Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Na Festiwalu 'Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci' debata…
2023-09-28, 08:00 Autor: IAR/#Darmoros

Na Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" debata o wojennych losach kobiet

15. Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". [plakat organizatora]
15. Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". [plakat organizatora]
15. Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" oficjalnie otwarty. Uroczysta gala rozpoczynająca Festiwal NNW odbyła się w Gdyńskim Centrum Filmowym, wzięli w niej udział dokumentaliści z Polski i zagranicy, a także świadkowie historii - honorowi goście Festiwalu.
Wojenna tragedia kobiet to nie tylko wspomnienie dawnych konfliktów, lecz równie aktualny problem współczesnych wojen - mówili uczestnicy debaty "Wojna - losy kobiet" podczas Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni. W czasie imprezy pokazywane są filmy akcentujące między innymi traumatyczne doświadczenia kobiet związane z drugą wojną światową, zbrodniami sowieckimi i konfliktem na Bałkanach.

W upamiętnienie ofiar niemieckich obozów zaangażowała się Margot Löhr. Hamburska psycholog, zbierając materiały do jednej ze swych książek, znalazła w rejestrach urzędowych dużą liczbę zgonów małych dzieci. Okazało się, że były to dzieci robotnic przymusowych, odbierane im po urodzeniu i przetrzymywane w skrajnie złych warunkach.
"Znalazłam dzieci, które umierały w obozach. Zastanowiło mnie to, gdyż wcześniej myślałam, że są tam tylko mężczyźni i kobiety. Nie mogłam tego tak zostawić. Musiałam dowiedzieć się, co tam się wydarzyło. Okazało się, że kilkudniowe, kilkumiesięczne dzieci umierały z głodu. Znalazłam ich więcej" - mówiła niemiecka psycholog.

Na pokazie specjalnym na Festiwalu NNW wyświetlono film węgierskiej reżyser Fruzsiny Skrabski "Uciszony wstyd". Jego kontynuacją jest produkcja "Odziedziczony wstyd".
Pierwszy obraz opowiada o ofiarach gwałtów podczas sowieckiej okupacji Węgier, a drugi dotyczy traumy kolejnych pokoleń. Fruzsina Skrabski podkreśliła, że film z udziałem ofiar sowieckich gwałtów był swego rodzaju terapią.

"Uważam, że o tych tragediach powinno się mówić w rodzinach jak najszybciej, jak najprędzej. To bardzo pomaga. Mogę to stwierdzić na podstawie moich filmów. Ich bohaterowie, te rodziny, przezwyciężyły trochę tę traumę i doszły do tego, dlaczego ich mama, ich babcia tak się zachowała, postąpiła tak, a nie inaczej" - tłumaczyła Fruzsina Skrabski.

O tym, że dramat kobiet oznacza również dramat ich dzieci, mówił ukraiński reżyser Roman Browko. Zauważył, że widać to szczególnie w obliczu porwania przez Rosjan tysięcy dzieci z południa i wschodu Ukrainy.

"Rosja robi wszystko, żeby zniszczyć ukraińską tożsamość narodową, samoidentyfikację tych dzieci. Żeby one zapomniały, że były kiedyś Ukraińcami. Dzieci są uczone od przedszkola w atmosferze nienawiści do Ukrainy, do świata zachodniego, demokratycznego. uczą się z historii z książek, w których bohaterami są Stalin, Lenin i Dzierżyński" - powiedział Roman Browko.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW organizowany jest po raz piętnasty. W tym roku to ponad 200 filmów fabularnych, dokumentalnych i wydarzeń, opowiadających o postawach niepokornych, o ludziach, dla których nadrzędną wartością jest wolność. Polskie Radio jest jednym z patronów medialnych Festiwalu. Impreza potrwa do soboty.

Zobacz także

2023-12-02, godz. 09:00 60 lat temu padł niedźwiedź Wojtek, żołnierz armii generała Andersa 60 lat temu, 2 grudnia 1963 roku, w ogrodzie zoologicznym w stolicy Szkocji Edynburgu na wieczną wartę odszedł syryjski niedźwiedź brunatny Wojtek, znany… » więcej 2023-12-02, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 2 grudnia » więcej 2023-11-28, godz. 23:29 Wystawa Biblii w MBP w Opolu Wystawę Biblii można będzie oglądać od wtorku w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Minorytów 4 w Opolu w godzinach otwarcia placówki. Będzie… » więcej 2023-12-01, godz. 12:00 W Belwederze ogłoszone zostały nazwiska kolejnych ofiar totalitaryzmów W Belwederze odbyła się uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar totalitaryzmów. Ogłoszone zostały nazwiska 20 osób, których szczątki… » więcej 2023-12-01, godz. 13:00 Targi Książki Historycznej Rozpoczęły się XXXI Targi Książki Historycznej. Wydarzenie organizowane jest przez Porozumienie Wydawców Książki Historyczne i odbywa się na Zamku Królewskim… » więcej 2023-12-01, godz. 11:00 81. rocznica utworzenia niemieckiego obozu dla polskich dzieci w Łodzi 81 lat temu, 1 grudnia 1942 roku, Niemcy utworzyli w Łodzi obóz dla polskich dzieci i młodzieży, na obszarze wydzielonym z getta, przy ulicy Przemysłowej… » więcej 2023-12-01, godz. 09:00 105 lat temu wprowadzono biało-czerwoną szachownicę, znak polskiego lotnictwa wojskowego 105 lat temu, 1 grudnia 1918 roku, wszedł w życie rozkaz wprowadzający biało-czerwoną szachownicę, jako standardowe oznaczenie polskich samolotów wojskowych… » więcej 2023-12-01, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 1 grudnia » więcej 2023-11-30, godz. 16:00 z Instytuty pamięci z krajów bałtyckich, Polski i Ukrainy chcą wpisania listów na korze brzozowej na listę UNESCO Pięć instytutów pamięci - z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy - chce wpisania na listę UNESCO listów zesłańców napisanych na korze brzozowej. W… » więcej 2023-11-30, godz. 15:00 Jan Józef Kasprzyk odznaczył dziennikarzy Informacyjnej Agencji Radiowej Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odznaczył pięcioro dziennikarzy Polskiego Radia - Informacyjnej Agencji Radiowej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »