Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Brak udogodnień dla niepełnosprawnych w Skoroszycach:…
2024-06-03, 12:20 Autor: Krzysztof Dobrowolski

Brak udogodnień dla niepełnosprawnych w Skoroszycach: Jakie działania podejmuje urząd? [INTERWENCJA]

[fot. pixabay]
[fot. pixabay]
Zgodnie z ustawą każdy obiekt użyteczności publicznej musi być przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jednak nie wszystkie miejsca spełniają te wymogi, co rodzi pytania i kontrowersje. Pan Aleksander Zając, osoba niepełnosprawna, podnosi problem braku odpowiednich udogodnień w jednym z takich obiektów. W związku z tym, jakie kroki podejmuje wójt gminy Skoroszyc, Barbara Dybczak, aby sprostać tym wymaganiom? Temat programu interwencyjnego Radia Opole podjął Krzysztof Dobrowolski.
- Dzień dobry, zgodnie z ustawą, każdy obiekt użyteczności publicznej musi być przystosowany na potrzeby osób niepełnosprawnych. Doskonale wiemy, że nasz obiekt przystosowany nie jest a ustawa jasno mówi, że musi być. Wie Pani doskonale, że toczy się postępowanie w tej sprawie i do końca czerwca powinna być wydana decyzja. Dlaczego nie robione są rzeczy, do których ustawa zobowiązuje a jest robiona masa innych rzeczy, które nie są uregulowane prawnie - pyta się pan Aleksander Zając, który jest osobą niepełnosprawną i podnosi problem.
Pan Aleksander Zając
- Chcę państwu powiedzieć, że mam świadomość, że największym ograniczeniem dla osób niepełnosprawnych są bariery architektoniczne np. w postaci schodów. Jest to rzeczywiście poważny problem, zwłaszcza dla osób, które są na wózku. Natomiast urząd mieści się w zaadaptowanym budynku po byłej szkole, w budynku poniemieckim, który zastałam taki a nie inny. Więc żeby wyjść naprzeciw potrzebom osób, takim jak np. pan Aleksander, pomyśleliśmy o kupnie schodołazów z różnymi rozwiązaniami, najnowsze technologicznie, które zapewniają komfortowy transport osób z obniżoną sprawnością ruchową. Nie spotkało się to z akceptacją mojego interlokutora, więc odstąpiliśmy od takiego pomysłu. Z kolejną inicjatywą jaką wyszłam, aby móc brać udział w sesjach rady gminy jest udział w formie zdalnej – online, nawet zaproponowaliśmy zakup odpowiedniego sprzętu na tą okoliczność wraz z odpowiednim oprogramowaniem. Niestety po raz kolejny pan Aleksander z tego nie chciał skorzystać. Zatem stoję przed dużym wyzwaniem jakim jest przebudowa urzędu. Nie jest prawdą to, że nic w tym kierunku nie robię, ponieważ dysponuję już dokumentacją dot. przebudowy urzędu, w tym kosztorys. Natomiast mieszkaniec złożył pismo do Fundacji PFRON, że urząd nie ma dostępności dla osób niepełnosprawnych – odpowiada wójt gminy Skoroszyc Barbara Dybczak.
Wójt Skoroszyc Barbara Dybczak
Tematem zajął się Krzysztof Dobrowolski, cala interwencja do posłuchania poniżej.

Zobacz także

2024-06-28, godz. 14:55 "Interwencja" w wakacje nie będzie nadawana, na antenę wróci od września. Zapraszamy na podsumowanie! Z naszym pasmem interwencyjnym robimy przerwę na czas wakacji. Audycja w lipcu i sierpniu nie będzie nadawana, na antenę wróci od września! Wróci z pewnością… » więcej 2024-06-27, godz. 09:09 Dworzec Główny w Opolu - czemu nie ma tu ruchomych schodów? Przejście z peronu pierwszego na drugi dla wielu jest problemem… - Jestem osobą starszą i mam ogromny problem z dostaniem się na peron drugi na Dworcu Głównym w Opolu. Tyle remontów, a tu się właściwie nic nie zmieniło… » więcej 2024-06-25, godz. 14:22 "Zwracam się do pana red. Dobrowolskiego o ponowną interwencję dotyczącą naprawy drogi w Nysie" - prosi słuchacz… Słuchacz z Nysy mieszkający w okolicy ulic Ujejskiego, Kościuszki, Głowackiego przypomniał nam, że sekretarz miasta Piotr Bobak obiecał w naszym magazynie… » więcej 2024-06-21, godz. 14:45 Co wpływa do kanału Lutnia w Przyworach pod Opolem? [INTERWENCJA] Co wpływa do kanału Lutnia w Przyworach pod Opolem? - to pytanie zadają sobie właściciele znajdującego się nieopodal rzeczki łowiska pstrągów. Od 4 lat… » więcej 2024-06-19, godz. 15:10 Obrzeżek gołębi - jakie zagrożenia niesie ze sobą i jak się go ustrzec? [INTERWENCJA] Problem gołębi powraca – to w kontekście zagrożeń, jakie niesie ich obecność w naszym bliskim otoczeniu. Okazuje się, że zanieczyszczanie odchodami… » więcej 2024-06-18, godz. 13:22 "Tu się nie da żyć". Mieszkańcy bloku przy ul. Armii Krajowej w Opolu apelują o ekrany dźwiękochłonne [INTERWE… - Tu się nie da spokojnie żyć. Musimy mieć non stop zamknięte okna - skarży się pan Andrzej, mieszkaniec bloku przy ul. Armii Krajowej 5 w Opolu. Powodem… » więcej 2024-06-17, godz. 12:48 Ptakobójczy proceder na opolskim Śródmieściu [INTERWENCJA] Rok temu alarmowaliśmy o niepokojącym zjawisku – ptaki, które masowo rozbijały się o szyby budynków. Mimo upływu czasu, sytuacja nie uległa poprawie… » więcej 2024-06-07, godz. 13:36 Dlaczego psy i koty mogą podróżować autokarem, a szynszyle nie? [INTERWENCJA] Dlaczego psy i koty mogą podróżować autokarem, a szynszyle nie? To pytanie zadaje jedna z naszych słuchaczek, która chciała z gryzoniem przemieścić się… » więcej 2024-06-06, godz. 13:14 Namysłowski plac zabaw kością niezgody mieszkańców [INTERWENCJA] W samym sercu osiedla przy ulicy Reymonta w Namysłowie, wśród otaczających go bloków, powstał nowy plac zabaw. Owo miejsce stało się ulubionym punktem… » więcej 2024-06-05, godz. 14:32 Policja poszukuje sprawcy okrutnego postrzelenia kotki w Starych Siołkowicach [INTERWENCJA] Na początku maja w Starych Siołkowicach doszło do tragicznego zdarzenia – kotka opiekująca się piątką młodych kociaków nagle zniknęła. Jakiś czas… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »