Radio Opole » Swojego nie znacie » Posłuchaj cyklu: » Dr Mariusz Pucia - wykładowca, etnomuzykolog i badacz…
2021-04-30, 20:00 Autor: Żaneta Plotnik

Dr Mariusz Pucia – wykładowca, etnomuzykolog i badacz kultury

Dr Mariusz Pucia prezentujący Angklung, czyli indonezyjski instrument muzyczny [fot. Krzysztof Dobrowolski]
Dr Mariusz Pucia prezentujący Angklung, czyli indonezyjski instrument muzyczny [fot. Krzysztof Dobrowolski]
Dr Mariusz Pucia – etnomuzykolog, wykładowca w Uniwersytecie Opolskim (Katedra Muzykologii), pedagog, dyrygent, organista, badacz dziedzictwa kulturowego, klarnecista, śpiewak, animator kultury, fascynat, opowiadacz, lider, inspirator, „zbieracz wszelkiego dobra kulturalnego”, a nawet „dzwonnik”.
Związany z zespołami Ad Novem i Zaginione Archiwum. Absolwent PSM II st. w Opolu (1996, klasie klarnetu) oraz muzykologii w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wykładowca na kierunku Muzykologia w Uniwersytecie Opolskim. Obronił doktorat w 2010 roku na podstawie rozprawy „Tradycje muzyczne społeczności Śląska Opolskiego. Przekaz ludności osiadłej a napływowej”, napisanej pod kierunkiem prof. Anny Czekanowskiej-Kuklińskiej.

Począwszy od 1999 roku prowadzi samodzielne i we współpracy z ośrodkami badawczymi w Polsce oraz na świecie eksploracje terenowe społeczności rdzennych w kierunku tradycyjnego materiału muzycznego w regionach: Opolszczyzna, Podlasie, Lubelszczyzna, Huculszczyzna (Ukraina), Śląscy Teksańczycy (Stany Zjednoczone).

Jest między innymi współautorem publikacji: „Wybór pieśni i nabożeństw na chwałę Bożą i pożytek ludzi pobożnych wybrany i do druku podany” (Lublin 2009), w latach 2009–2011 współredaktorem kwartalnika Muzyka w Liturgii, współautorem wydań dźwiękowych archiwaliów AMFR w Lublinie, uhonorowanych między innymi wyróżnieniem w konkursie Folkowy fonogram roku 2009, również wydania najstarszych śląskich i jednych z najstarszych zachowanych polskich nagrań muzyki tradycyjnej z 1913 roku, uhonorowanych 1 nagrodą w tym samym konkursie w roku 2018, także artykułów, głównie o tematyce etnomuzykologicznej.

Bierze udział w projektach badawczych i popularyzatorskich, takich jak Polska pieśń i muzyka ludowa. Źródła i materiały. Podlasie, finansowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, wystawa Śląscy Teksańczycy wczoraj i dziś (www.slask-texas.org) i innych. Prowadzi regularną działalność koncertową jako muzyk-instrumentalista oraz w ramach kameralnego zespołu wokalnego, którego jest założycielem i dyrygentem.
Dr Mariusz Pucia "Swojego nie znacie" - rozmowę prowadzi Żaneta Plotnik (30.04.2021)

Zobacz także

2021-10-15, godz. 11:20 Sandra Kubacka, wieloletni instruktor tańca w Zespole Pieśni i Tańca "Opole" Sandra Kubacka wieloletni instruktor tańca w Zespole Pieśni i Tańca "Opole" w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu. Tancerka z 25-letnim stażem. Całe życie… » więcej 2021-10-04, godz. 12:19 Katarzyna Piasecka – pianistka, wokalistka, pedagog, wykładowca na Uniwersytecie Opolskim Katarzyna “Puma” Piasecka pianistka, kompozytorka, aranżerka, dyrygentka, wokalistka, autorka tekstów, producentka, pedagog. Obecnie jest wykładowcą Uniwersytetu… » więcej 2021-10-01, godz. 14:21 Bożena Kurek-Di Maggio – pedagog, artysta plastyk, animatorka kultury Od ponad dwudziestu lat pomaga „małym ludziom” i nie tylko, poznać ich potencjał, odwagę i geniusz. Nazywana Panią Di Maggio lub Panią Buongiorno. Na… » więcej 2021-12-30, godz. 13:58 Jarosława Letka - nauczycielka przedszkola w Dąbrowie, która pasją do śpiewania i rękodzieła inspiruje innych. Ukończyła studia pedagogiczne – edukację elementarną na Uniwersytecie Opolskim. Pracuje w Publicznym Przedszkolu w Dąbrowie, gdzie ma możliwość zmieniać… » więcej 2021-09-17, godz. 14:46 Dr Marian Biliński - wykładowca na Uniwersytecie Opolskim, pedagog, muzyk oraz dyrygent Założyciel Opolskiego Chóru Kameralnego oraz prowadzący chór parafialny im. Wojciecha Skrobocza w parafii w Opolu- Groszowicach. Jego działalność muzyczna… » więcej 2021-09-10, godz. 14:28 Małgorzata Jaźwa o rozwijaniu talentu wokalnego Żeby zostać gwiazdą estrady potrzeba zapału, ciężkiej pracy i odrobiny talentu. Jak ten talent rozwijać? Jak pracować nad głosem? Czy śpiewać każdy… » więcej 2021-08-27, godz. 10:47 Dariusz Kownacki - muzyk, akordeonista, nauczyciel w PSM w Opolu i Nysie. Dariusz Kownacki – muzyk, akordeonista, poszukiwacz, a przede wszystkim nauczyciel w PSM w Opolu i Nysie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego… » więcej 2021-08-27, godz. 10:30 Karolina Anioł-Wiencek gościem programu "Swojego nie znacie" Karolina Anioł-Wiencek – zawodowa tancerka sportowego tańca towarzyskiego, tancerka najwyższej klasy tanecznej S, pedagog, instruktorka tańca. Jej osiągnięcia… » więcej 2021-08-22, godz. 13:50 Magdalena Kolman gościem cyklu "Swojego nie znacie" Magdalena Kolman – instruktorka tańca w Ośrodku Kultury i Sportu w Prószkowie. Założycielka oraz kierowniczka Scorpion Dance Team. Międzynarodowy sędzia… » więcej 2021-08-13, godz. 10:40 Tomasz Kanas – instruktor i realizator dźwięku w studiu nagrań w Prudnickim Ośrodku Kultury Tomasz Kanas – instruktor i realizator dźwięku w studiu nagrań w Prudnickim Ośrodku Kultury. Od ponad 13 lat prowadzi dział muzyczny ośrodka kultury, gdzie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »