – telefon z takim pytaniem trafił na interwencyjną skrzynkę Radia Opole. To jedno z takich pytań… » więcej 2024-02-21, godz. 14:40 "Ciarki przechodzą słuchając historii o znęcaniu się nad zwierzętami" [INTERWENCJA] Los zwierząt wielu słuchaczom Radia Opole nie jest obojętny, trafiają do nas m.in. sygnały o problemach, jakie towarzyszą interwencjom osób chroniących… » więcej 2024-02-20, godz. 15:30 Wyprzedzanie na autostradzie przez duże samochody ciężarowe - czy to jest dozwolone? [INTERWENCJA] Tym razem o bezpieczeństwie na autostradach. Na prośbę naszego słuchacza, sprawdzimy czy wciąż obowiązują na autostradzie przepisy związane z wyprzedzaniem… » więcej 2024-02-19, godz. 15:10 Kto wozi nas po mieście? Słuchacz Radia Opole pyta o kompetencje taksówkarzy [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audy… Na taksówkarza, który nie zna topografii Opola, poskarżył nam się jeden z naszych słuchaczy. Czy jednak na pewno był to taksówkarz? A jeśli nawet, to… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »