Radio Opole » Swojego nie znacie » Posłuchaj cyklu: » Dr Mariusz Pucia - wykładowca, etnomuzykolog i badacz…
2021-04-30, 20:00 Autor: Żaneta Plotnik

Dr Mariusz Pucia – wykładowca, etnomuzykolog i badacz kultury

Dr Mariusz Pucia prezentujący Angklung, czyli indonezyjski instrument muzyczny [fot. Krzysztof Dobrowolski]
Dr Mariusz Pucia prezentujący Angklung, czyli indonezyjski instrument muzyczny [fot. Krzysztof Dobrowolski]
Dr Mariusz Pucia – etnomuzykolog, wykładowca w Uniwersytecie Opolskim (Katedra Muzykologii), pedagog, dyrygent, organista, badacz dziedzictwa kulturowego, klarnecista, śpiewak, animator kultury, fascynat, opowiadacz, lider, inspirator, „zbieracz wszelkiego dobra kulturalnego”, a nawet „dzwonnik”.
Związany z zespołami Ad Novem i Zaginione Archiwum. Absolwent PSM II st. w Opolu (1996, klasie klarnetu) oraz muzykologii w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wykładowca na kierunku Muzykologia w Uniwersytecie Opolskim. Obronił doktorat w 2010 roku na podstawie rozprawy „Tradycje muzyczne społeczności Śląska Opolskiego. Przekaz ludności osiadłej a napływowej”, napisanej pod kierunkiem prof. Anny Czekanowskiej-Kuklińskiej.

Począwszy od 1999 roku prowadzi samodzielne i we współpracy z ośrodkami badawczymi w Polsce oraz na świecie eksploracje terenowe społeczności rdzennych w kierunku tradycyjnego materiału muzycznego w regionach: Opolszczyzna, Podlasie, Lubelszczyzna, Huculszczyzna (Ukraina), Śląscy Teksańczycy (Stany Zjednoczone).

Jest między innymi współautorem publikacji: „Wybór pieśni i nabożeństw na chwałę Bożą i pożytek ludzi pobożnych wybrany i do druku podany” (Lublin 2009), w latach 2009–2011 współredaktorem kwartalnika Muzyka w Liturgii, współautorem wydań dźwiękowych archiwaliów AMFR w Lublinie, uhonorowanych między innymi wyróżnieniem w konkursie Folkowy fonogram roku 2009, również wydania najstarszych śląskich i jednych z najstarszych zachowanych polskich nagrań muzyki tradycyjnej z 1913 roku, uhonorowanych 1 nagrodą w tym samym konkursie w roku 2018, także artykułów, głównie o tematyce etnomuzykologicznej.

Bierze udział w projektach badawczych i popularyzatorskich, takich jak Polska pieśń i muzyka ludowa. Źródła i materiały. Podlasie, finansowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, wystawa Śląscy Teksańczycy wczoraj i dziś (www.slask-texas.org) i innych. Prowadzi regularną działalność koncertową jako muzyk-instrumentalista oraz w ramach kameralnego zespołu wokalnego, którego jest założycielem i dyrygentem.
Dr Mariusz Pucia "Swojego nie znacie" - rozmowę prowadzi Żaneta Plotnik (30.04.2021)

Zobacz także

2021-05-21, godz. 14:44 Gabriela Dworakowska o przygotowaniach do konkursu "Śląskie Beranie" Gościem Żanety Plotnik w cyklu Swojego nie znacie była Gabriela Dworakowska – animatorka kultury, regionalistyka, nauczycielka, skrzypaczka i śpiewaczka… » więcej 2021-05-18, godz. 16:19 Agnieszka Daniszewska od 30 lat dzieli się pasją do tańca w Krapkowicach i okolicach Agnieszka Daniszewska – pedagog tańca, choreograf, instruktor tańców w kręgu, mediator, założycielka Klubu Sieradan i Teatru Tańca MoDeKo. Od 30 lat dzieli… » więcej 2021-05-13, godz. 17:14 Pasje i tajemnie Wiesława Kolbusza - być może nawet te, o których sam nie wiedział W ogniu pytań znalazł się tym razem skromny i wystraszony tym, co może się wydarzyć, współprowadzący program - Wiesław Kolbusz. » więcej 2021-04-24, godz. 20:56 Kinga Markowska – muzealnik, kurator wystaw, przewodnik wycieczek i podróżniczka Kinga Markowska, jest pracownicą Muzeum Regionalnego w Głogówku. Absolwentka studiów magisterskich na kierunku filologia polska ze specjalnością komunikacja… » więcej 2021-04-16, godz. 19:05 Arkadiusz Suchara – basista, nauczyciel muzyki, współtwórca G-Lab Bass Woowe Wah Absolwent Uniwersytetu Śląskiego na Wydziale Artystycznym w zakresie Muzyki i Uniwersytetu Opolskiego na Wydziale Historii i Sztuki. » więcej 2021-04-10, godz. 22:35 Katarzyna Suchara – nauczycielka śpiewu i wokalistka gościem cyklu "Swojego nie znacie" Laureatka licznych konkursów wokalnych w tym programu telewizyjnego „Szansa na Sukces”. Na co dzień prowadzi klasę śpiewu w Młodzieżowym Studium Muzyki… » więcej 2021-04-02, godz. 18:41 Helena Wojtasik – twórczyni ludowa, pisankarka i pasjonatka sportu Od 20 lat zajmuje się wykonywaniem pisanek i w tym zakresie prowadzi warsztaty. Przygodę z pisankarstwem rozpoczęła w 1999 r., kiedy uczyła się tej sztuki… » więcej 2021-03-26, godz. 15:26 Ewa Magosz - nauczycielka polskiego i muzyki z Brożca, która także od 30 lat prowadzi chór Ewa Magosz nauczycielka polskiego i muzyki z Brożca, która także od 30 lat prowadzi chór, dziecięcy zespół taneczny oraz pracuję dla swojej Małej Ojczyzny… » więcej 2021-03-19, godz. 14:22 Michał "Malina" Maliński - perkusista Michał "Malina" Maliński współpracuje miedzy innymi z takimi artystami jak: NOSOWSKA, Grubson, Jarecki, kabaret Neo-Nówka. Perkusista Orkiestry Męskie Granie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »