Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Problem z sadzą w centrum Paczkowa [INTERWENCJA]
2023-05-24, 13:20 Autor: Agnieszka Stefaniak, Jakub Biel

Problem z sadzą w centrum Paczkowa [INTERWENCJA]

Zdjęcie ilustracyjne [fot. Daniel Klimczak]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Daniel Klimczak]
Mieszkanka centrum Paczkowa utyskuje do Radia Opole z problemem wszechobecnej sadzy, która przedostaje się do mieszkania przez każdą możliwą szczelinę. Otwarcie okien jest wręcz niemożliwe, bo dostaje się ona do wnętrza. Apogeum następuje w godzinach nocnych, kiedy wydobywa się ona z komina pobliskiej.. piekarni. Sprawę zgłoszono do różnych instytucji, mimo tego, problem nadal jest aktualny. Temat podjęła Agnieszka Stefaniak z naszym korespondentem Jakubem Bielem.
- Głównie nocą, ale popołudniami też wydobywają się czarne smugi dymu, takiego że jest on nie do wytrzymania. Nie można w ogóle otworzyć okien zwłaszcza latem, a przy upałach chciałoby się otworzyć okno i przewietrzyć mieszkanie. Niestety nie ma takiej możliwości, ponieważ sadza wpada do wnętrza. My to wdychamy, a w jest domu brudno. Zgłaszałam problem do Urzędu Miejskiego, gdzie stwierdzono, że wszystko jest w porządku. Piekarnia wyposażona jest w piec, taki jaki powinien być i spełnia wszystkie normy, także nie ma się do czego przyczepić. Rozmawiałam również z właścicielką tejże piekarni, która nieprzyjemnie stwierdziła, że nie mam pewności, że dym wydobywa się akurat z tego komina. Mieszkam w Paczkowie od niedawna, ale przyznam, że gdybym wcześniej wiedziała, że takie problemy mnie spotkają, nie zdecydowałabym się na kupno mieszkania w Paczkowie. Naprawdę jest to bardzo uciążliwe - skarży się Słuchaczka zgłaszająca interwencję.
Słuchaczka zgłaszająca interwencję poprosiła o anonimowość, stąd zmiana modulacji głosu.
Słuchaczka zgłaszająca interwencję
Właścicielka piekarni dziś (25.05) skontaktowała się z Radiem Opole. Przekazała nam, że to nie ona rozmawiała z interweniującą osobiście, a była to pracownica tejże piekarni.
- To jest olbrzymi problem, jeżeli chodzi o Śródmieście miasta Paczków, i nie jest to jedyny obiekt, który dosyć dużą emisję spalin dwutlenku węgla i sadzę emituje. Mówimy też o dwóch piekarniach, które opalają swoje piece paliwem stałym, węglem. Problem jest mi znany, ponieważ sam mieszkam w centrum miasta. Niestety troszeczkę rozkładamy ręce, dlatego że liczne kontrole i próby interwencji ze strony urzędu miejskiego spaliły na panewce, gdyż zarówno jedna jak i druga piekarnia, która ma piecie węglowe, przechodzą kontrole Urzędu Dozoru Technicznego - mówi burmistrz Paczkowa Artur Rolka.
Artur Rolka, burmistrz Paczkowa
- Mamy stary piec węglowy, dzięki któremu pozyskujemy chleb, którego na rynku już nie ma. Z pieców gazowych czy elektrycznych, takiego chleba się nie otrzyma. Ta piekarnia istnieje od wielu lat, mamy stałych klientów, którzy proszą nas, żebyśmy nic nie zmieniali, ponieważ tak smacznego pieczywa nie ma w całej okolicy. Kontrole mamy na okrągło m.in. z Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Ochrony Środowiska, Urzędu Dozoru Technicznego, Policji, Straży Miejskiej. Nikt nie ma do nas zastrzeżeń. Palimy tylko węglem i drzewem. Nie ma się do czego przyczepić, nie każą nam zamykać, wręcz przeciwnie wszystko jest w porządku - twierdzi pracownica piekarni w Paczkowie, Agata Bułka.
Pracownica piekarni w Paczkowie, Agata Bułka
Temat pilotowała Agnieszka Stefaniak wraz z Jakubem Bielem. Cała interwencja do posłuchania poniżej.

Zobacz także

2023-09-21, godz. 15:13 Nadmiar pacjentów, deficyt lekarzy, brak opiekunek medycznych – opieka hospicyjna choć na wysokim poziomie, boryka… Słuchacze się niepokoją o opiekę paliatywną w regionie. Dziś (21.09) w paśmie interwencyjnym zajęliśmy się tym trudnym tematem. Dane są takie: w 2019… » więcej 2023-09-20, godz. 14:10 "To była masakra". Mieszkańcy Leśnicy i Poręby od lat mają problem z podtopieniami [INTERWENCJA] Burza i ulewa nawiedziły w zeszłym tygodniu (13.09) powiat strzelecki. Nie byłoby w tym niczego dziwnego, gdyby nie fakt, że chwilę po tym potok wody i błota… » więcej 2023-09-19, godz. 13:40 Była zapowiedź i co dalej? Rodzice uczniów PSP 10 w Opolu pytają o rozbudowę szkoły [INTERWENCJA] - posłuchaj całej… Obietnica padła ponad rok temu i... cisza. Rodzice uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 10 w Opolu pytają, co z obiecaną budową nowego skrzydła placówki… » więcej 2023-09-18, godz. 13:10 Samochody elektryczne płoną na potęgę - fakt czy mit? [INTERWENCJA] Czy to prawda, że samochody elektryczne płoną na potęgę? Nasz reporter Krzysztof Dobrowolski wybrał się dziś (18.09) do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej… » więcej 2023-09-15, godz. 15:00 „Nieprzemyślana lokalizacja dla uciążliwych urządzeń” – skarżą się mieszkańcy sąsiadujący z placem zabaw… Cymbały i tyrolka na placu zabaw przy ul. Mickiewicza w Paczkowie uprzykrzają życie okolicznym mieszkańcom. Plac został oddanych do użytku 1 czerwca. Dzieci… » więcej 2023-09-14, godz. 14:00 "Boimy się tu mieszkać" - alarmują lokatorzy kamienicy przy ul. Franciszka J. Buhla w Opolu [INTERWENCJA] - posłuchaj… Strach mieszkańców ul. Franciszka Józefa Buhla w Opolu pojawił się po pożarze jednego z mieszkań, do którego doszło w czerwcu. Od tamtego czasu, jak mówią… » więcej 2023-09-13, godz. 14:20 "Barka" może zatonąć, remont w stoczni jest niezbędny [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji [ZDJĘCIA] - Najważniejsze na świecie dobro pochodzi od nas i jest w nas samych - tak podsumowuje sens swojej ponad 50-letniej pracy z młodzieżą harcmistrz Maria Markuszewska… » więcej 2023-09-12, godz. 13:30 "Ta historia czeka na uzupełnienie". Szukamy śladów "Dziuni" [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Czy ktoś ze słuchaczy Radia Opole pamięta "Dziunię"? Z redakcją interwencji nawiązała kontakt wolontariuszka Muzeum Powstania Warszawskiego, która szuka… » więcej 2023-09-11, godz. 17:58 Za czy przeciw? Debata w Radiu Opole o planie budowy spalarni w opolskich Groszowicach [INTERWENCJA] Przeciwnicy i zwolennicy budowy przy ul. Podmiejskiej w Opolu Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów spotkali się dziś (11.09) na debacie zorganizowanej… » więcej 2023-09-08, godz. 14:27 Miały być pomidory, będzie Centrum Logistyczne? Protestujący żądają całkowitego odstąpienia od inwestycji w Świerklach… Mieszkańcy Dzielnic Świerkle, Czarnowąsy, Borki, Brzezie, Krzanowice, Wróblin oraz gmin: Dobrzeń Wielki, Łubniany i Murów - protestują przeciwko inwestycji… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »