Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Dramatyczna sytuacja w Walcowni Rur 'Andrzej' [I…
2024-06-04, 13:02 Autor: Tomasz Cichoń

Dramatyczna sytuacja w Walcowni Rur "Andrzej" [INTERWENCJA]

Manifestacja w obwonie miejsc pracy w Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem [fot. Jędrzej Łuczak]
Manifestacja w obwonie miejsc pracy w Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem [fot. Jędrzej Łuczak]
Hutnicy Walcowni Rur "Andrzej" w Zawadzkiem oraz związkowcy z NSZZ Solidarność Śląska Opolskiego walczą o miejsca pracy i swój byt. Dziś (4.06) odbywa się protest pracowników. Na strajku jest nasz korespondent red. Tomasz Cichoń, który na żywo relacjonuje to wydarzenie.
Informacja o zamknięciu zakładu i związana z tym utrata pracy przez ponad 430 osób to cios prosto w serce – tak komentują mieszkańcy, związkowcy oraz pracownicy Walcowni Rur "Andrzej" w Zawadzkiem. Droga przed zakładem została całkowicie zablokowana przez protestujących, którzy przemieszczają się pomiędzy dwoma przejściami dla pieszych, wyrażając swoje niezadowolenie. Policja zabezpiecza miejsce poprzez blokadę policyjną. Transparenty z hasłami "Nigdy więcej Alchemii na opolskiej ziemi" i "Tak o nas dbali, że nas zajechali" ukazują emocje i desperację kilkuset pracowników i związkowców. Domagają się oni odwołania decyzji o zamknięciu zakładu, którego konsekwencją będzie nie tylko utrata pracy przez setki osób, ale także problemy dla firm współpracujących oraz lokalnego samorządu, który straci znaczące wpływy podatkowe.
- Ja wiem, że lobbing, który państwo oczekujecie jest najistotniejszy, ten samorządowy na pewno, ale bez wsparcia państwa, bez pokazania, że branża ma istotne znaczenie dla funkcjonalności tego regionu, a niedaleko śląskiego regionu - Łabędy - i być może przemysł obronny to jest temat lobbingu na przyszłość - dodaje starosta.
starosta strzelecki Waldemar Gaida
- Dla mnie najważniejsze jest to, aby pracownicy mieli pracę, jak nie w Zawadzkiem, to w najbliższej okolicy. Nie trzeba się przekwalifikowywać, można przejść szkolenia wewnątrz firmy i dostać zatrudnienie. To jest bardzo dobry optymizm na to, żebyście Państwo nie zostali na lodzie. Przepraszam za to określenie, ale na lodzie - mówi starosta strzelecki Waldemar Gaida.
starosta strzelecki Waldemar Gaida
Pani Elżbieta Derda - pracownica Walcowni Rur "Andrzej" , która związana jest z firmą od 1987 r., wyjaśnia powody i przedstawia cały proces zamknięcia przedsiębiorstwa.
Elżbieta Derda
- My, jako związek zawodowy (NSZZ Solidarność) stoimy na stanowisku zatrzymania likwidacji i zatrudnieniu pracowników w Zawadzkiem - mówi Dariusz Brzęczek przewodniczący zarządu NSZZ „Solidarność” Regionu Śląska Opolskiego.
Dariusz Brzęczek
Temat patrolował Tomasz Cichoń. Całość interwencji do posłuchania poniżej.
12

Zobacz także

2024-06-28, godz. 14:55 "Interwencja" w wakacje nie będzie nadawana, na antenę wróci od września. Zapraszamy na podsumowanie! Z naszym pasmem interwencyjnym robimy przerwę na czas wakacji. Audycja w lipcu i sierpniu nie będzie nadawana, na antenę wróci od września! Wróci z pewnością… » więcej 2024-06-27, godz. 09:09 Dworzec Główny w Opolu - czemu nie ma tu ruchomych schodów? Przejście z peronu pierwszego na drugi dla wielu jest problemem… - Jestem osobą starszą i mam ogromny problem z dostaniem się na peron drugi na Dworcu Głównym w Opolu. Tyle remontów, a tu się właściwie nic nie zmieniło… » więcej 2024-06-25, godz. 14:22 "Zwracam się do pana red. Dobrowolskiego o ponowną interwencję dotyczącą naprawy drogi w Nysie" - prosi słuchacz… Słuchacz z Nysy mieszkający w okolicy ulic Ujejskiego, Kościuszki, Głowackiego przypomniał nam, że sekretarz miasta Piotr Bobak obiecał w naszym magazynie… » więcej 2024-06-21, godz. 14:45 Co wpływa do kanału Lutnia w Przyworach pod Opolem? [INTERWENCJA] Co wpływa do kanału Lutnia w Przyworach pod Opolem? - to pytanie zadają sobie właściciele znajdującego się nieopodal rzeczki łowiska pstrągów. Od 4 lat… » więcej 2024-06-19, godz. 15:10 Obrzeżek gołębi - jakie zagrożenia niesie ze sobą i jak się go ustrzec? [INTERWENCJA] Problem gołębi powraca – to w kontekście zagrożeń, jakie niesie ich obecność w naszym bliskim otoczeniu. Okazuje się, że zanieczyszczanie odchodami… » więcej 2024-06-18, godz. 13:22 "Tu się nie da żyć". Mieszkańcy bloku przy ul. Armii Krajowej w Opolu apelują o ekrany dźwiękochłonne [INTERWE… - Tu się nie da spokojnie żyć. Musimy mieć non stop zamknięte okna - skarży się pan Andrzej, mieszkaniec bloku przy ul. Armii Krajowej 5 w Opolu. Powodem… » więcej 2024-06-17, godz. 12:48 Ptakobójczy proceder na opolskim Śródmieściu [INTERWENCJA] Rok temu alarmowaliśmy o niepokojącym zjawisku – ptaki, które masowo rozbijały się o szyby budynków. Mimo upływu czasu, sytuacja nie uległa poprawie… » więcej 2024-06-07, godz. 13:36 Dlaczego psy i koty mogą podróżować autokarem, a szynszyle nie? [INTERWENCJA] Dlaczego psy i koty mogą podróżować autokarem, a szynszyle nie? To pytanie zadaje jedna z naszych słuchaczek, która chciała z gryzoniem przemieścić się… » więcej 2024-06-06, godz. 13:14 Namysłowski plac zabaw kością niezgody mieszkańców [INTERWENCJA] W samym sercu osiedla przy ulicy Reymonta w Namysłowie, wśród otaczających go bloków, powstał nowy plac zabaw. Owo miejsce stało się ulubionym punktem… » więcej 2024-06-05, godz. 14:32 Policja poszukuje sprawcy okrutnego postrzelenia kotki w Starych Siołkowicach [INTERWENCJA] Na początku maja w Starych Siołkowicach doszło do tragicznego zdarzenia – kotka opiekująca się piątką młodych kociaków nagle zniknęła. Jakiś czas… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »