Radio Opole » Swojego nie znacie » Posłuchaj cyklu: » Kinga Markowska - muzealnik, kurator wystaw, przewodnik…
2021-04-24, 20:56 Autor: Łukasz Fura

Kinga Markowska – muzealnik, kurator wystaw, przewodnik wycieczek i podróżniczka

Kinga Markowska [archiwum prywatne]
Kinga Markowska [archiwum prywatne]
Kinga Markowska [archiwum prywatne]
Kinga Markowska [archiwum prywatne]

Kinga Markowska, jest pracownicą Muzeum Regionalnego w Głogówku. Absolwentka studiów magisterskich na kierunku filologia polska ze specjalnością komunikacja społeczna (Uniwersytet Opolski). Studentka Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Jest czynny przewodnikiem oraz pilotem wycieczek. W pracy zawodowej zajmuje się upowszechnianiem wiedzy na temat dziedzictwa z zakresu historii, historii sztuki, historii literatury oraz szeroko pojętej kultury.


Kinga Markowska zajmuje się także edukacją muzealną, w tym także opracowywaniem autorskich scenariuszy warsztatów opierających się na interakcji z odbiorcami oraz dyskusji nad prezentowanym zagadnieniem. Autorka takich projektów jak "PROWINCJA duż[EGO] FORMATU" (próba odczarowania przestrzeni w której aż kłębi się od stereotypów poprzez sprowadzenie sztuki młodych artystów do małej miejscowości) oraz "Muzeum prowincji, czyli najbardziej konsumpcyjna wystawa na świecie" (wystawa zdjęć połączona z debatą na temat konsumpcjonizmu w kulturze i sztuce). Kinga Markowska jest również finalistką konkursu stypendialnego dla młodych dziennikarzy im. Ryszarda Kapuścińskiego. W roku 2017 otrzymała wyróżnienia Marszałka Województwa Opolskiego dla najlepszych animatorów kultury. Autorka tekstu bajki „Artisto w Muzeum” dla Muzeum Diecezjalnego w Opolu. Uczestniczka wymiany kulturalnej „Europe – China” i autorka bloga hidragon.pl, gdzie stara się opisywać małe, dwumilionowe miasteczko. To właśnie tutaj miała okazję spędzić kilka miesięcy mojego życia i przekonać się, że każda wizyta w toalecie to równocześnie czynność szalenie towarzyska, a słowo „hamburger” nie ma znaczenia międzynarodowego.

Pomysłodawczyni wystawy zdjęć Ryszarda Kapuścińskiego w Głogówku. Autorka tekstów do katalogów wystaw, takich jak: „Nie do zabawy – lalki z całego świata”, „Zmierzch Imperium”.
Z Kingą Markowską rozmawia Żaneta Plotnik

Zobacz także

2021-06-04, godz. 14:40 Adam Holinej o fotografii i pracy twórczej Gościem kolejnego odcinka cyklu "Swojego nie znacie" był Adam Holinej ze Stowarzyszenia Twórców i Artystów "Pasja" w Krapkowicach, który poświęca wiele… » więcej 2021-05-21, godz. 14:44 Gabriela Dworakowska o przygotowaniach do konkursu "Śląskie Beranie" Gościem Żanety Plotnik w cyklu Swojego nie znacie była Gabriela Dworakowska – animatorka kultury, regionalistyka, nauczycielka, skrzypaczka i śpiewaczka… » więcej 2021-05-18, godz. 16:19 Agnieszka Daniszewska od 30 lat dzieli się pasją do tańca w Krapkowicach i okolicach Agnieszka Daniszewska – pedagog tańca, choreograf, instruktor tańców w kręgu, mediator, założycielka Klubu Sieradan i Teatru Tańca MoDeKo. Od 30 lat dzieli… » więcej 2021-05-13, godz. 17:14 Pasje i tajemnie Wiesława Kolbusza - być może nawet te, o których sam nie wiedział W ogniu pytań znalazł się tym razem skromny i wystraszony tym, co może się wydarzyć, współprowadzący program - Wiesław Kolbusz. » więcej 2021-04-30, godz. 20:00 Dr Mariusz Pucia – wykładowca, etnomuzykolog i badacz kultury Dr Mariusz Pucia – etnomuzykolog, wykładowca w Uniwersytecie Opolskim (Katedra Muzykologii), pedagog, dyrygent, organista, badacz dziedzictwa kulturowego, klarnecista… » więcej 2021-04-24, godz. 20:56 Kinga Markowska – muzealnik, kurator wystaw, przewodnik wycieczek i podróżniczka Kinga Markowska, jest pracownicą Muzeum Regionalnego w Głogówku. Absolwentka studiów magisterskich na kierunku filologia polska ze specjalnością komunikacja… » więcej 2021-04-16, godz. 19:05 Arkadiusz Suchara – basista, nauczyciel muzyki, współtwórca G-Lab Bass Woowe Wah Absolwent Uniwersytetu Śląskiego na Wydziale Artystycznym w zakresie Muzyki i Uniwersytetu Opolskiego na Wydziale Historii i Sztuki. » więcej 2021-04-10, godz. 22:35 Katarzyna Suchara – nauczycielka śpiewu i wokalistka gościem cyklu "Swojego nie znacie" Laureatka licznych konkursów wokalnych w tym programu telewizyjnego „Szansa na Sukces”. Na co dzień prowadzi klasę śpiewu w Młodzieżowym Studium Muzyki… » więcej 2021-04-02, godz. 18:41 Helena Wojtasik – twórczyni ludowa, pisankarka i pasjonatka sportu Od 20 lat zajmuje się wykonywaniem pisanek i w tym zakresie prowadzi warsztaty. Przygodę z pisankarstwem rozpoczęła w 1999 r., kiedy uczyła się tej sztuki… » więcej 2021-03-26, godz. 15:26 Ewa Magosz - nauczycielka polskiego i muzyki z Brożca, która także od 30 lat prowadzi chór Ewa Magosz nauczycielka polskiego i muzyki z Brożca, która także od 30 lat prowadzi chór, dziecięcy zespół taneczny oraz pracuję dla swojej Małej Ojczyzny… » więcej
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »