Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Prośba z Norwegii z 'wycugiem' w tle [INTERWENC…
2023-06-02, 12:55 Autor: Krzysztof Dobrowolski

Prośba z Norwegii z "wycugiem" w tle [INTERWENCJA]

[fot. envato]
[fot. envato]
Twoje sprawy w Twoim Radiu Opole, nie tylko regionalnie, ale i światowo. Otóż zgłosił się do Radia Opole słuchacz z Norwegii, który ma problem z przetłumaczeniem słowa "wycug". A że znajdujemy się na Śląsku Opolskim, to i dawniej gwarą mawiano na dzisiejszych terenach Opolszczyzny. Czy naszemu redaktorowi Krzysztofowi Dobrowolskiemu udało się rozwikłać tę zagadkę? O tym poniżej w interwencji.
Słuchacz Radia Opole, pochodzący z Kędzierzyna-Koźla, obecnie mieszkaniec Norwegii jest tłumaczem. Zgłosił się do nas z prośbą o przetłumaczenie problematycznego słowa "wycug".
- Mam pytanie. Nie wiem jak to po polsku powiedzieć. Pochodzę ze Śląska i znane jest mi pojęcie "wycug", albo być u kogoś na "wycugu". Nie wiem jak to prawniczym, czy poprawnym polskim językiem wytłumaczyć. Czy mógłby mi pan pomóc, lub zapytać słuchaczy? Może ktoś wyszedłby na przeciw z rozsądnym rozwiązaniem? Pozdrawiam wszystkich. Wszystkiego dobrego życzę - prosi o pomoc Słuchacz Radia Opole, Pan Roman z Norwegii.
Słuchacz Radia Opole, Pan Roman
- Przez "wycug" ja rozumiem zabezpieczenie, najczęściej w sytuacjach wiejskich, kiedy rolnik przekazuje część gospodarstwa rolnego. Jest to zabezpieczenie mieszkania jak i bytu. Przekładając jednakże to słowo na język prawa, mamy tutaj z dwom instytucjami prawa. Można to rozumieć jako służebność mieszkania lub prawo dożywocia. Służebność mieszkania ogranicza się do zabezpieczenia najczęściej na rzecz darczyńców, że mają oni prawo korzystać w sposób nieodpłatny i dożywotnio z określonej części nieruchomości. Służebność jako ograniczone prawo rzeczowe obciąża nieruchomość i jego istota sprowadza się do tego, że niezależnie od tego kto jest właścicielem, to uprawniony może korzystać z tej nieruchomości. Przykładowo, jeśli obdarowany syn sprzedał nieruchomość, to rodzice będą mieli prawo mieszkać w tej nieruchomości. Prawo dożywocia powstaje natomiast wskutek zawarcia umowy o dożywocie, a przez umowę o dożywocie właściciel nieruchomości przenosi własność nieruchomości, w zamian otrzymujący tę nieruchomość zobowiązuje się dożywotnio utrzymywać osobę, która przeniosła tę nieruchomość. Odpowiadając na pytanie pana redaktora ja mimo wszystko utrzymywałbym, że jest to służebność - twierdzi notariusz Igor Frąszczak.
Notariusz Igor Frąszczak
- W sensie prawnym po polsku to byłaby służebność mieszkania. Kiedyś starośląskie domy, w większości posiadały dwa mieszkania dzielone oborą. Wycug to takie mniejsze mieszkanko, pomieszczenie, które posiadało odrębne wejście i tam zawsze starzy rodzice, którzy już nie mogli pracować na roli, to sobie mogli mieszkać. A młodzi gospodarzyli w drugim mieszkaniu - twierdzi Słuchaczka Radia Opole.
Słuchaczka Radia Opole
- Ja miałam sąsiadkę, która była Ślązaczką. Byłam kiedyś u jej córki i zapytałam się gdzie jest Aniela, a ona odpowiedziała mi tak: "A poszła tam na wycug". To był taki pokoik, coś pomiędzy kuchnią a sypialnią - mówi kolejna Słuchaczka Radia Opole.
Słuchaczka Radia Opole
- Znam dobrze prawo, a "wycug" po polsku to będzie oczywiście zachowek. Strona zobowiązana, ma zapewnić lokal, wyżywienie, opał, opiekę lekarską i to wszystko jest związane z najbliższymi członkami rodziny, czyli ojciec-matka. Nawet czynności pogrzebowe muszą być w ramach tego zachowku załatwione - twierdzi Pan Henryk.
12

Zobacz także

2023-09-21, godz. 15:13 Nadmiar pacjentów, deficyt lekarzy, brak opiekunek medycznych – opieka hospicyjna choć na wysokim poziomie, boryka… Słuchacze się niepokoją o opiekę paliatywną w regionie. Dziś (21.09) w paśmie interwencyjnym zajęliśmy się tym trudnym tematem. Dane są takie: w 2019… » więcej 2023-09-20, godz. 14:10 "To była masakra". Mieszkańcy Leśnicy i Poręby od lat mają problem z podtopieniami [INTERWENCJA] Burza i ulewa nawiedziły w zeszłym tygodniu (13.09) powiat strzelecki. Nie byłoby w tym niczego dziwnego, gdyby nie fakt, że chwilę po tym potok wody i błota… » więcej 2023-09-19, godz. 13:40 Była zapowiedź i co dalej? Rodzice uczniów PSP 10 w Opolu pytają o rozbudowę szkoły [INTERWENCJA] - posłuchaj całej… Obietnica padła ponad rok temu i... cisza. Rodzice uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 10 w Opolu pytają, co z obiecaną budową nowego skrzydła placówki… » więcej 2023-09-18, godz. 13:10 Samochody elektryczne płoną na potęgę - fakt czy mit? [INTERWENCJA] Czy to prawda, że samochody elektryczne płoną na potęgę? Nasz reporter Krzysztof Dobrowolski wybrał się dziś (18.09) do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej… » więcej 2023-09-15, godz. 15:00 „Nieprzemyślana lokalizacja dla uciążliwych urządzeń” – skarżą się mieszkańcy sąsiadujący z placem zabaw… Cymbały i tyrolka na placu zabaw przy ul. Mickiewicza w Paczkowie uprzykrzają życie okolicznym mieszkańcom. Plac został oddanych do użytku 1 czerwca. Dzieci… » więcej 2023-09-14, godz. 14:00 "Boimy się tu mieszkać" - alarmują lokatorzy kamienicy przy ul. Franciszka J. Buhla w Opolu [INTERWENCJA] - posłuchaj… Strach mieszkańców ul. Franciszka Józefa Buhla w Opolu pojawił się po pożarze jednego z mieszkań, do którego doszło w czerwcu. Od tamtego czasu, jak mówią… » więcej 2023-09-13, godz. 14:20 "Barka" może zatonąć, remont w stoczni jest niezbędny [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji [ZDJĘCIA] - Najważniejsze na świecie dobro pochodzi od nas i jest w nas samych - tak podsumowuje sens swojej ponad 50-letniej pracy z młodzieżą harcmistrz Maria Markuszewska… » więcej 2023-09-12, godz. 13:30 "Ta historia czeka na uzupełnienie". Szukamy śladów "Dziuni" [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Czy ktoś ze słuchaczy Radia Opole pamięta "Dziunię"? Z redakcją interwencji nawiązała kontakt wolontariuszka Muzeum Powstania Warszawskiego, która szuka… » więcej 2023-09-11, godz. 17:58 Za czy przeciw? Debata w Radiu Opole o planie budowy spalarni w opolskich Groszowicach [INTERWENCJA] Przeciwnicy i zwolennicy budowy przy ul. Podmiejskiej w Opolu Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów spotkali się dziś (11.09) na debacie zorganizowanej… » więcej 2023-09-08, godz. 14:27 Miały być pomidory, będzie Centrum Logistyczne? Protestujący żądają całkowitego odstąpienia od inwestycji w Świerklach… Mieszkańcy Dzielnic Świerkle, Czarnowąsy, Borki, Brzezie, Krzanowice, Wróblin oraz gmin: Dobrzeń Wielki, Łubniany i Murów - protestują przeciwko inwestycji… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »