Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » 50 lat małżeństwa, a na medal za to i tak trzeba…
2024-05-29, 16:30 Autor: Dawid Rajwa, Krzysztof Dobrowolski / oprac. AL

50 lat małżeństwa, a na medal za to i tak trzeba się naczekać. Dlaczego tak jest? - pyta słuchacz [INTERWENCJA]

Uroczystość wręczenia medali - 50 lat wspólnego pożycia [fot. Maciej Marciński]
Uroczystość wręczenia medali - 50 lat wspólnego pożycia [fot. Maciej Marciński]
Swym życiem dają innym małżeństwom piękny przykład - przykładni jubilaci, którzy za wieloletnie, trwałe małżeństwo wyróżniani są Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, przyznawane małżonkom za 50 lat wspólnego życia. Nasz słuchacz skarży się jednak na to, że na wspomniane medale trzeba czasem długo czekać, mimo 50 lat małżeństwa.. Czy to kwestia urzędniczych procedur, czy może coś więcej? To sprawdzaliśmy w magazynie interwencyjnym.
Poniżej fragment maila, który wpłynął na skrzynkę interwencje@radio.opole.pl.

Dlaczego na terenie całego województwa opolskiego jest problem z medalami za długoletnie pożycie małżeńskie - po złożeniu wniosku na medal u Kierownika USC trzeba oczekiwać ponad rok, jak ustaliłem w kilku urzędach stanu cywilnego województwa, wnioski przesyłane na początku roku do Wojewody Opolskiego celem przekazania do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, nie rozpatrywane są od razu, tylko po upływie dłuższego czasu. Jubilaci to osoby starsze, często schorowane, które były ze sobą razem na dobre i na złe, w szczęściu i chorobie przez 50 lat - swoim życiem i stażem małżeńskim zasłużyli sobie na symboliczne odznaczenie od Prezydenta RP, tylko dlaczego przez urzędnicze procedury medale otrzymują długo po rocznicy swojego jubileuszu - Państwo zawsze są głosem naszego regionu, proszę więc o interwencje w imieniu Jubilatów, dla których każde chwile szczęścia są ważne.

Do rozmowy na ten temat zaprosiliśmy Karolinę Superczyńską, zastępczynię dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego i zapytaliśmy, jak wygląda cała procedura.

- Taki wniosek, który do nas wpływa musi być przez pracownika sprawdzony pod względem poprawności zawartych w nim danych. Wniosek dotyczy medali za długoletnie pożycie jest jednym wniosek, ale we wniosku są wpisane dwie osoby, czyli dane męża i dane żony, jeżeli przemnożymy to przez ilość wniosków, jaka do nas wpływa, to już się robi konkretna liczba - mówi Karolinę Superczyńską.

Jaka jest liczba takich wniosków?

- Na dzień 22 maja tego roku do wojewody opolskiego wpłynęło prawie 1100 takich wniosków - mówi zastępczyni dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

- Bardzo ważna rzecz to, to, że występujemy w imieniu wojewody do rejestru karnego z zapytaniem o to, czy osoba czy nie była karana, bo jeżeli zdarzy się taka sytuacja, to wiadomo takiego medalu otrzymać nie może - podkreśla nasz gość. - Potem te wnioski są wysyłane i czekamy na odpowiedź.

- Jak już te wnioski do nas spłyną, to trzeba wszystko przeglądnąć i na końcu jest taki to się nazywa wykaz osób proponowanych do odznaczeń. Trzeba te wszystkie dane do tego jednego pliku wpisać ręcznie i taki komplet jest przekazywany do podpisu do pani wojewody, a następnie wysyłane do kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej w postaci papierowej... Sprawdzają też pracownicy w Kancelarii Prezydenta i to jest kolejny czynnik, który wpływa na długość okresu rozpatrywania tych wniosków, a tam pracują nad tym zaledwie trzy osoby, które zajmują się tylko i wyłącznie medalami za długo letnie pożycie małżeńskie w skali całej Polski. Na dzień dzisiejszy średni czas oczekiwania na rozpatrzenie tych naszych wniosków to około 6 miesięcy - opowiada Karolina Superczyńska.
Posłuchaj rozmowy z Karoliną Superczyńską (1)
Skoto tak długo trwa rozpatrywanie wniosku, czy można zatem złożyć go wcześniej?

- Przepisy prawa mówią jasno, że wniosek o nadanie medalu za długoletnie pożycie małżeńskie przedstawia się nie wcześniej niż w roku kalendarzowym, w którym osoby proponowane do odznaczenia obchodzić będą 50. rocznicę zawarcia związku małżeńskiego - zauważa zastępczynię dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Posłuchaj rozmowy z Karoliną Superczyńską (2)
Jakiego typu błędy pojawiają się najczęściej w wypełnianiu wniosków?

- One są przeróżne, na przykład pomyłka w nazwisku, w miejscu i w dacie urodzenia. Przeróżne są błędy... Absolutnie nie pozwalamy sobie na taką sytuację, w której to błędne wnioski zostałyby wysłane do Warszawy - opowiada Karolina Superczyńska.
Posłuchaj rozmowy z Karoliną Superczyńską (3)
Podczas audycji otrzymaliśmy kilka telefonów. Poniżej prezentujemy kilka z nich.
Telefon 1
Telefon 2
Telefon 3
Telefon 4
Telefon 5
Tematem zajęli się Dawid Rajwa i Krzysztof Dobrowolski. Cały magazyn interwencyjny jest do posłuchania poniżej.
12

Zobacz także

2024-06-28, godz. 14:55 "Interwencja" w wakacje nie będzie nadawana, na antenę wróci od września. Zapraszamy na podsumowanie! Z naszym pasmem interwencyjnym robimy przerwę na czas wakacji. Audycja w lipcu i sierpniu nie będzie nadawana, na antenę wróci od września! Wróci z pewnością… » więcej 2024-06-27, godz. 09:09 Dworzec Główny w Opolu - czemu nie ma tu ruchomych schodów? Przejście z peronu pierwszego na drugi dla wielu jest problemem… - Jestem osobą starszą i mam ogromny problem z dostaniem się na peron drugi na Dworcu Głównym w Opolu. Tyle remontów, a tu się właściwie nic nie zmieniło… » więcej 2024-06-25, godz. 14:22 "Zwracam się do pana red. Dobrowolskiego o ponowną interwencję dotyczącą naprawy drogi w Nysie" - prosi słuchacz… Słuchacz z Nysy mieszkający w okolicy ulic Ujejskiego, Kościuszki, Głowackiego przypomniał nam, że sekretarz miasta Piotr Bobak obiecał w naszym magazynie… » więcej 2024-06-21, godz. 14:45 Co wpływa do kanału Lutnia w Przyworach pod Opolem? [INTERWENCJA] Co wpływa do kanału Lutnia w Przyworach pod Opolem? - to pytanie zadają sobie właściciele znajdującego się nieopodal rzeczki łowiska pstrągów. Od 4 lat… » więcej 2024-06-19, godz. 15:10 Obrzeżek gołębi - jakie zagrożenia niesie ze sobą i jak się go ustrzec? [INTERWENCJA] Problem gołębi powraca – to w kontekście zagrożeń, jakie niesie ich obecność w naszym bliskim otoczeniu. Okazuje się, że zanieczyszczanie odchodami… » więcej 2024-06-18, godz. 13:22 "Tu się nie da żyć". Mieszkańcy bloku przy ul. Armii Krajowej w Opolu apelują o ekrany dźwiękochłonne [INTERWE… - Tu się nie da spokojnie żyć. Musimy mieć non stop zamknięte okna - skarży się pan Andrzej, mieszkaniec bloku przy ul. Armii Krajowej 5 w Opolu. Powodem… » więcej 2024-06-17, godz. 12:48 Ptakobójczy proceder na opolskim Śródmieściu [INTERWENCJA] Rok temu alarmowaliśmy o niepokojącym zjawisku – ptaki, które masowo rozbijały się o szyby budynków. Mimo upływu czasu, sytuacja nie uległa poprawie… » więcej 2024-06-07, godz. 13:36 Dlaczego psy i koty mogą podróżować autokarem, a szynszyle nie? [INTERWENCJA] Dlaczego psy i koty mogą podróżować autokarem, a szynszyle nie? To pytanie zadaje jedna z naszych słuchaczek, która chciała z gryzoniem przemieścić się… » więcej 2024-06-06, godz. 13:14 Namysłowski plac zabaw kością niezgody mieszkańców [INTERWENCJA] W samym sercu osiedla przy ulicy Reymonta w Namysłowie, wśród otaczających go bloków, powstał nowy plac zabaw. Owo miejsce stało się ulubionym punktem… » więcej 2024-06-05, godz. 14:32 Policja poszukuje sprawcy okrutnego postrzelenia kotki w Starych Siołkowicach [INTERWENCJA] Na początku maja w Starych Siołkowicach doszło do tragicznego zdarzenia – kotka opiekująca się piątką młodych kociaków nagle zniknęła. Jakiś czas… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »