Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Trzeba się schylić, by gałęzią nie dostać…
2023-05-22, 13:37 Autor: Krzysztof Dobrowolski

Trzeba się schylić, by gałęzią nie dostać. Przycinać czy nie przycinać? [INTERWENCJA]

Kasztany [fot. Adam Dubiński]
Kasztany [fot. Adam Dubiński]
Jeżeli ktoś będzie nieuważnie szedł, może tym... oberwać. Mowa o gałęziach kasztanowców, które zwisają na wysokości twarzy i tym samym stwarzają niebezpieczeństwo, o czym poinformował nas jeden ze słuchaczy obserwując kasztanowce przy ul. Strzelców Bytomskich To zainspirowało nas do podjęcia tematu utrzymania roślin - drzew i trawników - w mieście czy je przycinać, czy zostawiać w naturalnej formie, by bujnie się rozwijały.
Do audycji zaprosiliśmy Sebastiana Smolińskiego, zastępcę naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Opola.
Z Sebastianem Smolińskim rozmawia Krzysztof Dobrowolski (1)
W czasie audycji jeden ze słuchaczy zapytał też o porę robienia oprysków na polach, czy takie opryski robione w ciągu dnia, są legalne, czy powinny być robione raczej wieczorem, kiedy już pszczoły nie latają?

O to także zapytaliśmy Sebastiana Smolińskiego, zastępcę naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Opola.

- Zalecane jest wykonywanie tych oprysków w godzinach wczesno porannych lub późnym wieczorem, kiedy pszczoły są w ulach. Sprawdzanie tego, to jednak nie są kompetencje ani prezydenta miasta, ani Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa. Plany nawożenia zgłaszać należy do Wojewódzkiego Inspektora Środowiska, sprawdzaniem, czy środki są dopuszczone do użytkowania i stosowane zgodnie z instrukcją zajmuje się Okręgowa Stacja Rolniczo-Chemiczna - tłumaczy Sebastian Smoliński.
Z Sebastianem Smolińskim rozmawia Krzysztof Dobrowolski (2)
Kolejny temat to trawniki. Zaczęliśmy od trawników przy Centrum Przesiadkowym Opole-Wschodnie: jedne są pięknie wykoszone, a patrząc w kierunku akademików są... powyżej pasa. Czy to jest zgodnie z planem, czy to jakieś potknięcie?
Z Sebastianem Smolińskim rozmawia Krzysztof Dobrowolski (3)
Zbyt wysoka trawa, suche konary, uschnięte drzewa - jaki jest czas reakcji na takie zgłoszenia?
Sebastian Smoliński (4)
Tematem zajął się Krzysztof Dobrowolski. Cała interwencja jest do posłuchania poniżej.

Zobacz także

2023-10-03, godz. 13:05 Hałaśliwe sąsiedztwo. Czy służby oczyszczania Opola "piracą" na drogach? [INTERWENCJA] Na uciążliwe sąsiedztwo służb oczyszczania miasta skarży się słuchaczka Radia Opole. Mieszka przy alei Przyjaźni w stolicy województwa, czyli w pobliżu… » więcej 2023-10-02, godz. 14:40 Kto powinien zapłacić za remont linii kolejowej nr 144? [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Rewitalizacja jest w planie, ale nie ma zapewnionego finansowania. Zadanie powinno być realizowane z unijnych pieniędzy regionów - to stanowisko PKP PLK przesłane… » więcej 2023-09-28, godz. 16:20 Radio Opole na III Forum Rozwoju Regionalnego - posłuchaj całej audycji Przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, ale też biznesu i nauki wzięli udział w spotkaniu, które odbyło się na Politechnice Opolskiej. W… » więcej 2023-09-27, godz. 16:45 „Weekend seniora z kulturą” - co się będzie działo? Propozycji mnóstwo, nie tylko dla seniorów [INTERWENCJA] W najbliższy weekend (29.09-01.10) po raz dziesiąty w całej Polsce odbędzie się „Weekend seniora z kulturą”. To okazja, by seniorzy mogli uczestniczyć… » więcej 2023-09-26, godz. 13:22 Opole: zgasła żarówka, chętnych, by ją wymienić nie ma, spór trwa [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji 4 miesiące temu w latarni stojącej przy Jankowskiego 3 w Opolu zgasła żarówka. Chętnych, by ją wymienić nie ma. Sprawa z pozoru wydaje się błaha, ale… » więcej 2023-09-25, godz. 14:30 Co się stanie z odkryciami w opolskiej katedrze? Zasypią, zostawią? Opolanie pytają [INTERWENCJA] Mieszkańcy Opola pytają, co stanie się z odnalezionymi rzeczami w opolskiej katedrze. Za kilka dni mają zakończyć się trwające tam od ponad roku badania… » więcej 2023-09-21, godz. 15:13 Nadmiar pacjentów, deficyt lekarzy, brak opiekunek medycznych – opieka hospicyjna choć na wysokim poziomie, boryka… Słuchacze się niepokoją o opiekę paliatywną w regionie. Dziś (21.09) w paśmie interwencyjnym zajęliśmy się tym trudnym tematem. Dane są takie: w 2019… » więcej 2023-09-20, godz. 14:10 "To była masakra". Mieszkańcy Leśnicy i Poręby od lat mają problem z podtopieniami [INTERWENCJA] Burza i ulewa nawiedziły w zeszłym tygodniu (13.09) powiat strzelecki. Nie byłoby w tym niczego dziwnego, gdyby nie fakt, że chwilę po tym potok wody i błota… » więcej 2023-09-19, godz. 13:40 Była zapowiedź i co dalej? Rodzice uczniów PSP 10 w Opolu pytają o rozbudowę szkoły [INTERWENCJA] - posłuchaj całej… Obietnica padła ponad rok temu i... cisza. Rodzice uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 10 w Opolu pytają, co z obiecaną budową nowego skrzydła placówki… » więcej 2023-09-18, godz. 13:10 Samochody elektryczne płoną na potęgę - fakt czy mit? [INTERWENCJA] Czy to prawda, że samochody elektryczne płoną na potęgę? Nasz reporter Krzysztof Dobrowolski wybrał się dziś (18.09) do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »