Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » 'Ten pan nas truje!' Mieszkańcy ulicy Oświęcimskiej…
2023-06-01, 14:00 Autor: Agnieszka Stefaniak, Monika Matuszkiewicz

"Ten pan nas truje!" Mieszkańcy ulicy Oświęcimskiej twierdzą, że są truci przez sąsiada [INTERWENCJA]

Mieszkańcy ulicy Oświęcimskiej skarżą się na toksyczne płyty meblowe u jednego z sąsiadów [fot. M. Matuszkiewicz]
Mieszkańcy ulicy Oświęcimskiej skarżą się na toksyczne płyty meblowe u jednego z sąsiadów [fot. M. Matuszkiewicz]
Mieszkańcy ulicy Oświęcimskiej w Opolu skarżą się na toksyczne zapachy. Ich zdaniem jeden z sąsiadów na swoim podwórku składuje płyty meblowe, które pomalowane są niebezpiecznymi substancjami. Dodatkowo, jak mówią, w sezonie grzewczym ten smród narasta. Czy mieszkaniec ulicy Oświęcimskiej rzeczywiście składuje na podwórku nielegalne przedmioty? To sprawdziliśmy w paśmie interwencyjnym. Temat pilotowała Agnieszka Stefaniak oraz Monika Matuszkiewicz.
- Na jednej z posesji, pan od dwóch lat gromadzi śmieci, płyty meblowe z formaldehydem, klejami i ze wszystkimi innymi śmieciami, swoja drogą bardzo toksycznymi substancjami, które szkodzą okolicznym mieszkańcom. Najgorsze, że pali nimi w piecu! Czujemy te toksyny, które się wydostają zwłaszcza zimą i jesienią, kiedy jest okres grzewczy. Ten smog po prostu wisi nad drogą, że czasem nie da się przejechać. Każdy kto przejeżdża ulicą Oświęcimską widzi ogromną w tej chwili hałdę złożoną z płyt meblowych i innych śmieci, niemalże pod dach budynku. Z tego co wiem to kilka osób już interweniowało. Były ekopatrole, ale efekt jest jak widać żaden. Czujemy to na własnych płucach, oskrzelach i oczach. Dusimy się, łzy nam lecą. Próbowaliśmy porozmawiać z samym panem, ale jest to rodzina z problemem alkoholowym, z założona niebieska kartą, także problem jest chyba w tym, że większość ludzi się po prostu boi - mówi jedna z mieszkanek ulicy Oświęcimskej w Opolu.
Mieszkanka ulicy Oświęcimskiej poprosiła o anonimowość, stąd zmiana modulacji głosu.
Mieszkanka ulicy Oświęcimskiej w Opolu
- To nie są proszę pani odpady! Tutaj palety są, boazerie i tego podobne rzeczy. To jest odpad tartaczny, który ja używam do palenia w centralnym na zimę. Trzeba się przygotować na zimę. No trochę dymu jak tam pójdzie.. wiadomo, dym zawsze jest! A czy jak olej się zapali, czy gaz to jest przyjemny, no też nie. Prócz tego co pani tu widzi to jest wszystko, co trzymam. Może się zdarzyć i tak, że na tych odpadach żywica jakaś się znajdzie. Żeby to zutylizować to gabaryty musza przyjechać i zabrać. Przyjeżdżają, wie pani co dwa miesiące, co dwa i pół miesiąca. Zależy. Teraz będą w lipcu zbierali. Póki co położę to gdzieś na dworze i niech to leży - mówi sąsiad, który składuje odpady.
Sąsiad mieszkający przy ulicy Oświęcimskiej, składujący odpady
- Często od nas próbki pobierają z pieca, straż miejską mamy co chwilę. Pobierają próbki i nas powiadamiają czy mają prawo na nas nałożyć karę czy nie. Dwukrotnie już na nas nie nałożyli, bo stwierdzili, że nie mają podstaw, bo nie wykryto żadnych nieprawidłowości. Nie wiem właśnie, dlaczego sąsiedzi mają z tym problem. W czwartek w ubiegłym tygodniu była znowu straż miejska. Mnie w domu co prawda nie było, ale byli i spisali to niech pokażą notatkę. Rozmawiałam ze strażą i powiedzieli, że nie mają żadnych zastrzeżeń - mówi sąsiadka.
Mieszkanka ulicy Oświęcimskiej, u której składowane są odpady
Tematem zajęła się Agnieszka Stefaniak oraz Monika Matuszkiewcz. Cała audycja do posłuchania poniżej.

Zobacz także

2023-09-21, godz. 15:13 Nadmiar pacjentów, deficyt lekarzy, brak opiekunek medycznych – opieka hospicyjna choć na wysokim poziomie, boryka… Słuchacze się niepokoją o opiekę paliatywną w regionie. Dziś (21.09) w paśmie interwencyjnym zajęliśmy się tym trudnym tematem. Dane są takie: w 2019… » więcej 2023-09-20, godz. 14:10 "To była masakra". Mieszkańcy Leśnicy i Poręby od lat mają problem z podtopieniami [INTERWENCJA] Burza i ulewa nawiedziły w zeszłym tygodniu (13.09) powiat strzelecki. Nie byłoby w tym niczego dziwnego, gdyby nie fakt, że chwilę po tym potok wody i błota… » więcej 2023-09-19, godz. 13:40 Była zapowiedź i co dalej? Rodzice uczniów PSP 10 w Opolu pytają o rozbudowę szkoły [INTERWENCJA] - posłuchaj całej… Obietnica padła ponad rok temu i... cisza. Rodzice uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 10 w Opolu pytają, co z obiecaną budową nowego skrzydła placówki… » więcej 2023-09-18, godz. 13:10 Samochody elektryczne płoną na potęgę - fakt czy mit? [INTERWENCJA] Czy to prawda, że samochody elektryczne płoną na potęgę? Nasz reporter Krzysztof Dobrowolski wybrał się dziś (18.09) do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej… » więcej 2023-09-15, godz. 15:00 „Nieprzemyślana lokalizacja dla uciążliwych urządzeń” – skarżą się mieszkańcy sąsiadujący z placem zabaw… Cymbały i tyrolka na placu zabaw przy ul. Mickiewicza w Paczkowie uprzykrzają życie okolicznym mieszkańcom. Plac został oddanych do użytku 1 czerwca. Dzieci… » więcej 2023-09-14, godz. 14:00 "Boimy się tu mieszkać" - alarmują lokatorzy kamienicy przy ul. Franciszka J. Buhla w Opolu [INTERWENCJA] - posłuchaj… Strach mieszkańców ul. Franciszka Józefa Buhla w Opolu pojawił się po pożarze jednego z mieszkań, do którego doszło w czerwcu. Od tamtego czasu, jak mówią… » więcej 2023-09-13, godz. 14:20 "Barka" może zatonąć, remont w stoczni jest niezbędny [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji [ZDJĘCIA] - Najważniejsze na świecie dobro pochodzi od nas i jest w nas samych - tak podsumowuje sens swojej ponad 50-letniej pracy z młodzieżą harcmistrz Maria Markuszewska… » więcej 2023-09-12, godz. 13:30 "Ta historia czeka na uzupełnienie". Szukamy śladów "Dziuni" [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Czy ktoś ze słuchaczy Radia Opole pamięta "Dziunię"? Z redakcją interwencji nawiązała kontakt wolontariuszka Muzeum Powstania Warszawskiego, która szuka… » więcej 2023-09-11, godz. 17:58 Za czy przeciw? Debata w Radiu Opole o planie budowy spalarni w opolskich Groszowicach [INTERWENCJA] Przeciwnicy i zwolennicy budowy przy ul. Podmiejskiej w Opolu Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów spotkali się dziś (11.09) na debacie zorganizowanej… » więcej 2023-09-08, godz. 14:27 Miały być pomidory, będzie Centrum Logistyczne? Protestujący żądają całkowitego odstąpienia od inwestycji w Świerklach… Mieszkańcy Dzielnic Świerkle, Czarnowąsy, Borki, Brzezie, Krzanowice, Wróblin oraz gmin: Dobrzeń Wielki, Łubniany i Murów - protestują przeciwko inwestycji… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »